Materiał powstał we współpracy z SEGRO

Zadaniem firmy jest zaprojektowanie lub dostosowanie przestrzeni adekwatnie do wymogów danego biznesu, a następnie odpowiednie nią zarządzanie. Przy realizacji projektu dla HSF e-commerce, przedsiębiorstwa specjalizującego się w logistycznej obsłudze internetowej sprzedaży mebli i towarów ponadgabarytowych, liczyła się zarówno specyfika branży, jak i indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w internecie odbywa się już ponad 10 proc. sprzedaży detalicznej w Polsce – to dwukrotnie wyższy udział e-commerce w handlu niż przed pandemią. Cyfryzuje się nie tylko sprzedaż, ale także jej zaplecze – cały łańcuch dostaw i wszystkie procesy logistyczne, m.in. zamówienia czy zarządzanie transportami. Chociaż pandemia ustępuje, wymuszona przez nią digitalizacja – wręcz przeciwnie, nabiera tempa. Klienci przyzwyczajeni do nowej rzeczywistości mają coraz większe wymagania, dotyczące choćby czasu dostawy zamówień. To z kolei tworzy popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe, które usprawniają procesy logistyczne oraz – m.in. dzięki dogodnej lokalizacji – umożliwiają wywiązywanie się z obietnic złożonych konsumentom.

Wśród klientów SEGRO związanych ze sprzedażą online wyróżnia się HSF e-commerce, firma z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizująca się w obsłudze logistycznej producentów mebli i przedmiotów o nietypowych wymiarach. Rosnąca popularność zamówień z sieci przełożyła się na rozwój jej biznesu, ale spowodowała również potrzebę przechowywania większej ilości towarów w magazynie. Wszystkie te czynniki skłoniły HSF e-commerce do poszukiwania nowego obiektu. Ponieważ firma wysyła towary do krajów Europy Zachodniej, jej wybór padł na SEGRO Logistics Park Poznań, Gołuski. Znajduje się on w doskonałej lokalizacji, ułatwiającej prowadzenie działalności biznesowej – zaledwie 5 km od granic administracyjnych Poznania i 15 km od centrum miasta. Dodatkowym atutem jest bliskość i łatwy dostęp do autostrady A2 oraz drogi S11.

– Branża e-commerce w ostatnich latach rozwija się spektakularnie, podobnie jak nasza firma. Podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do parku logistycznego SEGRO w Gołuskach, aby zwiększyć nasze możliwości biznesowe zgodnie z rosnącymi potrzebami rynku. O wyborze SEGRO Logistics Park Poznań, Gołuski zadecydowała lokalizacja w pobliżu autostrady A2 i drogi ekspresowej S11, co zapewnia nam łatwy dostęp do rynku polskiego i niemieckiego. SEGRO Logistics Park Poznań, Gołuski okazał się doskonałym wyborem, nie tylko z powodu dogodnej lokalizacji, ale również ze względu na doskonałą współpracę z deweloperem – mówi Robert Sobolewski, prezes zarządu HSF e-commerce.

Aby budynek mógł spełniać swoje zadania, musiał zostać dostosowany zarówno do wymagań specyficznych dla branży e-handlu, jak i do oczekiwań HSF e-commerce. Do tych pierwszych należy m.in. odpowiednio duża liczba doków i podjazdów czy bardzo duża przestrzeń załadunkowa. Z kolei wśród życzeń klienta znalazła się m.in. prośba o zmianę koncepcji ochrony przeciwpożarowej: firma potrzebowała zwiększenia wydajności tryskaczy sufitowych i klap dymowych tak, by możliwe było przechowywanie towarów w odpowiednio zaprojektowanym systemie regałowym, bez konieczności stosowania systemu tryskaczy w regałach. SEGRO kieruje się polityką maksymalnej elastyczności, niezbędną w relacjach z klientami z branży e-commerce – to dzięki niej oraz wieloletniemu doświadczeniu rynkowemu udało się spełnić wszelkie potrzeby klienta.

Dodatkowo magazyn zyskał miano jednego z najbardziej „zielonych” w Europie Środkowej. Było to istotne, ponieważ firmie HSF e-commerce, jako zorientowanej na cele środowiskowe, zależało, aby obiekt otrzymał certyfikat BREEAM z minimalną oceną „VERY GOOD”. Przyczynił się do tego m.in. pakiet rozwiązań ograniczających zużycie energii, takich jak oświetlenie LED, wydajny system grzewczy oraz innowacyjny system wentylacji. Konstrukcja dachu została przystosowana do montażu paneli fotowoltaicznych. Z kolei dla komfortu pracowników oraz zwiększenia nasłonecznienia wewnątrz, fasada została częściowo przeszklona. Ponadto już podczas samego procesu deweloperskiego wykorzystane zostały technologie o zmniejszonej emisyjności dwutlenku węgla, na co złożyły się: efektywny projekt budynku, użycie prefabrykowanych elementów, a także dobór komponentów o wysokiej trwałości i długim cyklu życia.

Projekt dla HSF e-commerce to jeden z magazynów zrealizowanych przez SEGRO dla e-handlu. Wśród klientów właściciela parków logistycznych można wymienić także m.in. firmę Omnipack, oferującą dedykowaną logistykę dla e-commerce czy Logwin Air & Ocean, który z parku w magazynie obsługuje e-sklep Sephory oraz H&M, który w podpoznańskich Gądkach prowadzi w parku SEGRO operacje dedykowane e-commerce.

Materiał powstał we współpracy z SEGRO

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM