Bezemisyjny hit Solarisa

fot. Solaris

Podczas branżowych targów w Sztokholmie odbyła się premiera wodorowego autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen. Włosi kupili już pierwsze egzemplarze.

Trwający do wtorku w Sztokholmie globalny szczyt transportu publicznego zaczął się mocnym akcentem: firma Solaris pokazała wyczekiwany od dawna autobus wodorowy. Solaris Urbino 12 hydrogen ma być napędzany ogniwem paliwowym, zużywając wodór, którego zbiorniki zostały usytuowane na dachu pojazdu. Wodór jest przetwarzany na prąd, a ten z kolei zasila napęd autobusu. Układ jest wzmocniony baterią typu Solaris High Power.

fot. Solaris

– Jedynymi produktami reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie są ciepło oraz para wodna. Pojazd nie generuje więc absolutnie żadnych szkodliwych substancji – informował w komunikacie na temat nowego autobusu producent, który w ubiegłym roku przeszedł w ręce hiszpańskiej firmy CAF.

Urbino 12 hydrogen może się okazać eksportowym hitem firmy z Bolechowa. Na dwa tygodnie przed sztokholmskimi targami Solaris Bus & Coach informował, że pierwszą partię – 10 pojazdów z opcją dokupienia dwóch kolejnych – zakupi firma SASA, odpowiadająca za transport publiczny we włoskim Bolzano. 10-tygodniowe testy bezemisyjnych pojazdów mają się odbyć również w Paryżu.

fot. Solaris

Alternatywny napęd może być argumentem, który przesądzi o kondycji firmy w nadchodzących latach. Solaris nastawia się na zachodnie rynki i proekologiczne trendy na nich. Z 1226 dostarczonych klientom w ubiegłym roku pojazdów aż 824 trafiły za granicę (do Włoch – 113 egzemplarzy). Ponad jedna trzecia wyprodukowanych aut została wyposażona w napęd alternatywny. [G]

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd dopłaci do elektrycznych furgonów i taksówek

Auta zakupione po 1 stycznia tego roku kwalifikują się do dopłat. Narodowy Fundusz Ochrony ...

Paczka w trzy minuty

Prezes zarządu DHL Parcel Polska Agnieszka Świerszcz opowiada o nowych technologiach i digitalizacji w ...

Uber Freight wycofał się z Europy

Niemiecki Sennder wykupił spółkę Uber Freight Europe. Na rynku pozostanie tylko marka Sennder. Giełda ...

Wirus z Chin uderzył w przewozy morskie

Spedytorzy ostrzegają o opóźnieniach w transporcie z Chin. Z powodu zwolnień chorobowych brakuje ludzi ...

Ratunek dla przewoźników autobusowych

Dofinansowanie dla przewoźników autobusowych 3-krotnie wyższe w czasie pandemii. Rozpoczął  się kolejny nabór wniosków ...

Sukiennik w Vive

Vive Logistics ma nowego prezesa. Nowym prezesem kieleckiej Vive Logistics jest od kwietnia Piotr Sukennik. ...