Polska infrastruktura gotowa na loty dronów

Dronoid Hermes V8MT firmy Spartaqs, która wykonała przelot nad Warszawą. Fot. Spartaqs

Polska pierwsza w Europie wprowadziła operacyjną infrastrukturę wspierającą zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych.

W środę 29 kwietnia w Warszawie miał miejsce pierwszy w Polsce lot drona z modułem transportowym, w którym przewieziono próbki do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej, a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha. Dron Hermes V8MT zaprojektowała i wyprodukowała polska firma Spartaqs.

Lot drona transportowego w Warszawie z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa możliwy był dzięki wykorzystaniu technicznych rozwiązań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej: odbiorników ADSB zintegrowanych z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) PansaUTM. – Jesteśmy przygotowani technologicznie i legislacyjnie do bezpiecznych i zaawansowanych operacji lotniczych – zapewnia prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

Obsługa Spartaqs czuwająca nad przelotem dronoida w mobilnym centrum dowodzenia. Fot. Spartaqs

System PansaUTM zapewnia koordynację lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zarządzanie wnioskami i zgodami na realizację lotów bezzałogowych statków powietrznych. Opiera się na autorskich rozwiązaniach operacyjnych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz rozwiązaniach programistycznych dostarczanych przez partnera technologicznego HAWK-E. Jest zintegrowany z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. Jest pierwszym tego rodzaju systemem uruchomionym operacyjnie w Europie.

Dronoid Hermes wykonał pionierski przelot jako jedyna tego typu konstrukcja w Polsce, która przeszła pomyślnie badania ULC i miała w trakcie lotu na swoim pokładzie aktywny transponder ADS-B, który sprawił, że dron był widoczny w naziemnych systemach śledzenia ruchu lotniczego. Dzięki temu możliwy był szerszy test systemu PansaUTM.

Czytaj więcej w: UPS stawia na drony

– Jako pierwszy kraj w Europie posiadamy operacyjną infrastrukturę wspierającą zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych – system PANSA UTM. Pozwala to na uruchomienie usług z wykorzystaniem dronów, w tym związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, na terenie Polski. Dzisiejszy lot transportowy potwierdził funkcjonalność systemu PansaUTM, który umożliwia zarządzanie lotami dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ich bezpieczną separację od konwencjonalnego ruchu lotniczego – zaznacza prezes Polskiej agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kierowcy zrobią badania po epidemii

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło ułatwienia dla kierowców zawodowych. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z  ...

Ranking TSL 2020

Prezentujemy największe firmy branży TSL.   Branża TSL patrzy na najbliższe miesiące z ostrożnym ...

Hellmann z nowym magazynem w Szczecinie

Z początkiem roku Hellmann Worldwide Logistics Polska otworzył nowy oddział w Szczecinie. Zajmuje się ...

Przejść suchą nogą przez kryzys dzięki e-handlowi

Internetowy handel pomoże zarówno producentom jak i logistykom przejść kryzys bez strat. Giełda ładunków ...

Rekordowe półrocze Wieltonu

Wielton podsumował pierwszą połowę roku, ale druga będzie znacznie trudniejsza. W pierwszej połowie roku ...

Wielton ma nowego prezesa

Dotychczasowy prezes Mariusz Golec został dyrektorem operacyjnym. Nowy prezes Grupy Wielton to Paweł Szataniak, ...