Przewoźnicy polują na okazje

Enson

W maju urzędy zarejestrowały 918 samochodów ciężarowych o dmc powyżej 6 ton, o 71 proc. mniej niż w maju 2019 roku.

W kluczowym dla rynku segmencie powyżej 6 ton dmc rejestracje zmalały w maju o blisko 72 proc do 823 sztuk, wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Po pięciu miesiącach spadek rejestracji całego rynku przekracza 51 proc. w stosunku do 2019 roku. Liderem jest DAF, przed MAN i Volvo. Importerzy dostrzegają jednak powolną poprawę sytuacji. – W maju zrobił się ruch, większe zainteresowanie widoczne jest w rozmowach, ale jeszcze nie w zamówieniach – zaznacza przedstawiciel Mercedes-Benz Trucks Polska Igor Kaczorkiewcz. Dodaje, że w marcu i kwietniu przewoźnicy nie szukali kontaktu z importerami. – Dopiero w maju zaczęli sami z nami rozmawiać – podkreśla Kaczorkiewicz.

Czytaj więcej w: Pandemia wyhamowała Wielton

Podobne uwagi mają konkurenci. – Przewoźnicy pracujący dla branży motoryzacyjnej wyłączyli telefony i nie było nawet jak się do nich dodzwonić. Końcówka maja jest bardziej optymistyczna. Liczba zapytań w porównania do kwietnia urosła znacząco, nawet jeżeli nie zawsze przeradzają się w kontrakt – podkreśla Marcin Majak z Renault Trucks Polska. Poprawę zauważa również Paweł Paluch ze Scanii. – Serwisowo sytuacja jest niezła. Wydaje się, że dołek mamy za sobą, choć lipiec i sierpień to zawsze najsłabsze miesiące roku – zaznacza Paluch.

Okazja czyni klienta

Majak uważa, że nabywcy szukają okazji. – Część przesiada się z nowych samochodów na używane. Na rynku jest dużo 24-miesięcznych pojazdów, a w ofercie są roczniki 2017, 2018, 2019 – wylicza Majak.

Natomiast Kaczorkiewicz przyznaje, że klienci pytają zarówno o używane jak i nowe auta, ale coraz więcej przewoźników pyta jednak o nowe samochody. Mercedes przygotował nawet specjalną ofertę z finansowaniem zakupu nowego modelu na 36 lub 60 miesięcy. Spłaty zaczynają się dopiero od czwartego miesiąca. Kampania właśnie ruszyła i potrwa do końca czerwca.

Czytaj więcej w: Girteka tnie diety kierowców

Z kolei Scania postawiła na sprzedaż modeli używanych. – W ostatnich dwóch tygodniach sprzedaliśmy spory procent takich aut. Widzimy szeroki odzew, choć zaczęliśmy 25 maja – podkreśla Paluch.

Jesień będzie kluczowa

Majak przypuszcza, że czerwiec może być na poziomie przeszło tysiąca samochodów, jednak decydujący dla nastrojów przewoźników będzie wrzesień. – Wszyscy wstrzymują się z decyzjami czekając na ten miesiąc, co wydarzy się po wakacjach – mówi Majak.

Wskazuje, że nadchodzące miesiące będą trudne dla firm transportowych. – Przychody będą małe, ponieważ było wyraźnie mniej pracy w marcu, kwietniu i maju. Na dodatek zmalały stawki, więc wpływy będą marne, a koszty stałe na dotychczasowej wysokości – porównuje Majak.

Dodaje, że z danych telematycznych flot wynika, że przewoźnicy jeżdżą na 70-80 proc. możliwości.

Nie wyklucza, że część przewoźników może mieć kłopot z płynnością. Problemy z płatnościami już dały o sobie znać, kłopoty z regulowaniem faktur miały m.in. samorządy, które straciły część wpływów podatkowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

InPost nie do ruszenia w Polsce

Spółka ma szansę trwale zdominować dostawy e-handlu w Polsce. Właśnie buduje fabrykę paczkomatów. InPost, ...

Paczkomaty trafiły pod strzechy

InPost rozpoczął instalację paczkomatów w budynkach. Paczkomaty InDoor, przeznaczone specjalnie do instalacji wewnątrz budynków, ...

Przewoźników czeka gwałtowny wzrost kosztów wynagrodzeń kierowców

Jeśli nie zmienią się polskie przepisy, to przewoźników czeka od lutego drastyczny wzrost kosztów ...

Cyfrowy transport

Nowe technologie sprawiły, że telematyka stała się gorącym tematem dla przewoźników oraz inwestorów. Technologie ...

Możliwe będzie czasowe wycofanie z eksploatacji aut osobowych

Rząd przygotowuje ułatwienia w procedurach rejestracyjnych samochodów. Czasowo wycofać z użytkowania można ciągniki siodłowe, ...

Nowy standard magazynów dla strategii omnichannel

Nowe obiekty typu omnichannel FM Logistic wznosi w Wiskitkach i Będzinie. FM Logistic rozpoczęła ...