Ładowarki pilnie poszukiwane

Nadchodząca elektryfikacja transportu rozruszała produkcję ładowarek.

Jednym z liderów europejskiego rynku dużych ładowarek dla autobusów, a w przyszłości także ciężarówek, jest zielonogórska Ekoenergetyka. Firma zamknęła 2020 rok z przychodami przekraczającymi 100 mln zł, o ponad 45 proc. większymi niż rok wcześniej. Zatrudnienie wzrosło o 38 proc. do blisko 400 osób.

Czytaj więcej w: Infrastruktura gotowa na elektryczne ciężarówki

Ponad połowa pracowników firmy to inżynierowie. W grudniu członkiem zarządu został Michał Pikuła, wcześniej odpowiedzialny za projektowanie elektrycznych autobusów Solarisa.

Ekoenergetyka wyda do 2022 roku 120 mln zł na obiekty badawcze i produkcyjne w Zielonej Górze. Fot. Ekoenergetyka

Spółka zakończyła właśnie rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego – Centrum Nowoczesnych Technologii w Transporcie Elektrycznym. Będą w nim rozwijane stosowane w ładowarkach rozwiązania mechaniczne, energoelektroniczne oraz prowadzona optymalizacja konstrukcji.

Czytaj więcej w: Diesle znikną ze sprzedaży

Centrum pozwoli także rozwijać kompetencje testowe, dzięki którym spółka będzie mogła uzyskać akredytację. Jednocześnie kończy się budowa centrum badawczo-rozwojowego technologii wodorowych w transporcie. Łącznie do 2022 roku Ekoenergetyka na budowę nowych obiektów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych przeznaczyła 120 mln zł.

W 2020 roku spółka wyprodukowała blisko 700 stacji ładowania, wygrała 68 przetargów na łączną kwotę 75 mln złotych i poszerzyła obszar działania do 16 państw. Zrealizowała kilka wyjątkowych kontraktów, w tym 100 stacji szybkiego ładowania Axon dla PKN Orlen, 272 urządzenia o łącznej mocy 24,5 MW dla Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP), tworzenie infrastruktury ładowania w jednym z największych projektów wymiany taboru autobusowego na elektryczny w Europie – dla MZA Warszawa, zakończenie projektu dla MZK Zielona Góra i kilku miast w całej Polsce oraz kontrakt z GDDKiA na nowe stacje szybkiego ładowania przy autostradach A1 i A2.

Czytaj więcej w: Ciężarówki wyprzedane do lata

Ekoenergetyka rozpoczęła rozbudowę linii produkcyjnej, dzięki czemu będzie mogła bardziej elastycznie odpowiadać na potrzeby klientów. Spółka podpisała też umowę na wynajem nowych powierzchni biurowych w Katowicach, gdzie firma rozpocznie działalność operacyjną w maju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przyszłość dzieje się na naszych oczach

Geis PL otrzymał nagrodę za innowacyjne narzędzia do obsługi dystrybucji drobnicowej. Jury konkursu „Innowatory ...

Kolej przewozi mniej towarów

Kolejowy transport towarowy słabnie. Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w pierwszym półroczu ...

Rząd przeznaczył na budowę dróg krajowych dodatkowe 21,8 mld zł

Dodatkowe fundusze z akcyzy i myta trafią na Program Budowy Dróg Krajowych na lata ...

Akcyza do zwrotu

Przewoźnicy drogowi alarmują, że brexit oraz Pakiet Mobilności spowodują jesienią kryzys branży. Ratunkiem przed ...

Wielton wstrzymał produkcję w Polsce

Od poniedziałku 6 kwietnia Wielton czasowo zawiesił produkcję w zakładach w Wieluniu. Zarząd spółki ...