Mniejszy ruch, większa brawura

Na drogach królują ciężarówki, a kierowcy nielicznych samochodów osobowych biją rekordy prędkości.

Publikacja: 24.04.2020 18:20

Mniejszy ruch, większa brawura

Foto: logistyka.rp.pl

O ponad 32 proc. spadła liczba naruszeń zarejestrowanych przez system fotoradarowy CANARD w czasie pierwszego miesiąca pandemii w Polsce. Wzrosła jednak liczba rejestracji poważnych naruszeń ograniczeń prędkości. – Jest mniejszy ruch i mniej naruszeń, ale więcej niechlubnych rekordów prędkości. Aż 855 kierowców przekroczyło prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym – alarmuje Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Niebezpieczne drogi

Według danych GDDKiA ruch drogowy na początku kwietnia zmalał o ok. 40 proc. w stosunku do początku marca. Mimo to na drogach trup ściele się gęsto. Policja informuje, że tylko na szosach Śląska od 1 do 23 kwietnia na drogach województwa śmierć poniosło już tyle samo osób, co w całym kwietniu roku ubiegłego.

""

Kierowca przejeżdżał przez Sołpie w wielkim pospiechu. Jest niechlubnym rekordzistą pierwszego miesiąca kwarantanny.

logistyka.rp.pl

Mundurowi podkreślają, że zdecydowana większość zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym nastąpiła na skutek uderzenia pojazdu w przeszkodę (barierę energochłonną, drzewo, budynek), a nie jak to ma miejsce w przypadku dużego natężenia ruchu, wskutek zderzenia się pojazdów. Do 23 kwietnia zatrzymanych zostało 267 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. W całym kwietniu ubiegłego roku tego typu przypadków było 140.

Czytaj więcej w: Drogi przestały pustoszeć

W tym roku od początku marca do 20 kwietnia liczba wypadków z udziałem pieszych wyniosła 14, gdy w ubiegłym roku było 11 takich zdarzeń.

Najniebezpieczniejsze miejsca

Od 14 marca, kiedy w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, a później stan epidemii, w miesiąc 514 urządzeń CANARD zarejestrowało blisko 128,4 tys. naruszeń, o ponad 62 tys. mniej (32,9 proc.) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Połowa zarejestrowanych naruszeń dotyczyła przekroczenia prędkości w przedziale od 10 do 20 km/h więcej niż pozwalają przepisy. 33,5 proc. kolejnych naruszeń dotyczyło przekroczenia prędkości w przedziale 21- 30 km/h.

""

Radar w Krzywanicach zrobił zdjęcia autu jadącemu z prędkością 151 km/h.

logistyka.rp.pl

Najwięcej przypadków przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar w Szczecinie na ul. Gdańskiej – Basen Górniczy. Miejsce to jest objęte kontrolą dopiero od marca tego roku. O instalację fotoradaru, ze względu na dużą liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych, wnioskowała policja oraz lokalny samorząd. W ciągu tylko jednego miesiąca funkcjonowania, urządzenie zarejestrowało ponad 3 tys. przekroczeń dopuszczalnej prędkości.

30 odcinkowych pomiarów prędkości zarejestrowało od 14 marca do 14 kwietnia ponad 13 tys. naruszeń – o 46,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej, ponad 1,5 tys. naruszeń ujawniono w Lubinie w województwie dolnośląskim.

Spadła również liczba przypadków niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Na monitorowanych przez CANARD skrzyżowaniach w okresie od 14 marca do 14 kwietnia zarejestrowano ponad 2,7 tys. naruszeń. Liczba ta jest niższa o 29 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.

Logistyka
Zielona energia w logistyce
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Logistyka
„Rzeczpospolita” nagrodziła firmy branży TSL
Logistyka
2600 ciężarówek stoi w 58-kilometrowej kolejce na granicy Ukrainy z Polską
Logistyka
Przed godziną 11 rozpoczęła się blokada przejścia drogowego w Dorohusku-Jagodzinie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Logistyka
Gala Liderów Logistyki 2022 i rozdanie nagród za nami!