Nie ma kierowców, a nowi pojawią się w mniejszych ilościach, bo Białoruś zamknęła granice dla swoich obywateli.
Białoruś od 20 grudnia zakaże swoim obywatelom wyjazdu za granicę. Zakaz dotyczy podróżujących samochodami i koleją, ale już nie samolotami. Zakaz także nie obejmuje kierowców pracujących w samochodowych przewozach międzynarodowych.
Czytaj więcej w: Coraz krótsza droga do Chin
Oznacza to, że transport nie stanie, ale polskie firmy transportu drogowego nie będą mogły liczyć na napływ chętnych do pracy z Białorusi. Tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach Białorusini zgłosili w Biurze Transportu Międzynarodowego ponad 12 tys. wniosków o wydanie uprawnień kierowcy, czyli blisko co piąty złożony ogółem w tym czasie. – Drastycznie spadła liczba zainteresowanych pracą kierowcy przyjeżdżających z Białorusi – przyznaje przewodniczący Regionu Lubelskiego ZMPD Sławomir Kostjan.
Czytaj więcej w: Polscy przewoźnicy: nowe zezwolenia faworyzują Rosjan
Przewoźnicy uważają, że sytuacja na rynku pracy jest coraz gorsza. – Brakuje kierowców. Po raz pierwszy od 32 lat jak prowadzę firmę, z braku kierowców musiałem 2 samochody postawić pod płotem. Kandydaci są tak marni, że nie ryzykowałem zatrudnienia ich – ocenia przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego ZMPD Adam Jędrych.
Czytaj więcej w: Przewoźnicy niezadowoleni z negocjacji z Rosją i Ukrainą
W tej sytuacji branża spodziewa się zmiany rynku pracodawcy na rynek pracownika. Teraz kierowcy będą mogli przebierać w ofertach i żądać podwyżki wynagrodzeń. W prowadzonej w tych dniach przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych ankiecie, blisko 90 proc. pytanych przewoźników wskazało wzrost kosztów pracy jako największe wyzwanie na 2021 rok. Rosnącej konkurencji obawia się niecałe 60 proc. ankietowanych.
Zamkniecie granic to nie jedyny problem jaki przewoźnicy mają z Białorusią. Zabrakło także białoruskich zezwoleń, na czym polscy przewoźnicy stracili co najmniej 5 mln zł przychodów. W połowie października uważali, że zezwoleń wystarczy i odmówili zwiększania ich puli, o co wnosili Białorusini.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.