Tarcza także dla kolei

Kolej domaga się objęcia Tarczą Antykryzysową

Kolejowe organizacje: Forum Kolejowe, Pro Kolej, Izba Gospodarcza Transportu Lądowego, Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych oraz Instytut Spraw Obywatelskich postulują przyznanie przewoźnikom kolejowym pomocy w związku w ich trudną sytuacją spowodowana pandemią.

Proszą o zawieszenie opłat rezerwacyjnych, ponoszonych w przypadku rezygnacji z przyznanej przepustowości. Wstrzymanie pobierania opłat miałoby trwać podczas pandemii i do 30 dni od momentu jej zawieszenia.

Czytaj więcej w: http://Branża transportowa krytykuje Tarczę

Jako uzasadnienie kolejarze podają drastyczne spadki przewozów pasażerskich, spadki sięgają 90 proc., szczególnie w połączeniach regionalnych i samorządowych.

Jednocześnie kolejowe organizacje postulują wsparcie PKP PLK z budżetu państwa, aby zachować potencjał organizacyjny zarządcy kolejowej infrastruktury.

Branża domaga się także ułatwień podatkowych. Wnosi m.in. o przedłużenie terminu złożenia zeznań CIT-8 za rok podatkowy 2019 do końca czerwca i ustalenie terminu płatności różnicy zobowiązania podatkowego za rok 2019 w stosunku do uiszczonych zaliczek na koniec lipca 2020 roku. Przedsiębiorcy kolejowi uważają za niezbędne stworzenie regulacji zwiększających płynność finansową spółek. Korzystne byłoby m.in. w rozliczeniach strat z poprzednich lat wyeliminowanie limitu 5 mln zł, co pozwoliłoby rozliczyć pełną stratę za 2020 rok w korekcie zeznania za rok 2019. Proponuje ułatwienia w rozliczaniu VAT.

Ułatwieniem dla branży byłoby także przedłużenie okresu badań lekarskich pracowników tej gałęzi przewozów.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miliony na roboty w magazynach

Firmy logistyczne wydają miliony na automatyzację magazynów. Tempo inwestycji w automatyzację narzuca rozwój e-handlu. ...

Pozytywne prognozy dla logistyki

Branża oczekuje udanej drugiej połowy roku, choć zagrożeniem słabość kapitałowa przewoźników.   Branża logistyczna ...

Słone kary dla załadowców

Załadowca płaci taką samą karę jak zagraniczny przewoźnik wykonujący kabotaż bez zezwolenia. Przewoźnicy ze ...

Blockchain zautomatyzuje logistykę?

Technologia tzw. łańcucha bloków można zrewolucjonizować łańcuch dostaw. Blockchain, bo o niej mowa, dotychczas ...

Cień brexitu nad przewoźnikami

Nie wiadomo, jak będzie wyglądał i kiedy nastąpi brexit. Firmy logistyczne przygotowane są na ...

Alternatywne dostawczaki

Przepisy zmuszają do produkcji i stosowania aut z napędem alternatywnym. Jak zrobić, żeby to ...