e-Toll będzie także płatny kartą

fot, viaTOLL

Co piąty samochód opłaca viaToll przy pomocy karty flotowej w opóźnionym systemie płatności. KAS wybrało jako integratora konsorcjum PolCam Systems (należy do Grupy WB) i Hilltech.

Przygotowuje ono platformę integracyjną do wymiany danych pomiędzy nowym systemem poboru opłat drogowych e-TOLL a operatorami/wystawcami kart flotowych (FCI). – W ramach platformy realizowane są usługi sieciowe umożliwiające z jednej strony na rejestrację klientów FCI w systemie e-TOLL, z drugiej strony pobieranie opłaty za przejazd drogami w imieniu i na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) – tłumaczy dyrektor Komunikacji Grupy WB Remigiusz Wilk. – PolCam Systems/Hilltech oddaje kolejne obszary funkcjonalne do testów niezwłocznie i w terminie – zapewnia Wilk.

Czytaj więcej w: Wzrosną ceny wywozu kontenerów z portu

Nad projektem pracuje kilkunastoosobowy zespół, z czego stopień zaangażowania poszczególnych osób jest różny w zależności od potrzeb. Są to oczywiście programiści, ale również analitycy biznesowi, konsultanci i handlowcy.

Ponad trzydziestu operatorów

Konsorcjum prowadzi rozmowy z ponad trzydziestoma operatorami/wystawcami kart flotowych. – Większość z nich zaakceptowała postanowienia umowne. Do podpisania umów dojdzie po dostarczeniu przez KAS specyfikacji technicznej, która jest załącznikiem do każdej kontraktu – opisuje Wilk.

Czytaj więcej w: Od tych testów zależy przyszłość e-Toll

Dla operatorów kart flotowych płatności za drogi są ważną częścią działalności. – Obsługa opłat za drogi płatne wpisuje się idealnie w naszą strategię. Dlatego bacznie obserwujemy rozwój prac nad projektem e-Toll. Jesteśmy zdeterminowani, aby docelowo umożliwić naszym klientom flotowym płatności za drogi – zapewnia członek zarządu Anwim Paweł Grzywaczewski. Z uwagi na toczące się negocjacje operatorzy odmawiają bardziej szczegółowych informacji.

PolCam nie zaniżył ceny

Konsorcjum PolCam Systems/Hilltech wygrało przetarg z ofertą 5,4 mln zł brutto, gdy KAS przewidywał koszty na poziomie 30,6 mln zł brutto, w związku z czym pojawiły się wątpliwości, czy konsorcjum nie wycofa się z umowy. – Oferta konsorcjum PolCam Systems/Hilltech była analizowana w zakresie rażąco niskiej ceny przez zamawiającego, czyli Krajową Administrację Skarbową. W tym zakresie przekazaliśmy szczegółową kalkulację kosztów i przychodów. Bilans projektu kreuje wystarczająco satysfakcjonujący zysk, przy założeniu wszystkich zobowiązań i ryzyka będących zakresem przedmiotu zamówienia. Jednocześnie należy wskazać, że proponowany koszt obsługo pojedynczej transakcji okazał się ponad połowę mniejszy od planowanej przez Sejm RP maksymalnej prowizji dla operatorów kart flotowych, w przypadku gdyby umowy z nimi miał zawierać bezpośrednio Szef KAS – podkreśla rzecznik Grupy WB.

Czytaj więcej w: Trzy możliwości wynagradzania kierowców

Zapewnia, że konsorcjum nie zamierza wycofywać się z podjętych zobowiązań. – Bierzemy także udział w innych postępowaniach w związanych z e-Toll. Tam także zakładamy godziwy zysk, a cena zaoferowana przez nas w przetargu jest 30-50% niższa od konkurencji. Świadczy to jedynie o tym, iż do tej pory zyski na podobnych projektach były przez wykonawców zawyżone. Polskie rozwiązania techniczne okazują się nie tylko lepsze, ale i bardziej ekonomiczne od dotychczas stosowanych zagranicznych – wskazuje Wilk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiemy, kto jest zwolniony z kwarantanny na granicach

Od 27 lutego obowiązuje do odwołania kwarantanna dla osób przekraczających południową granicę Polski. Rząd ...

Pesa rozpoczęła dostawy tramwajów do Sofii

Unijne wsparcie dla ekologicznej komunikacji sprzyja producentom tramwajów. Pesa dostarczyła pierwsze Swingi do Soffi, ...

Maxy wrócą najwcześniej w maju. Mało kto w to wierzy

Koniec maja albo początek czerwca. Taki termin ponownej certyfikacji Boeingów 737 MAX zasugerowała Federalna ...

FM Logistic chwali się wynikami

Dobry miniony rok FM Logistic. W nowym pandemia wywołała chwilowe spadki przychodów, przy wzroście ...

Kolejne inwestycje w drogi samorządowe

Ponad 3 mld zł z Funduszu Dróg Samorządowych na wsparcie budowy i remontów dróg. ...

Nagrody Rzeczpospolitej rozdane!

Podczas II Spotkania Liderów Branży TSL redakcja Rzeczpospolitej rozdała nagrody wyróżniającym się firmom z ...