Dealerzy zarejestrują ciężarówki

Złożenie wniosku trwa kilka minut. Reszta procesu toczy się dotychczasowym trybem.

Publikacja: 15.06.2021 07:56

Dealerzy zarejestrują ciężarówki

Foto: Fot. Iveco

Dealerzy już wypróbowali możliwość rejestracji auta w imieniu klienta. Wypełnienie elektronicznego wniosku zajęło 4 minuty. Trafił on do urzędu rejestracyjnego, który normalnym trybem wystawi decyzję o czasowej rejestracji wraz z pozwoleniem czasowym i zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi.

Czytaj więcej w: Na parkingach zostali milionerzy

Nabywca samochodu będzie mógł upoważnić dealera lub jego uprawnionego przedstawiciela do złożenia wniosku (składanego w systemie ePUAP) o rejestrację auta oraz do odbioru z organu rejestrującego decyzji o czasowej rejestracji wraz z pozwoleniem czasowym i zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi. W omawianym wniosku znajdą się przede wszystkim informacje dotyczące nabywcy, rejestrowanego samochodu oraz formy odbioru gotowych dokumentów.

Salon lub jego uprawniony przedstawiciel będzie mógł zarejestrować wyłącznie samochód nowy, nabyty w tym konkretnym salonie. Możliwe jest także zdalne zarejestrowanie leasingowanego samochodu ciężarowego.

Czytaj więcej w: W wakacje na drogach będzie tłoczniej niż zwykle

Eksperci Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Związku Polskiego Leasingu i Związku Dealerów Samochodów przygotowali propozycję rynkowego standardu współpracy w postaci wzorca umowy, regulująca kompleksowo i szczegółowo współpracę firm leasingowych i wynajmu z dealerami samochodów w zakresie rejestracji pojazdów przez autosalony.

Rejestracja samochodu zajmuje średnio od 2 do 7 dni. – W całym procesie związanym z leasingiem samochodu czynności te stanowią wąskie gardło, co przekłada się na wysokie koszty po stronie nabywających pojazdy i ich klientów – wskazuje dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski. – W czasie, kiedy większość spraw możemy załatwić zdalnie, nie ma powodu, dla którego osoby czy firmy pragnące zarejestrować pojazd, musiałyby ustawiać się w długich kolejkach do wydziałów komunikacji – uważa dyrektor ZPL.

Czytaj więcej w: DAF na nową erę

Nieprzystawanie funkcjonujących przepisów do dzisiejszych czasów, pokazał dobitnie okres lockdownu, kiedy to przez pierwsze miesiące 2020 r., wydziały rejestrujące samochody były w pierwszym okresie zamknięte, co spowodowało utworzenie się długich kolejek. – Kiedy urzędy zostały częściowo otwarte, kierowcy musieli liczyć się z koniecznością odczekania kilku tygodni na spotkanie, podczas którego mogli zarejestrować pojazdy. Ten proces był szczególnie uciążliwy dla podmiotów rejestrujących dużą liczbę pojazdów, takich  jak np. firmy leasingowe – dodaje Sugajski.

Czytaj więcej w: Za rok wzbogaci się wyposażenie ciężarówek

Pandemia COVID-19 paradoksalnie pomogła w zrealizowaniu zmian prawa. Czekały one w ministerialnych szufladach dobre 10 lat. I teraz stacje dealerskie mogą się stać w pewnym sensie centrami rejestracji pojazdów bo będą to mogły robić online nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także dla firm leasingowychzaznacza prezes Związku Dealerów Samochodów Marek Konieczny.

Możliwość rejestracji nowych aut bezpośrednio u dealerów weszła w życie 4 czerwca i wynika z nowelizacji ustawy Prawo u ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z 14 sierpnia 2020 roku.

Legislacja
Ministerstwo Infrastruktury chce harmonogramów pracy kierowcy
Legislacja
Śmieci zalewają zachodnią Polskę
Legislacja
Nowe zasady wynagrodzeń kierowców nie do przyjęcia
Legislacja
Będą wyższe kary za przemyt imigrantów
Legislacja
Ekologiczne regulacje sparaliżują transport?