Sposób dostawy wciąż może decydować o sukcesie oferty. Firmy chętnie próbują nowych form, a odbiór zakupów z automatów wdrażają kolejne.

Polacy są wielki zwolennikami odbierania zakupów osobiście, a dostawy do automatów doskonale im to ułatwiają. Dzięki temu można decydować, kiedy się towar odbierze i – co równie ważne – jaką metodą się zapłaci. Potentatem na tym rynku jest InPost, który ma już w całej Polsce 4,8 tys. paczkomatów. Oferta podobnych rozwiązań rośnie.

Urządzenia firmy Collectomate pojawiają się od kilku miesięcy głównie w biurowcach. Otwarte są dla wszystkich kurierów, którzy mogą zostawiać w nich przesyłki dla osób pracujących w danym budynku. To klient decyduje, czy skorzystać z takiej opcji, i przesyła kurierowi specjalny kod, dzięki któremu ma on dostęp do skrytki, w której zostawia przesyłkę. W lutym na rynku zadebiutowała też nowa forma odbioru internetowych zakupów dla klientów sieci marketów budowlanych Bricomarche. Firma wystartowała z opcją e-zakupów i od razu zaproponowała klientom nowe rozwiązanie pod nazwą Bricomat, czyli boksu na zewnątrz sklepu, w którym można odebrać swoje e-zakupy, także o dużych gabarytach.

– Bricomaty umożliwiają odbiór zamówień w dogodnym dla klienta dniu i godzinie, również w niedziele wolne od handlu czy poza godzinami otwarcia sklepu w systemie 24/7. Co ważne, usługa ta jest całkowicie darmowa – mówi Katarzyna Jańczak-Stefanide, dyrektor generalna sieci Bricomarché w Polsce.

Zupełnie nowy model wybrał sklep internetowy Szkla.pl, największy sprzedawca soczewek kontaktowych. Firma postawiła na soczewkomaty, czyli urządzenia do sprzedaży jej głównego asortymentu. – Na rynku nie było maszyny, która spełniałaby w pełni nasze wymagania dotyczące tego kanału sprzedaży. Zbudowaliśmy więc ją od podstaw sami– mówi Mateusz Matula, współzałożyciel i prezes spółki Szkla.com.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W czerwcu w Niemczech natężenie ruchu powyżej ubiegłorocznego

Niemiecka gospodarka kręci się szybciej niż przed kryzysem, wynika z analizy ruchu samochodów ciężarowych. ...

Został miesiąc do uchwalenia Pakietu Mobilności

Parlament Europejski najprawdopodobniej przyjmie Pakiet Mobilności w głosowaniu plenarnym 8 -10 lipca. Należy tego ...

Kosztowne zwroty e-handlu

Zwroty są kosztowne, ale klientom dają poczucie bezpieczeństwa. Logistycy mogą zmniejszyć wydatki na zwroty. ...

Magazyny dla spożywców

Przemysł spożywczy inwestuje w logistykę, wynajmując nowe magazyny. Według firmy PMR, wartość rynku handlu ...

Napęd gazowy odejdzie do lamusa?

W połowie wieku zamiast gazu ciężarówki napędzi elektryczność lub wodór. Powołana latem tego roku ...

Bezemisyjny hit Solarisa

Podczas branżowych targów w Sztokholmie odbyła się premiera wodorowego autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen. ...