Skandal na Litwie: polsko-litewski gazociąg z rosyjskimi częściami bez certyfikatów

Gazociąg, który miał podnieść bezpieczeństwo energetyczne Litwy i Polski został zbudowany m.in. z rosyjskich części mających sfałszowane certyfikaty, zbite napisy cyrylicą i wyprodukowanych z zabronionej w Unii stali.

Rośnie wydobycie ropy poza OPEC. To zasługa jednego kraju

Rosnąca produkcja ropy przez kraje spoza OPEC udaremniła wysiłki kartelu mające na celu podniesienie cen poprzez ograniczenie produkcji. Walnie przyczynił się do tego kraj z trzecimi co do wielkości zasobami na świecie. To Kanada.

Gaz-System ma nowe prognozy popytu na przesył gazu

W tym roku krajową siecią gazociągową może być przetransportowane 18,2-18,4 mld m sześc. błękitnego paliwa. Popyt na przesył gazu będzie rósł przez kilka lat, głównie za sprawą nowych odbiorców z branży energetycznej.

Gazprom wyprzedaje majątek. Pilnie potrzebuje pieniędzy

Po rekordowej w swojej historii stracie, zaliczonej w minionym roku, rosyjski Gazprom zaczął wyprzedawać majątek. Oficjalny powód to przeprowadzka do nowej siedziby pod St. Petersburgiem. Ale to tylko część prawdy.

Kopalnie dotujemy nielegalnie - przyznaje Ministerstwo Przemysłu

Obecnie polskie górnictwo węgla kamiennego korzysta z pomocy publicznej w sposób nielegalny. Chcemy to zmienić, aby Komisja Europejska nie zażądała zwrotu tej pomocy – informuje Marta Jarno, dyrektor Departamentu Analiz w Ministerstwie Przemysłu. Problemem jest też nadmiar węgla i zapasy na niemal sto dni.

Ukraina będzie eksportować LNG do Europy i budować OZE

Koncern najbogatszego Ukraińca, Rinata Achmetowa będzie handlował gazem skroplonym na rynku europejskim. Wykorzysta swoje największe na Starym Kontynencie podziemne magazyny gazu (PMG). Inwestuje też w kolejne elektrownie wiatrowe w Ukrainie.

Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy

Wielka Brytania zbuduje pierwszy w Europie zakład produkujący wysoko wzbogacony uran (HALEU). Będzie to produkcja na swoje potrzeby i na eksport. Cel jest jeden - usunięcie Rosji z pozycji jedynego na świecie eksportera HALEU.

Zgoda rządu na wydzielenie węgla z grup energetycznych

Rząd porozumiał się ze spółkami energetycznymi w sprawie wydzielenia z nich energetyki węglowej. Proces powinien rozpocząć się w tym roku. W tle tej dyskusji rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii.

To już monopol. Orlen umacnia pozycję na polskim rynku gazu ziemnego

Płocka grupa kapitałowa zanotowała w ubiegłym roku 90,7-proc. udział w sprzedaży błękitnego paliwa do końcowych odbiorców w Polsce. To o 1,7 pkt. proc. więcej niż w 2022 r.

Węglowe skrzydło PGE szykuje się do rozwodu

PGE postawiła przed pracownikami jasny plan, że odwrotu od wydzielenia spółki PGE GiEK z Grupy nie ma, ale sami pracownicy będą nadal potrzebni energetyce.

Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii

W kwietniu eksport rosyjskich produktów naftowych i ropy spadł do poziomu obserwowanego w czasie pandemii cztery lata temu. To efekt skutecznych ataków ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie oraz wielkich powodzi w Rosji.

Bruksela zaciśnie pętlę sankcji na gardle Kremla. LNG trafi na czarną listę

Po raz pierwszy sankcje zostaną wymierzone w rosyjski skroplony gaz ziemny. Komisja Europejska jest gotowa wprowadzić zakaz sprzedaży rosyjskiego LNG w portach Unii. Propozycja zyskuje coraz większe poparcie we Wspólnocie.

Ropa potaniała najszybciej od kwartału; wiadomo dlaczego

W mijającym tygodniu ceny ropy naftowej spadły rekordowo. Dynamika okazała się największa od trzech miesięcy. Marka Brent potaniała o 6,2 proc. Jedną z przyczyn jest zmniejszenie napięcia między Izraelem a Hamasem. Ale nie tylko.

Gaz w Europie w cenie sprzed trzech lat. Będzie jeszcze taniej?

W kwietniu średnie giełdowe ceny gazu w Europie utrzymały się na poziomie z 2021 roku. Gaz kosztował średnio 320 dol. - o jedną trzecią mniej niż rok temu i cztery razy taniej aniżeli po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

USA blokują rosyjskie zakłady LNG w Arktyce

Nowe sankcje Białego Domu objęły statki zaangażowane w transport sprzętu i dostarczanie ładunków na potrzeby budowy kolejnych arktycznych zakładów produkcji LNG rosyjskiego koncernu Novatek.

Jest pisemnie uzasadnienie wyroku ws. Turowa. Sąd wytknął braki formalne

W pisemnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie mimo, że sąd uchylił decyzję środowiskową dla kopalni węgla brunatnego w Turowie, to uznał zarzuty ekologów za bezzasadne. Mimo to podjął negatywną decyzję dla Polskiej Grupy Energetycznej przez braki proceduralne w decyzji środowiskowej. Brakowało szczegółów umowy polsko – czeskiej.

Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw

Z postępowań prokuratury dotyczących Orlenu trzy są duże. Chodzi o fuzję z Lotosem, zaniżanie cen paliw i szwajcarską spółkę OTS - poinformował Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Kolejnych 21 spraw jest weryfikowanych.

Zaskakująca decyzja Białego Domu. Zgoda na energetyczne zakupy w Rosji

Stany Zjednoczone zezwoliły na transakcje z rosyjskimi bankami objętymi sankcjami. Warunkiem jest, by transakcja dotyczyła sektora energii. Zgoda obowiązuje do listopada. Wyjaśnienia tej decyzji brak.