Coraz bliżej zeroemisyjnego magazynu

PropTech i edukacja są drogą do społecznej odpowiedzialności biznesu magazynowego.

Publikacja: 28.10.2021 10:52

Coraz bliżej zeroemisyjnego magazynu

Foto: Segro

Materiał powstał we współpracy z Segro

SEGRO dąży do neutralizacji wpływu obiektów magazynowych i produkcyjnych na środowisko naturalne poprzez stosowanie w nich ekologicznych rozwiązań. Jednocześnie spółka przywiązuje uwagę do podejmowania aktywności z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. 

Zgodnie ze strategią spółki i przyjętym przez nią, w lutym br., programem „Odpowiedzialne SEGRO”, firma wyznaczyła sobie trzy długoterminowe priorytety. Są nimi inwestowanie w lokalne społeczności, rozwijanie talentów oraz osiągniecie neutralności emisyjnej do 2030 roku. 

Źródła odnawialnej energii

Wśród zainicjowanych już aktywności, znajduje się m.in. współpraca z dostawcą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Czerpanie z OZE stało się standardem w parkach SEGRO w Polsce. Ponadto, w ramach programu „Odpowiedzialne SEGRO” firma realizuje również paneuropejski projekt związany z wdrożeniem na szeroką skalę rozwiązań fotowoltaicznych. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach obiektów magazynowych w całej Europie rozpocznie się wiosną 2022 roku. 

Ekologia i ekonomia są ze sobą ściśle powiązane, co w praktyce przekłada się na realne korzyści dla klientów. Przykładem jest stosowanie oświetlenia LED. Zapewnia ono o ponad 30 proc. mniejsze zużycie energii elektrycznej. Pracownicy z kolei zyskują bardziej przyjazne dla oczu światło. 

Każdy z nowopowstających obiektów SEGRO jest certyfikowany BREEAM. Oceniane są nie tylko walory ekologiczne budynku, ale także takie obszary jak: zarządzanie obiektem, innowacyjność zastosowanych technologii oraz komfort pracowników. 

Punkty niezbędne do zdobycia tego certyfikatu są przyznawane m.in. za recykling: samej powierzchni – w przypadku budowy typu brown field (np. na dawnych nieużytkach przemysłowych), ale też wykorzystywanych materiałów. Kolejne bonusy otrzymuje się m.in. za poziom energooszczędności budynku. 

Wśród niewielu obiektów w Polsce, którym przyznano certyfikat z oceną Very Good, znajdują się te zrealizowane przez SEGRO: obiekt produkcyjno-magazynowy Corning w SEGRO Logistics Park Stryków, Budynek w SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki czy też nowa część budynku C na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn. 

Nowym elementem wdrażanym przez SEGRO w związku z certyfikacją są formularze LCA, które pozwalają na bardzo precyzyjnie wyliczenie zużycia dwutlenku węgla na każdym etapie konstrukcji i na tej podstawie wprowadzanie zmian, które w dłuższym okresie pozwalają jeszcze bardziej obniżyć wskaźnik emisji dwutlenku węgla. 

Większa ekologiczność budynków możliwa jest także dzięki zastosowaniu rozwiązań z zakresu PropTech. Przykładem może być kompleksowy system monitorowania mediów, który umożliwia bieżący wgląd w zużycie np. energii elektrycznej czy gazu z dowolnego miejsca na świecie. 

Firma wprowadziła także system kontroli dostępu, który automatycznie odczytuje tablice rejestracyjne, co zapewnia większe bezpieczeństwo oraz płynność komunikacyjną pracowników i stałych dostawców. W parkach montowane są też stacje ładowania pojazdów elektrycznych i hybryd. 

Akademia SEGRO

Realizowana w ramach priorytetów wspierania lokalnych społeczności i rozwijania talentów programu „Odpowiedzialne SEGRO”, Akademia SEGRO to pierwszy tego typu projekt edukacyjny w Polsce. To wsparcie nauki języka dla młodzieży, szczególnie z mniej zasobnych środowisk, a jednocześnie próba przybliżenia jej branży magazynowo-produkcyjnej jako atrakcyjnego miejsca pracy. W pierwszej edycji projektu wzięło udział prawie 300 uczniów trzecich klas z siedmiu szkół średnich z Łodzi i Poznania oraz ich okolic, a zatem z dwóch z sześciu lokalizacji, w których znajdują się parki logistyczne SEGRO w Polsce. 

Pierwszy etap, realizowany pod koniec września w szkołach, polegał na autorskiej grze negocjacyjnej przygotowanej w języku angielskim przez fundację „Innowatorium”. Połowa uczniów wcieliła się w klienta, połowa w zarządcę magazynu, a zadaniem było wynegocjowanie jak najlepszych stawek. 

Z każdej z siedmiu szkół do finału dostało się czterech uczniów. Finał, również prowadzony w języku angielskim, polegał na jak najlepszym zarządzeniu klientami w powierzchni magazynowej, biorąc pod uwagę specyfikę ich branży oraz indywidualne potrzeby. Zwycięzcy z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu oraz Technikum Energetycznego w Poznaniu otrzymali profesjonalne kursy języka angielskiego.

Akademia SEGRO to pierwszy z wielu programów wspierania lokalnych społeczności, które firma planuje rozpocząć jeszcze w tym roku i kontynuować w kolejnych latach. Program „Odpowiedzialne SEGRO” ma być bowiem, obok kluczowych działań biznesowych, filarem działalności SEGRO w całej Europie. 

Materiał powstał we współpracy z Segro

SEGRO dąży do neutralizacji wpływu obiektów magazynowych i produkcyjnych na środowisko naturalne poprzez stosowanie w nich ekologicznych rozwiązań. Jednocześnie spółka przywiązuje uwagę do podejmowania aktywności z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. 

Pozostało 94% artykułu
Magazyny
E-handel i nearshoring napędzają rynek magazynowy
Magazyny
Ile zieleni w „zielonych magazynach”?
Magazyny
Deweloperzy podwajają zyski
Magazyny
E-handel i przenoszenie produkcji zmienią rynek magazynowy
Magazyny
Maleje wskaźnik pustostanów, rosną nowe magazyny