Napędza go hossa w segmencie e-commerce. W I kw. aktywność najemców była o 59% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku (1,6 mln mkw.), wylicza Axi Immo. Ponadto nowe źródła finansowana, a także większa pewność deweloperów skutkowały wzrostem powierzchni w budowie, która na zakończenie marca br. wyniosła 2,3 mln mkw. (+11% r/r), podlicza Axi Immo.
Czytaj więcej w: CPK już przyciąga magazyny
Wartość rynku inwestycyjnego w sektorze magazynowym w Polsce sięgnęła 425 mln euro. Wynik ten stanowi ponad 30% kapitału zainwestowanego w nieruchomości komercyjne nad Wisłą i jest przede wszystkim efektem transakcji z rynku pierwotnego, czyli nabyciu nieruchomości planowanych lub będących na etapie budowy. Tylko jedna sprzedaż dotyczyła rynku wtórnego. Była to transakcja zakupu budynku BTS Castorama w Strykowie (101 500 mkw.) za ok. 65,5 mln euro przez Savills Investment Management. – Rozwój sektora e-commerce, a także spodziewana większa regionalizacja czy skrócenie łańcuchów dostaw powoduje, że segment logistyczny i produkcyjny jest dla wielu inwestorów bezpieczną przystanią do alokowania kapitału – wskazuje partner zarządzająca Axi Immo Renata Osiecka.
Coraz mniej pustostanów
Cushman & Wakefield oblicza, że popyt netto, na który składają się nowe umowy i ekspansje, wyniósł 1,1 miliona mkw. tj. 71% wolumenu transakcji najmu, a pozostałe 29% stanowiły przedłużenia umów. Najwięcej transakcji zawarto na rynkach Poznania (23% całkowitego popytu), w regionie Warszawy (19%), na Górnym Śląsku (17%) oraz w Polsce Centralnej (14%). W strukturze branżowej popytu nadal największy udział mają firmy z branży logistycznej (30% całkowitego popytu) i handlowej / FMCG (21%), przy czym rośnie aktywność firm produkcyjnych (13%) i motoryzacyjnych (11%).
Czytaj więcej w: Miliony metrów magazynów dla e-handlu