Akumulatory na 5-6 lat

W elektrycznych autobusach akumulatory wstrzymują niecałe 10 lat.

Elektrycznych ciężarówek jeszcze nie ma w sprzedaży, za to o trwałości napędów elektrycznych mogą powiedzieć sporo przewoźnicy miejscy, którzy od kilku lat używają tak wyposażonych autobusów.

Wymiana po sześciu latach

Rzecznik prasowy krakowskiego MPK Marek Gancarczyk przyznaje, że w okresie gwarancji miały miejsce awarie akumulatorów, ale wiązały się one z wymianą tylko uszkodzonych modułów (pakietów) i sprawdzeniu programu zarządzania bateriami. – Nie było przypadku aby, w okresie gwarancji konieczna była wymiana całego kompletu baterii trakcyjnych – zaznacza Gancarczyk. – Trwałość baterii trakcyjnych zamontowanych w naszych autobusach zakupionych w latach 2016-2017 oceniamy na około 5-6 lat. Nic nie wskazuje na to, że te przewidywania się nie potwierdzą (pomimo, że niektórzy producenci zapewniali o dłuższym okresie żywotności baterii) – podkreśla rzecznik MPK Kraków.

Zaznacza, że jeśli awaria baterii nastąpi w okresie gwarancji, to ich wymiana następuje na zasadach ogólnych, podobnie jak w przypadku  każdego innego zespołu wyposażenia autobusu.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy przeciw monopolowi elektromobilności

Podobnie kwestie ewentualnej awarii lub niewystarczającej trwałości oceniają warszawskie MZA. – Baterie montowane w autobusach posiadają 10-letnią gwarancję producentów co jest wystarczające w odniesieniu do planowanego czasu eksploatacji pojazdów. W tym czasie baterie mają zachować pełną moc działania. Jeżeli moc baterii spadnie poniżej 80 procent stanu wyjściowego producent jest obowiązany do wymiany baterii w danym pojeździe. Dotychczas nie zaszła potrzeba wymiany pakietów bateryjnych w autobusach elektrycznych eksploatowanych przez MZA. Jeżeli do takiej sytuacji dojdzie, będzie się to odbywało na koszt gwarancjodawcy – zapewnia rzecznik MZA Warszawa Adam Stawicki.

Ryzyko producenta

Elektryczne napędy są młodą technologią. – Jeśli wiemy, że w danym mieście przy określonym sposobie użytkowania bateria nie wytrzyma całego oczekiwanego okresu gwarancji, wówczas kalkulujemy jej wymianę po określonym czasie. Jest to nasze, odpowiednio skalkulowane, ryzyko biznesowe – podkreśla rzecznik Solaris Bus&Coach Mateusz Figaszewski.

Producenci akumulatorów zapewniają, że postęp jest widoczny i należy oczekiwać poprawy ich trwałości, co daje nadzieje przewoźnikom że nie dopłacą do interesu. Unijni politycy przyjęli za cel redukcję emisji dwutlenku węgla przez transport o 90 proc. do 2050 roku w stosunku do roku 2019.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy przesiądą się na elektryczne ciężarówki

Parlamenty krajowe wprowadzają podatek od tony CO2, na skutek którego cena tony tego gazu wzrośnie np. w Niemczech do 2025 roku ponad dwukrotnie w stosunku do obecnej, do 55 euro, aby w 2050 roku dojść do ceny 350 euro.

Brakuje jeszcze euroviniety, której wysokość, według lobbystów, powinna zależeć od wielkości emisji przez samochód dwutlenku węgla. Zatem przewoźnicy nie będą mieli wyboru i ostatecznie będą musieli zaopatrzyć się w ciężarówki z napędem elektrycznym lub wodorowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy oddział Raben w Kielcach

Raben Logistics Polska oficjalnie otworzył 7 czerwca 2019 roku oddział w Kielcach. Zatrudnia 44 ...

Kryzys na rynku ciężarówek

Spadki rejestracji lekko wyhamowują, ale przyszłość niepewna. W lutym rejestracje nowych samochodów ciężarowych o ...

W czerwcu w Niemczech natężenie ruchu powyżej ubiegłorocznego

Niemiecka gospodarka kręci się szybciej niż przed kryzysem, wynika z analizy ruchu samochodów ciężarowych. ...

Pożyczki dla przewoźników nie uratują branży

Na koniec maja widoczna będzie skala zapaści branży transportu drogowego. Przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do ...

Sukces SpaceX: pierwszy komercyjny start w kosmos

Pierwszy komercyjny lot rakiety Falcon Heavy miał miejsce w nocy z czwartku na piątek ...