Polska infrastruktura gotowa na loty dronów

Dronoid Hermes V8MT firmy Spartaqs, która wykonała przelot nad Warszawą. Fot. Spartaqs

Polska pierwsza w Europie wprowadziła operacyjną infrastrukturę wspierającą zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych.

W środę 29 kwietnia w Warszawie miał miejsce pierwszy w Polsce lot drona z modułem transportowym, w którym przewieziono próbki do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej, a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha. Dron Hermes V8MT zaprojektowała i wyprodukowała polska firma Spartaqs.

Lot drona transportowego w Warszawie z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa możliwy był dzięki wykorzystaniu technicznych rozwiązań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej: odbiorników ADSB zintegrowanych z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) PansaUTM. – Jesteśmy przygotowani technologicznie i legislacyjnie do bezpiecznych i zaawansowanych operacji lotniczych – zapewnia prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Obsługa Spartaqs czuwająca nad przelotem dronoida w mobilnym centrum dowodzenia. Fot. Spartaqs

System PansaUTM zapewnia koordynację lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zarządzanie wnioskami i zgodami na realizację lotów bezzałogowych statków powietrznych. Opiera się na autorskich rozwiązaniach operacyjnych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz rozwiązaniach programistycznych dostarczanych przez partnera technologicznego HAWK-E. Jest zintegrowany z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. Jest pierwszym tego rodzaju systemem uruchomionym operacyjnie w Europie.

Dronoid Hermes wykonał pionierski przelot jako jedyna tego typu konstrukcja w Polsce, która przeszła pomyślnie badania ULC i miała w trakcie lotu na swoim pokładzie aktywny transponder ADS-B, który sprawił, że dron był widoczny w naziemnych systemach śledzenia ruchu lotniczego. Dzięki temu możliwy był szerszy test systemu PansaUTM.

Czytaj więcej w: UPS stawia na drony

– Jako pierwszy kraj w Europie posiadamy operacyjną infrastrukturę wspierającą zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych – system PANSA UTM. Pozwala to na uruchomienie usług z wykorzystaniem dronów, w tym związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, na terenie Polski. Dzisiejszy lot transportowy potwierdził funkcjonalność systemu PansaUTM, który umożliwia zarządzanie lotami dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ich bezpieczną separację od konwencjonalnego ruchu lotniczego – zaznacza prezes Polskiej agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ekol ze wszystkimi rodzajami transportu

Firma Ekol Polska wprowadza nowe produkty: transport lotniczy i morski. Spółka Ekol Polska rozszerzyła ...

Rośnie popularność cyfrowej korespondencji na Poczcie

Odbiór listów poleconych w eSkrzynce Poczty Polskiej (PP) cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ...

Szwajcarskie i austriackie koleje rozszerzają ofertę pociągów nocnych

Dzięki dopłatom koleje austriackie rozwijają europejską sieć nocnych połączeń kolejowych. Szwajcarskie koleje (SBB) oraz ...

Cyfrowe spedycje zgarniają miliony od inwestorów

Spółki FreightTech coraz skuteczniej pozyskują finansowanie. W cyfrowe platformy wchodzą także koncerny spedycyjne. FreightTech ...

Niemcy dyskryminują przewoźników ponadnormatywnych

Niemcy wszelkimi sposobami utrudniają polskim firmom dostęp do swojego rynku transportowego. Pomimo protestów europejskiego ...

W Małaszewiczach przeładunki kontenerów z Chin biją rekordy

Planowane nowe inwestycje, reaktywowane połączenia i elektroniczne dokumenty. W ostatnim miesiącu spółka Adampol na ...