Rada Najwyższa Ukrainy skierowała 18 kwietnia do powtórnego opracowania projekt nowelizacji prawa, zobowiązujący do powrotu do kraju obywateli Ukrainy, którzy podlegają mobilizacji, czyli mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.
Ucieczki można ścigać w inny sposób
Poselski projekt nr 7265 opublikowany 8 kwietnia dotyczy zmiany Kodeksu Karnego Ukrainy i ustawy o reżimie prawnym stanu wojennego. Przewiduje on, że w przypadku wprowadzenia na Ukrainie lub w jej poszczególnych miejscowościach stanu wojennego osoby, które zgodnie z prawem podlegają poborowi do służby wojskowej podczas mobilizacji, zobowiązane są nie później niż 15 dni od wprowadzenia stanu wojennego powrócić na Ukrainę. Jeśli nie zastosują się, grozi im kara od 5 do 10 lat.
Czytaj więcej
Nowe podejście do logistyki przyniosło zyski i poprawę marży.
W ukraińskim parlamencie projekt spotykał się z krytyką. – Narusza zasadę niedziałania prawa wstecz, gdyż w swojej obecnej wersji przewiduje obowiązek powrotu osób zobowiązanych do służby wojskowej w czasie mobilizacji w terminie 15 dni od dnia ogłoszenia stanu wojennego na części terytorium lub całym terytorium Ukrainy, zaś stan wojenny został ogłoszony 24 lutego – wskazuje specjalista ds. legalizacji zatrudnienia w spółce Flexidea Andrii Arkaniuk.
Przypomina, że 14 kwietnia przewodniczący frakcji „Sługa Ludu” w Radzie Najwyższej Ukrainy David Arakhamia opublikował w serwisie Telegram post, w którym stwierdził, że „Frakcja partii politycznej „Sługa Ludu” nie poprze przyjęcia przepisów prawnych dotyczących odpowiedzialności mężczyzn w wieku poborowym, którzy wyjechali z Ukrainy i nie wrócili w ustawowym terminie w czasie stanu wojennego, w szczególności chodzi o projekt nr 7265.”