E-handel i nearshoring napędzają rynek magazynowy

Rynek nieruchomości magazynowych jest nadal atrakcyjny dla inwestorów.

Publikacja: 14.05.2021 11:07

E-handel i nearshoring napędzają rynek magazynowy

Foto: logistyka.rp.pl

Napędza go hossa w segmencie e-commerce. W I kw. aktywność najemców była o 59% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku (1,6 mln mkw.), wylicza Axi Immo. Ponadto nowe źródła finansowana, a także większa pewność deweloperów skutkowały wzrostem powierzchni w budowie, która na zakończenie marca br. wyniosła 2,3 mln mkw. (+11% r/r), podlicza Axi Immo.

Czytaj więcej w: CPK już przyciąga magazyny

Wartość rynku inwestycyjnego w sektorze magazynowym w Polsce sięgnęła 425 mln euro. Wynik ten stanowi ponad 30% kapitału zainwestowanego w nieruchomości komercyjne nad Wisłą i jest przede wszystkim efektem transakcji z rynku pierwotnego, czyli nabyciu nieruchomości planowanych lub będących na etapie budowy. Tylko jedna sprzedaż dotyczyła rynku wtórnego. Była to transakcja zakupu budynku BTS Castorama w Strykowie (101 500 mkw.) za ok. 65,5 mln euro  przez Savills Investment Management. – Rozwój sektora e-commerce, a także spodziewana większa regionalizacja czy skrócenie łańcuchów dostaw powoduje, że segment logistyczny i produkcyjny jest dla wielu inwestorów bezpieczną przystanią do alokowania kapitału – wskazuje partner zarządzająca Axi Immo Renata Osiecka.

Coraz mniej pustostanów

Cushman & Wakefield oblicza, że popyt netto, na który składają się nowe umowy i ekspansje, wyniósł 1,1 miliona mkw. tj. 71% wolumenu transakcji najmu, a pozostałe 29% stanowiły przedłużenia umów. Najwięcej transakcji zawarto na rynkach Poznania (23% całkowitego popytu), w regionie Warszawy (19%), na Górnym Śląsku (17%) oraz w Polsce Centralnej (14%). W strukturze branżowej popytu nadal największy udział mają firmy z branży logistycznej (30% całkowitego popytu) i handlowej / FMCG (21%), przy czym rośnie aktywność firm produkcyjnych (13%) i motoryzacyjnych (11%).

Czytaj więcej w: Miliony metrów magazynów dla e-handlu

Pod koniec I kwartału 2021 roku na rynku magazynowym dostępne do wynajęcia (wg Cushman & Wakefield) było ok. 1,41 mln mkw., co stanowiło 6,5% całkowitej podaży powierzchni magazynowej w Polsce. Pomimo wysokiej skali podaży wolumen powierzchni niewynajętej pozostał na stabilnym poziomie, natomiast wskaźnik pustostanów uległ dalszemu obniżeniu o 0,3 pp. w ujęciu kwartalnym i o 0,9 p. w ujęciu rocznym. Czynsze bazowe wahają się od 2,50-3,80 €/mkw. /miesiąc w przypadku obiektów typu BIG-BOX do 4,00-5,25 €/mkw./miesiąc w przypadku obiektów typu SBU (Small Business Units) w obszarach miejskich na kluczowych rynkach.

Czytaj więcej w: Drobnicowy boom w Europie Środkowo-Wschodniej

W pierwszym kwartale 2021 roku deweloperzy ukończyli prawie 750 000 mkw. powierzchni magazynowej, a całkowite jej zasoby wzrosły do poziomu 21,5 mln mkw. Spośród 36 ukończonych projektów do największych należały: drugi etap inwestycji BTS dla EURO-net w Prologis Park Janki, projekty dla BBK SA. i DPD w ramach Panattoni Park Gdańsk Airport, a także inwestycja Panattoni BTS Czeladź dla firmy 4F i projekt BTS dla Polomarket w 7R Park Tczew, wymienia Cushman & Wakefield.

Przenoszenie produkcji z Azji

Wysoki popyt zachęca do inwestycji. – W budowie jest blisko 2,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej – szacuje analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers Agnieszka Bogucka.

Wśród największych inwestycji w fazie budowy wymienić można BTS Amazon Świebodzin (203,5 tys. mkw.), kolejne etapy Central European Logistics Hub (w sumie 179,2 tys. mkw.) czy Hillwood Stryków II (72,9 tys. mkw.).

Czytaj więcej w: Europejski ranking deweloperów

– Do wzrostu zainteresowania deweloperów rozbudowywaniem magazynowego portfolio w Polsce przyczyniła się pandemia COVID-19 i trendy, które ze sobą przyniosła m.in. na nearshoring. Firmy coraz częściej decydują się na lokowanie produkcji bliżej kraju macierzystego czy regionu sprzedaży, ponieważ lokalizacja centrów produkcyjnych w regionach Azji zaczęła być postrzegana jako stosunkowo ryzykowna – dodaje Bogucka.

Firmy doradcze notują obniżenie stóp kapitalizacji. – Ostatnie transakcje na rynku inwestycyjnym w sektorze magazynowo-przemysłowym zawierane były przy stopach kapitalizacji na poziomie około 5,5-6%, a nawet poniżej 5% w przypadku długich okresów najmu (10 lat +) i pojedynczych aktywów wynajętych silnym podmiotom. W budynkach z wieloma najemcami z krótszymi umowami najmu w głównych lokalizacjach stopy kapitalizacji ulegają kompresji i spodziewamy się, że w 2021 r. w lokalizacjach takich jak Warszawa możliwy do osiągnięcia będzie poziom poniżej 5% – wskazuje Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska Iga Kraśniewska.

Napędza go hossa w segmencie e-commerce. W I kw. aktywność najemców była o 59% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku (1,6 mln mkw.), wylicza Axi Immo. Ponadto nowe źródła finansowana, a także większa pewność deweloperów skutkowały wzrostem powierzchni w budowie, która na zakończenie marca br. wyniosła 2,3 mln mkw. (+11% r/r), podlicza Axi Immo.

Czytaj więcej w: CPK już przyciąga magazyny

Pozostało 89% artykułu
Materiał Promocyjny
Maksymalizacja wydajności: odkrywamy typy i zalety stosowania wózków magazynowych
Magazyny
Własna energia z planem awaryjnym
Magazyny
Jak zazielenić 25 kilometrów kwadratowych?
Magazyny
Kopia - Zielone certyfikaty magazynów
Magazyny
Technologia w służbie optymalizacji kosztów
Magazyny
Coraz bliżej zeroemisyjnego magazynu