Przewoźnik autobusowy kupuje samoloty

Fot. Grupa Itapemirim

Brazylijski przewoźnik autobusowy Itapemirim kupił samoloty i od czerwca będzie oferował komunikację lotniczo-autobusową.

Największy w Brazylii przewoźnik autobusowy zamierza w przyszłym roku dysponować flotą 50 Airbusów A320. W rozmowie z Bloombergiem prezes Grupy Itapemirim Sidnei Piva zaznaczył, że firma nie zatrzyma się w rozwoju na pięćdziesięciu samolotach, ale powiększy flotę wielokrotnie.  Spółka nie chce być największym przewoźnikiem lotniczym w Brazylii, ale najlepszym. Zaoferuje kombinowane połączenia lotniczo-autobusowe. Oferta skróci czas dojazdu pomiędzy mniejszymi miastami, a jednocześnie nie będzie bardzo droga.

Piva zastrzega, że modelem jego działania nie jest linia niskokoszotwa. Standard podróży ma być wysoki, z duża ilością miejsca na nogi i darmową odprawą bagażu.

Czytaj więcej w: W tym tygodniu Sejm zadecyduje na jaką pomoc mogą liczyć przewoźnicy autokarowi

Ruch może być zaskakujący, jako że Grupy Itapemirim w ostatnich pięciu latach podlegała reorganizacji pod ochroną prawa upadłościowego. Także przewozy lotnicze obarczone są wysokim ryzkiem. W Brazylii upadło 11 linii lotniczych, a po pandemicznych ograniczeniach o ochronę przed wierzycielami wystąpiła LATAM, zaś konkurencyjne Gol i Azul mają ponad 6 mld dol. łącznych strat.

Piva uważa, że pandemia przetrzebiła konkurencję i jego pomysł może okazać się sukcesem. Zdanie podzielają inwestorzy z nienazwanego, rządowego funduszu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy zainwestowali w projekt 0,5 mld dol.

Czytaj więcej w: Producenci oferują pojemniejsze akumulatory dla autobusów

Itapemirim dysponowała własnymi samolotami, ale w 1998 roku sprzedała je liniom TAM Airlines, należącym do LATAM. Pomysł poszerzenia przewozów autobusowych o lotnicze nie jest w Brazylii wyjątkowy. Największy tamtejszy przewoźnik Gol Linhas Aereas Inteligentes zaczynał od autokarów, na których zrobił pierwsze duże pieniądze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Statki do Wielkiej Brytanii zabukowane do ostatniego miejsca

Niedrożność przejść samochodowych skłoniła nadawców do wykorzystania żeglugi przybrzeżnej. Statki w relacji do Wielkiej ...

Największa od półwiecza inwestycja Portu Gdynia nabiera kształtów

W Terminalu Promowym w Gdyni stanęły żelbetowe estakady. Kończone są prace przy budynku dworca. ...

Elektryczne furgony Mercedesa dla Amazona

Internetowy gigant handlowy Amazon zamówił 1800 elektrycznych furgonów Mercedesa-Benza do rozwożenia zakupów w Europie. ...

Francja wycofuje się z więzienia kierowców ciężarówek. To „nieporozumienie”.

Po interwencji ambasady i MSZ Francja wycofuje się ze skandalicznych praktyk przeciw obcym kierowcom ...

Nowe centrum logistyczne InPost w Krakowie

InPost inwestuje w nowe centrum logistyczne, które powstanie w parku City Logistics Kraków I ...

Belgijska Poczta obsługuje e-handel pod Pruszkowem

Konkurent Amazona oferuje usługi fulfilmentu z magazynu pod Pruszkowem. Należąca do Belgijskiej Poczty spółka ...