W Europie sierpień przyniósł spadki w rejestracjach samochodów ciężarowych

Z dużych rynków odbicie zanotowano tylko we Włoszech i Hiszpanii.

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA wynika, że rejestracje pojazdów użytkowych w okresie styczeń–sierpień  były o 28,2% mniejsze w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W lipcu spadek wyniósł 0,9%, natomiast w sierpniu 18,0%.

W lipcu popyt na pojazdy użytkowe w Unii Europejskiej był minimalnie niższy (-0,9%) w porównaniu z miesiącem poprzednim. Trzy z czterech głównych rynków zanotowały wzrost: Włochy (+16,2%), Hiszpania (+2,9%) i Francja (+2,5%).

Jednak w sierpniu spadek znowu pogłębił się do -18% i popyt osiągnął poziom 126 710 szt. Zmniejszenie nowych rejestracji w ostatnim miesiącu odnotowano we wszystkich segmentach pojazdów użytkowych i na głównych rynkach z wyjątkiem Włoch(+2,6%): w Hiszpanii (-23%), Niemczech (-22,7%), i we Francji (-3,1%).

Po ośmiu miesiącach br. popyt w UE na nowe pojazdy użytkowe zmniejszył się o 28,2% Wszystkie 27 państw Unii, w tym cztery największe, odnotowały dwucyfrowe spadki:  Hiszpania (-36,5%), Włochy (-26,1%), Francja (-25,7%) i Niemcy (-25,1%).

Dla samochodów ciężarowych o dmc powyżej 16 ton lipiec był pierwszym miesiącem wzrostu w br. (+2,8%), rejestracje ciężkich samochodów ciężarowych w EU w sierpniu (-11,7%) powróciły do spadku. Najgłębszy spadek był w Niemczech (-29%), następnie we  Francji (-6,7%). Odwrotnie we Włoszech (+19,4%) i Hiszpanii (+2,2%) odnotowano wzrost w ostatnim miesiącu.

Od stycznia do sierpnia 2020 r. w całej Unii Europejskiej zarejestrowano 121 655 ciężkich samochodów ciężarowych, czyli o 37,9% mniej niż rok wcześniej. Popyt na samochody ciężarowe od 16t skurczył się o 36,7% w Niemczech , a następnie we Francji o (-35,3%), Hiszpanii o (-30,8%) i we Włoszech o (-23,8%).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrycznie na sygnale

Ambulanse z napędem elektrycznym są testowane na wyspie Borkum. Wyspa Borkum to najdalej na ...

Kobiety są bardziej zadowolone

Wśród zatrudnionych rośnie fluktuacja, chęć do emigracji, podobnie jak obawa utraty pracy. Branża logistyczna ...

Przewoźnicy przygotowują się na odbicie gospodarki

Wraz z rozruchem samochodowych fabryk branża transportowa oczekuje wzrostu zamówień. – Wśród przewoźników zauważalna ...

TRAKO 2019 WIDEO | Krzysztof Celiński, Siemens Mobility: Technologia IT zmienia kolej

Cyfrowa transformacja kolei to zarówno zmiana podejścia do mobilności, ale i wdrażanie nowoczesnych systemów, ...

Polacy wybierają pracodawcę

Coraz częściej Polacy chcą pracować w firmach z rodzimym kapitałem. Firmy z zagranicznym rodowodem ...