fot. Solaris

Podczas branżowych targów w Sztokholmie odbyła się premiera wodorowego autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen. Włosi kupili już pierwsze egzemplarze.

Trwający do wtorku w Sztokholmie globalny szczyt transportu publicznego zaczął się mocnym akcentem: firma Solaris pokazała wyczekiwany od dawna autobus wodorowy. Solaris Urbino 12 hydrogen ma być napędzany ogniwem paliwowym, zużywając wodór, którego zbiorniki zostały usytuowane na dachu pojazdu. Wodór jest przetwarzany na prąd, a ten z kolei zasila napęd autobusu. Układ jest wzmocniony baterią typu Solaris High Power.

fot. Solaris

– Jedynymi produktami reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie są ciepło oraz para wodna. Pojazd nie generuje więc absolutnie żadnych szkodliwych substancji – informował w komunikacie na temat nowego autobusu producent, który w ubiegłym roku przeszedł w ręce hiszpańskiej firmy CAF.

Urbino 12 hydrogen może się okazać eksportowym hitem firmy z Bolechowa. Na dwa tygodnie przed sztokholmskimi targami Solaris Bus & Coach informował, że pierwszą partię – 10 pojazdów z opcją dokupienia dwóch kolejnych – zakupi firma SASA, odpowiadająca za transport publiczny we włoskim Bolzano. 10-tygodniowe testy bezemisyjnych pojazdów mają się odbyć również w Paryżu.

fot. Solaris

Alternatywny napęd może być argumentem, który przesądzi o kondycji firmy w nadchodzących latach. Solaris nastawia się na zachodnie rynki i proekologiczne trendy na nich. Z 1226 dostarczonych klientom w ubiegłym roku pojazdów aż 824 trafiły za granicę (do Włoch – 113 egzemplarzy). Ponad jedna trzecia wyprodukowanych aut została wyposażona w napęd alternatywny. [G]

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP modernizuje tabor

Grupa PKP zakupiła u polskich producentów rekordowe ilości lokomotyw. Newag zebrał w tym roku ...

Przewoźnicy zadowoleni z fiaska trilogu

Po nieudanym trilogu przewoźnicy mają nadzieję na mniej restrykcyjne zapisy Pakietu Mobilności. Konieczne będą ...

Najczęściej powstają magazyny szyte na miarę

O szybko rosnącym rynku powierzchni magazynowych mówi Magdalena Szulc, dyrektor SEGRO na Europę Środkową. Czy branża ...

Sędzikowski nowym prezesem Pesy

Spółka potrzebuje inwestora i trzysta milionów złotych na bieżącą produkcję. Krzysztof Sędzikowski zastąpił 3 ...

Inwentaryzacje przyrodnicze CPK

Rusza przygotowanie komponentu kolejowego CPK. Spółka CPK otworzyła 17 września oferty w postępowaniu na ...

Największe w Polsce targi transportu i logistyki już wkrótce

Już za 3 tygodnie odbędą się VII Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki w Warszawie ...