Jak szybko rozwieźć szczepionki na COVID?

Pierwsze szczepionki przeciw wirusowi COVID-19 będą gotowe najprawdopodobniej w ostatnim kwartale tego roku. Wyzwaniem jest szybki transport dla potrzebujących.

Chodzi o dostawę 10 miliardów szczepionek. Jak to najsprawniej zrobić zastanawiali się specjaliści firmy doradczej McKinsey oraz DHL. Laboratoria przygotowują ponad 250 szczepionek w siedmiu grupach. Niektóre z nich wymagają przewozu w temperaturze minus 80 stopni C.

Wymagania niskotemperaturowych przewozów są dużym wyzwaniem dla logistyków, ponieważ do tej pory leki najczęściej były przewożone w temperaturach od 2 do 8 stopni C. Problemem są nie tylko temperatury, ale także wielkość zadania. DHL szacuje, że szczepionki zajmą 200 tys. palet, będą wymagały 15 mln doręczeń i 15 tys. lotów.

Czytaj więcej w: Lotnicze przewozy ładunków nadal drogie

Pandemia sprawiła, że przewozy leków i środków ochrony gwałtownie zwiększyły się w stosunku do lat poprzednich. Od początku roku UNICEF przetransportował 100 razy więcej masek i 2 tys. razy więcej rękawiczek medycznych niż w całym 2019 roku.

LOT podaje, że od 5 kwietnia do 29 czerwca wykonała 172 loty ze środkami ochrony, głównie z Chin.

Czytaj więcej w: Lotnictwo wróci do dawnej formy w 2024 roku

Raport McKinsey oraz DHL zwraca uwagę, że import był szczególnie trudny do zorganizowania, ponieważ wszyscy szukali ładunków w Chinach, liniom lotniczym brakowało zdolności przewozowej.

LOT, który od końca lipca br. ma wydany przez IATA certyfikat CEIV Pharma szacuje, że w tym roku przewiezie ok. 400 ton produktów farmaceutycznych, podobnie jak w 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ministrowie potwierdzają: szybką koleją do Bratysławy, Pragi i Budapesztu

Fundusze przeznaczone na budowę Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) ułatwią lepsze skomunikowanie państw Grupy Wyszehradzkiej ...

Prawa chroniące pasażerów w UE do poprawki

Przedsiębiorcy nie rekompensują pasażerom strat za zakłócenia podróżny. KE przygotowuje znowelizowane regulacje. Komisja Europejska ...

Nowe lokomotywy Lotosu

Lotos Kolej zakupił 6 elektrycznych lokomotyw Dragon 2 produkcji Newag. Wartość umowy leasingu to ...

Politycy nie mają pojęcia o logistyce

Rozmowa z Bernhardem Simonem, prezesem Dachser Group, o polityce transportowej Unii Europejskiej i ważnych ...

„Rzeczpospolita” nagradza firmy logistyczne

Jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, branża transportowo-spedycyjno-logistyczna, otrzyma nagrody „Rzeczpospolitej”. W poniedziałek, 29 ...

Bezpieczny autokar – wakacje 2019

Wraz z rozpoczęciem wakacji ruszyła akcja Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar”. Sprawdzany jest stan ...