Bogatsze samorządy sypną kasą na transport

Ministerstwo Finansów przygotowało propozycje zmian w finansowaniu samorządów. Może skorzystać na tym transport autobusowy, który otrzyma stabilne finansowanie.

Ciężarówki za wodorowymi autobusami

Koncerny samochodowe przekonują, że przyszłość to napędy wodorowe. Przewoźnicy ładunków wydają się nieprzekonani, a doświadczenie z nowym paliwem zdobywane jest w autobusach.

Elektryki mają pod górę

W Europie powoli rośnie popularność elektrycznych samochodów ciężarowych. Rząd przygotowuje program wsparcia zakupu takich pojazdów.

Zawiercie jak RPA, potęgą wydobycia platyny

W Zawierciu ruszył gigantyczny zakład odzysku platynowców ze zużytych katalizatorów i wtórnej przeróbki litu z akumulatorów litowo-jonowych.

Przewoźnicy ostrożnie próbują elektryczne napędy

Zarówno producenci jak i przewoźnicy uczą się elektrycznych napędów. Odważnych jest coraz więcej i niekoniecznie są to giganci logistyki, choć zabawa jest kosztowna.

Czeka nas zalew nowych generacji elektryków

Scania wprowadza nową generację ciężarówek z dużymi akumulatorami. Dostawy rozpoczną się w czerwcu. W niedalekiej przyszłości pojawi się kolejna, ulepszona generacja, o jeszcze niższych kosztach użytkowania.

Zielonogórska firma podwoi produkcję ładowarek

Ekoenergetyka Polska inwestuje w masową produkcję ładowarek, zapowiada podwojenie mocy wytwórczych.

Z elektryfikacją logistyka musi poradzić sobie sama

Elektryfikację dostaw, zwłaszcza miejskich, które mają dziś największy sens, napędzą trzy czynniki: regulacje, urbanizacja oraz dynamika e-commerce. Hamulcem będzie za to luka infrastrukturalna oraz gigantyczny i niedoszacowany koszt transformacji.

Baterie z Polski dla ciężkich pojazdów

Działające w Polsce spółki zdobyły mocną pozycję wśród dostawców akumulatorów dla autobusów. Mają nadzieję na inne branże, ale groźnymi konkurentami mogą być Chińczycy.

Kobalt od demokratów czy od nurków?

Rozwój elektromobilności zmusza do inwestycji w zwiększenie wydobycia minerałów, które do tej pory miały marginalne znaczenie.

Wodorowe ciężarówki i autobusy coraz bliżej

W Europie powstanie wodorowa infrastruktura do tankowania ciężarówek i pociągów z wodorowym napędem. Orlen i Polsat budują stacje, Niemcy zainwestują w sieć wodorową 20 mld euro.

Daimler Buses został klientem BMZ Poland

Międzymiastowe autobusy Daimlera będą miały baterie zaprojektowane i produkowane w Polsce, przez niemiecką firmę.

Ruszają próby szybkiego ładowania elektrycznych ciężarówek

Przemysł rozpoczął próby ładowania z mocą jednego megawata. Tak szybkie ładowarki mają otworzyć przed elektrycznymi ciężarówkami rynek przewozów dalekodystansowych.

Co z ładowarkami dla ciężarówek?

Pojawiła się pierwsza ładowarka dużej mocy, jednak budowa kolejnych będzie wyzwaniem dla inwestorów i energetyki.

Powstanie polsko-amerykański zakład recyklingu akumulatorów

W 2026 roku ruszy w Zawierciu zakład recyklingu akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w elektrycznych autach.

Elektryczna czy wodorowa przyszłość autobusów?

Możliwe, że polskie miasta zaczną kupować w dużych ilościach wodorowe autobusy, które konkurują z modelami o napędzie elektrycznym.

Nadchodzi nowa generacja Solarisów

Podpoznański producent przygotowuje aż trzy nowe generacje autobusów, które ukażą się w najbliższych latach. Już gotowe są nowe napędy elektryczne.

Orlen ma własną technologię produkcji wodoru

W Jaśle ruszył elektrolizer stałotlenkowy, który może produkować wodór taniej od konkurencyjnych urządzeń.