Parlament Europejski przygotowuje regulacje dla autonomicznych aut

Do końca roku Parlament Europejski przygotuje propozycje regulacje, mówi poseł Kosma Złotowski.

Podczas II Spotkania Liderów Branży TSL poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski (PiS) omówił perspektywy autonomicznej mobilności i sztucznej inteligencji. – Parlament Europejski i Komisja Europejska dopiero zaczynają sobie wyobrażać jak w cyfrowej dekadzie będzie wyglądała logistyka przyszłości. Często wybiegamy w przód, mówimy o autonomicznych samochodach, ale moim zdaniem ramy prawne muszą być gotowe dużo wcześniej. Musimy odpowiedzieć na pytanie jaki jest poziom ryzyka, jakie będą konieczne ubezpieczenia? Parlament powołał komisję mającą zająć się odpowiedzialnością prawną użytkowników sztucznej inteligencji. Jestem jej członkiem, a komisja zacznie prace w tym miesiącu. Efektem jej działań będą ogólne zręby prawne, na czym w przyszłości Parlament i Komisja będą opierać się tworząc bardziej szczegółowe rozwiązania – wyjaśnił poseł Złotowski.

Poseł Złotowski przyznał, że choć najnowsze pojazdy zawierają wiele różnych systemów wspomagających kierowcę, to jednak autonomiczne nie są. – Według mnie długo jeszcze nie będą. Technicznie samochody są gotowe, ale za nimi musi nadążyć infrastruktura łączności, która musi być niezawodna. Mówimy o sieci 5G, a przecież zdarza się, że nawet wzdłuż autostrad nie mamy żadnej łączności – zauważył poseł.

Fot Gremi Media/Violetta Muszyńska

Dodał, że Komisja Europejska przeznaczyła ponad 100 mld euro na inwestycje w infrastrukturę cyfrową. – Przewidziane są także fundusze na cyfryzację klientów. Ale dzisiaj stoimy na początku drogi – zaznaczył Kosma Złotowski.

Poseł odniósł się także do rozwoju przewozów intermodalnych. – Będą duże unijne dotacje do infrastruktury intermodalnej. To dobrze, bo znajdą się pieniądze na rozbudowę w Polsce różnego rodzaju portów, w tym rzecznych. Planowany jest także duży port intermodalny w Emilianowe pod Bydgoszczą, który ma być przedporciem Gdyni i Gdańska – opisał Złotowski.

Mogą Ci się również spodobać

Kolejowe apetyty na przewozy Chiny-Europa

Kolejowe przewozy kontenerów między Chinami i Europą będą rosły nawet bez dopłat. Rząd chiński ...

Myto po przejęciu: taniej czy drożej?

NIK zarzuca wzrost kosztów obsługi systemu viaTOLL, a GITD wskazuje, że Izba w swoich ...

Polska kolej bije nowy rekord. Rosną przewozy towarowe

Obok rosnących przewozów pasażerskich kolej poprawia wyniki także w przewozach towarowych. W poniedziałek okazało ...

Autokary podbierają pasażerów kolei

Konkurencja w dalekobieżnych przewozach autobusowych wymusza spadek cen, lepszą ofertę i poprawę komfortu podróżowania. ...

InPost na stacjach w Londynie

InPost rozpycha się w Wielkiej Brytanii, montuje paczkomaty na podlondyńskich stacjach. Spółka InPostu w ...

Kosztowne wypadki drogowe

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego szacuje w raporcie, że wypadki na wszystkich drogach w Polsce to ...