Technologia w służbie optymalizacji kosztów

Świadomość ekologiczna społeczeństwa i biznesu rośnie. Mocno wspierają ten proces przepisy unijne z „Europejskim Zielonym Ładem” zakładającym osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 r.

Publikacja: 31.05.2022 16:15

Panele fotowoltaiczne w SEGRO Park North Feltham

Panele fotowoltaiczne w SEGRO Park North Feltham

Foto: Segro

Materiał Partnera

Nakładają one na biznes TSL konkretne obowiązki, a więc wymogi planistyczne i organizacyjne w tym obszarze. W ślad za rozporządzeniami, logistyka musi więc uwzględniać rozwiązania, także magazynowe, które gwarantują jak najniższe emisje. Dzięki temu bilans kosztów transportu i przechowywania, generujący emisje dla każdego produktu w procesie TSL jest możliwie niski, tak aby utrzymać konkurencyjność. 

Czytaj więcej

Wzmożona windykacja to zawsze sygnał, że idzie kryzys

SEGRO wpisało zeroemisyjność do 2030 r. jako jeden z celów programu „Odpowiedzialne SEGRO”. Firma osiąga zakładane efekty i korzyści dla swoich klientów, m.in. oszczędność energii, wykorzystując w swoich obiektach nowoczesne technologie. Skutkuje to nie tylko ochroną planety, ale i portfeli klientów, gdy ceny mediów gwałtownie rosną, podobnie jak rosną unijne wymogi.

PropTech – technologia w służbie optymalizacji

Ekologiczne rozwiązania, które będą determinować dalszy rozwój sektora, SEGRO wprowadza już na etapie projektowania swoich magazynów, jak również podczas ich eksploatacji. Technologie te przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego, a co za tym idzie – do zmniejszania kosztów po stronie klienta. Dzieje się tak, ponieważ każdy towar generuje emisje już na etapie produkcji oraz musi być transportowany i przechowywany w drodze do klienta docelowego. Każdy z tych etapów wymaga energii, więc im niższe koszty np. ogrzewania czy oświetlenia przestrzeni magazynowej, tym niższe emisje i ostateczny koszt produktu.

Ergonomia i czas klientów

Projektując nowy magazyn SEGRO wykorzystuje modelowanie informacji o budynku (Building Information Modeling), które maksymalizuje jego ergonomię i daje kompletne źródło informacji, od koncepcji po użytkowanie. We wszystkich polskich parkach firmy został wdrożony monitoring mediów w chmurze, który optymalizuje zużycie energii elektrycznej i gazu oraz kontroluje ich zużycie w czasie rzeczywistym, nawet w kilku obiektach jednocześnie. Systematycznie są wprowadzane również inne rozwiązania, jak np. system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, które skraca czas wjazdu do parku z 2 minut do 2 sekund, zwiększa bezpieczeństwo i płynność komunikacyjną pracowników i stałych dostawców. 

Czytaj więcej

Nie będzie szerokiego toru do Wiednia

Zielona energia i inteligentne sterowanie

We wszystkich parkach SEGRO w Polsce oświetlenie zewnętrzne zostało wymienione na energooszczędne LED-y, które zapewniają o ponad 30 proc. niższe zużycie energii elektrycznej. Są one również niezbędnym wyposażeniem każdego nowopowstającego budynku i często są sterowane inteligentnym systemem DALI, który odpowiada za dodatkowe oszczędności w konsumpcji energii. W każdym z parków logistycznych SEGRO w Polsce zostały również zainstalowane stacje ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W kilku parkach samochody wykorzystywane przez zespół obsługujący budynek zostały już wymienione na elektryczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że energia, z której korzystają nasi klienci, jest w pełni „zielona” i pochodzi w 100% z wiatru i słońca. Prowadzimyrównież paneuropejski program fotowoltaiczny, zatem na dachach nowopowstających budynków instalowane są panele solarne. 

Certyfikaty przyszłości

Wszystkie te rozwiązania składają się na fakt, że nowe budynki SEGRO są od lat certyfikowane BREEAM, a naszą ambicją jest, żeby od 2022 roku każdy obiekt otrzymywał ocenę „Excellent”. Ocena wynika z punktacji przyznawanej m.in. za energooszczędność budynku, recykling powierzchni czy wykorzystane materiały. Taki obiekt to nie tylko ukłon w stronę planety, ale także wizytówka dla naszych klientów, w których strategii społeczna odpowiedzialność biznesu coraz częściej zaczyna pełnić kluczową rolę.

Materiał Partnera

Nakładają one na biznes TSL konkretne obowiązki, a więc wymogi planistyczne i organizacyjne w tym obszarze. W ślad za rozporządzeniami, logistyka musi więc uwzględniać rozwiązania, także magazynowe, które gwarantują jak najniższe emisje. Dzięki temu bilans kosztów transportu i przechowywania, generujący emisje dla każdego produktu w procesie TSL jest możliwie niski, tak aby utrzymać konkurencyjność. 

Pozostało 89% artykułu
Logistyka
Najlepszy rok w historii branży TSL. Ranking Logistyki
Drogowy
Sankcje uderzyły rykoszetem w stacje LNG dla ciężarówek i ich właścicieli
Elektromobilność
Ślepa droga dla elektrycznych ciężarówek
Drogowy
Lublin i Rzeszów połączyła droga ekspresowa
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Szynowy
Siemens Mobility goni Medcom