Eksperci ujednolicą interpretację przepisów o delegowaniu

Fot. GDDKiA

KE powołała grupę 70 ekspertów do ujednolicenia interpretacji przepisów o delegowaniu kierowców.

Przepisy o delegowaniu kierowców zaczną obowiązywać 2 lutego 2022 roku. Wokół nowych przepisów jest dużo niejasności interpretacyjnych, które rozwiać ma nowo powołana przez KE komisja ekspertów.

W skład tej grupy weszli przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, przedstawiciele europejskich organizacji parasolowych reprezentujących kontrolerów, przewoźników oraz związki zawodowe, a także przedstawiciele krajowych organizacji oraz eksperci z dziedziny transportu drogowego i delegowania.

Czytaj więcej w: Trzy możliwości wynagradzania kierowców

Z polskich organizacji KE powołała 3 osoby. Są to: Margareta Przybyła reprezentująca Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD), Joanna Jasiewicz ze związku pracodawców „Transport i Logistyka Polska” (TLP), a także Bartłomiej Zgudziak z Grupy Inelo.

Grupa ma 4-letnią kadencję. – Głównym zadaniem jest regularna wymiana informacji i badanie przypadków, w których pojawią się różnice w rozumieniu, stosowaniu i egzekwowaniu nowych przepisów dotyczących delegowania pracowników – wyjaśnia wiceprezes Grupy Inelo Bartosz Najman.

Czytaj więcej w: Przewoźników czeka gwałtowny wzrost kosztów wynagrodzeń kierowców

Z inicjatywy zadowoleni są przedstawiciele przewoźników. – Powołanie tej grupy było jednym z postulatów branży wobec Komisji Europejskiej. W ramach jej działalności będziemy odpowiadać na pytania dotyczące faktycznego stosowania dyrektywy w sprawie delegowania pracowników w branży transportowej, a tych jest naprawdę mnóstwo. Przepisy powinny być egzekwowane tak samo we wszystkich krajach UE. Dlatego to bardzo ważne, że zasiądziemy przy jednym stole z ekspertami z krajów członkowskich, oczywiście online i będziemy mogli poznać ich interpretację konkretnych przepisów. To nam da przede wszystkim wiedzę o tym, czego możemy spodziewać się w poszczególnych państwach, ale także pozwoli reagować na bieżąco i miejmy nadzieję wypracować wspólne rekomendacje – tłumaczy Przybyła.

Pierwsze, organizacyjne spotkanie grupy odbyło się 7 maja. W tym półroczu zaplanowane są kolejne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Są pieniądze na potężne inwestycje w porty morskie

Polskie porty muszą inwestować, aby nie dać się wyprzedzić konkurencji na Bałtyku. Ministerstwo Infrastruktury ...

Prom Nova Star

Polska Żegluga Bałtycka odnawia flotę

W 2018 r. kołobrzeski armator promowy Polferries odnotował wzrost przewozów ładunków aż o 33 ...

Magazyny pod Warszawą

Warszawa nieustannie cieszy się największym powodzeniem wśród najemców magazynów. Po trzecim kwartale w budowie ...

Przewoźnicy nie zwalniają. Rejestracje na wysokim poziomie

Rosnącą popularnością cieszy się najem, zwiększa się sprzedaż opon. Po pierwszych dwudziestu dniach stycznia ...

W Niemczech litewskie auta coraz popularniejsze

Przewozy na ubiegłorocznym poziomie, pod względem przebiegów polskie samochody na drugim miejscu po niemieckich. ...

Nowy prezes BCT

ICTSI, właściciel BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego – nominował Wojciecha Szymulewicza na nowego prezesa zarządu BCT. ...