Dzięki Białorusinom ciężarówki ruszyły spod płotu

Białorusini liczniej przyjeżdżają do Polski i podejmują pracę kierowcy. Fot. Scania

Niepokoje na Białorusi przygnały do Polski kierowców. Skorzystali krajowi przewoźnicy.

Na niepokojach na Białorusi korzystają polscy przewoźnicy, których samochody z braku kierowców stały dotychczas pod płotem. – Widać, że pojawia się więcej kierowców z Białorusi – przyznaje Kazimierz Ducki ze Stowarzyszenia Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej.

Czytaj więcej w: Młodsi za kierownicami ciężarówek?

Także Karol Rychlik z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów „Podlasie” zauważa, że zmniejszył się problem z brakiem kierowców. – Nie ma wielkiego problemu z migracją kierowców, którzy wcześniej przechodzili od firmy do firmy. Może powodem jest napływ chętnych do pracy z Białorusi. Sam zatrudniłem trzech, którzy rok czekali na pracę u mnie, a odbieram sporo telefonów od kolejnych zainteresowanych – stwierdza Rychlik.

Spostrzeżenia przedsiębiorców potwierdza Biuro Transportu Międzynarodowego. – Obserwujemy duże zainteresowanie wydawanymi przez urząd dokumentami – przyznaje dyrektor BTM Małgorzata Wojtal-Białaszewska. Liczba wydanych uprawnień dla obywateli Białorusi w październiku sięgnęła rekordowych 1676 sztuk, we wrześniu BTM wydał 1582 uprawnienia.

Czytaj więcej w: Niezbędne nowe zasady wynagrodzenia kierowców

Co prawda w pierwszych dziesięciu miesiącach br. liczba wydanych świadectw dla obywateli Białorusi zmalała o 5,2 proc, ale w tym samym czasie liczba wszystkich wydanych uprawnień zmalała o 12,3 proc. Zarazem październik z 7507 wydanymi uprawnieniami był jednym z najbardziej pracowitych miesięcy dla BTM. Udział uprawnień dla Białorusinów sięgnął w październiku 22,3 proc., gdy w 2019 roku był o 2,7 pp. mniejszy.

Czytaj więcej w: Triggo ma Chiny na celowniku

Przedsiębiorcy przyznają, że wydawanie dokumentów idzie sprawnie. – Skompletowanie całości dokumentów zajmuje miesiąc. Czas oczekiwania zależy od województwa, bo najdłużej czeka się na pozwolenie o pracę wydawane na tym szczeblu administracji – zauważa Rychlik.

BTM szacuje czas oczekiwania na świadectwo kierowcy w przypadku złożenia kompletu prawidłowych dokumentów na 8 dni roboczych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stawki za przewozy dramatycznie spadły

Nadpodaż samochodów ciężarowych doprowadziła do rujnacji stawek przewozowych. Przewoźnicy uważają, że sytuacja jest wręcz ...

Zbyt wylewne powitanie w Dubaju. Pasażer ranny

Podczas powitania saudyjskiej linii Saudia na lotnisku w Dubaju maszyna została uszkodzona. Strumień wody ...

Rośnie popularność cyfrowej korespondencji na Poczcie

Odbiór listów poleconych w eSkrzynce Poczty Polskiej (PP) cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ...

Magazyny zaawansowanej technologii

Property Technology podbija rynek. Nowe technologie obniżają koszty funkcjonowania magazynów. Deweloper Segro przeprowadził badanie ...

Komisja Europejska proponuje „Rok kolei”

Komisja zaproponowała 4 marca, aby rok 2021 był Europejskim Rokiem Kolei. Pomysł ma wesprzeć ...

TRAKO 2019, Debata "Wiodący operator logistyczny"

TRAKO 2019 | Czas wzmocnić przewozy cargo

Spółka Polskie Koleje Państwowe planuje uczynić z PKP Cargo narodowego operatora logistycznego. Prezes PKP ...