Nadchodzą podwyżki cen taboru

Elektryfikacja transportu wymaga sporych inwestycji. Producenci sięgają do kieszeni przewoźników.

Publikacja: 12.03.2025 15:18

Nadchodzą podwyżki cen taboru

Robert Przybylski

Foto: Robert Przybylski

Northvolt zbankrutował, a zarząd spółki Northvolt przyznał, że nie udało się znaleźć finansowania, postępowanie upadłościowe będzie prowadzone według szwedzkiego prawa. Bez pracy pozostało 5 tys. osób. 

Northvolt, modelowy przykład europejskiego producenta ogniw i baterii elektrycznych, wydał ponad 10 mld euro zainwestowanych przez takie koncerny jak BMW, VW i Scania. 

Czytaj więcej

Sześć miliardów złotych na budowę ładowarek i zakup elektrycznych ciężarówek

To kolejna ofiara narzuconego przez polityków trendu elektryfikacji transportu. W połowie lutego zbankrutował amerykański producent elektrycznych ciężarówek Nikola. – Duże perspektywy rozwoju i ogromna wycena jeszcze 5 lat temu (powyżej wartości Forda!) nie uchroniły firmy przed ogłoszeniem bankructwa – przypomina analityk rynku samochodowego Marcin Kardas. 

Podkreśla, że przypadek Nikoli nie jest wyjątkiem. – Warto poszperać w rynku chińskim. Tam bez wsparcia rządowego wiele firm motoryzacyjnych dawno by zbankrutowało. Niedawno ogłoszone plany połączenia Dongfenga z Changanem (w efekcie powstałby największy producent w Chinach) w celu poprawy konkurencyjności i wykorzystania możliwości produkcyjnych świadczą o skali problemów. Samochody z nowym napędem powinny obronić się same, a producenci wymyślić, jak to zrobić – stwierdza Kardas.

Ekologia czy wolny rynek?

Wskazuje, że dla większości producentów samochody elektryczne nie są biznesem dochodowym na tym etapie rozwoju technologii i rynku. – Publiczne kroplówki popsuły mechanizmy rynkowe i doprowadziły do nieuczciwej konkurencji w imię ekologii – zaznacza Kardas. 

Takie praktyki uderzają w najróżniejsze podmioty. W listopadzie 2024 roku stan Nebraska. oskarżył czterech głównych producentów ciężarówek w USA o zawyżanie cen modeli napędzanych dieslem i utrudnianie ich sprzedaży. 

W 2023 roku Daimler Truck, Navistar, Paccar, Volvo oraz Truck and Engine Manufacturers Association powołały wspólnie z CARB porozumienie Clean Truck Partnership, która ma ułatwić producentom ciężarówek dostarczenie zelektryfikowanych modeli. 

Czytaj więcej

Wraca zainteresowanie przewozami intermodalnymi

Prokurator Nebraski Mike Hilgers stwierdził, że porozumienie Clean Truck Partnership ogranicza dostawy diesli i jest nielegalne. „W świecie, w którym tak zwane „pojazdy o zerowej emisji” („ZEV”) powodują, że producenci samochodów ponoszą wielomiliardowe straty, a pojazdy z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi pozostają zarówno rentowne, jak i cieszą się dużym popytem, ​​osiągnięcie obu celów wydaje się prawie niemożliwe. Oczywistym rozwiązaniem tego problemu jest wyeliminowanie możliwości wyboru dla konsumentów i przeniesienie kosztów na konsumentów” – wskazał prokurator. 

Ceny w górę 

Przewoźnicy informują, że producenci znów podnoszą ceny taboru. Koncerny tłumaczą się warunkami rynkowymi, ale jednocześnie raportują poprawę rentowności. 

Traton (w Europie są to marki MAN i Scania) poprawił rentowność o 0,6 pp. do 9,2 proc., przy niemal niezmienionych przychodach (wzrost o 1 proc. do 47,5 mld euro). Dział samochodów ciężarowych Volvo zakończył 2024 roku 3-procentowym spadkiem sprzedaży (do 360,6 mld koron szwedzkich), ale zachował doskonałą rentowność wynoszącą 12,7 proc. Volvo podkreśla, że dywidendy wypłacone akcjonariuszom w latach 2019-2024 dały im 243-procentowy zwrot na inwestycji. 

Paccar (w Europie reprezentowany przez markę DAF) zmniejszył w 2024 roku przychody do 33,7 mld euro, ale zachował 12,4 proc. marży. 

Podwyżki cen są dla przewoźników gorzką pigułką, lecz niewykluczone, że nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy, będące skutkiem wymuszonej elektryfikacji flot. Jest ona na początkowym etapie, koncerny uczą się nowej technologii. 

Od 2019 do końca 2024 roku Volvo dostarczyło klientom w 46 krajach 4791 elektrycznych ciężarówek. Spółka przygotowuje wielkoskalową produkcję akumulatorów trakcyjnych i elektrycznych osi. Komponenty elektryczne produkuje także Daimler Truck, a do tego korzysta z ogniw chińskiej firmy CATL. Są to ogniwa tylu LFP, zaś konkurencyjny MAN używa chemii NMC, ale także dostarczanej przez CATL. 

Czytaj więcej

Mniej ciężarówek przejechało przez ukraińską granicę

Traton sprzedał w ostatnich dziewięciu miesiącach 2024 roku 1131 elektrycznych pojazdów, o 59 sztuk mniej niż rok wcześniej. Powiększył się za to o 686 szt. portfel zamówień do 2389 sztuk. Kwartalnie grupa sprzedaje 85 tys. pojazdów. 

Paccar inwestuje w montaż elektrycznych modeli DAF w Eindhoven. Do tego zamierza wyłożyć 600-900 mln dol. na budowę fabryki akumulatorów dla ciężarówek w spółce Amplify Cell Technologies, założone wspólnie z Daimler Trucks i Cumminsem. 

Northvolt zbankrutował, a zarząd spółki Northvolt przyznał, że nie udało się znaleźć finansowania, postępowanie upadłościowe będzie prowadzone według szwedzkiego prawa. Bez pracy pozostało 5 tys. osób. 

Northvolt, modelowy przykład europejskiego producenta ogniw i baterii elektrycznych, wydał ponad 10 mld euro zainwestowanych przez takie koncerny jak BMW, VW i Scania. 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Elektromobilność
Solaris zelektryfikuje Kanadę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Elektromobilność
Solaris z rekordowymi przychodami
Elektromobilność
Krew leje się wśród producentów ogniw paliwowych
Elektromobilność
Niemieccy politycy ogłosili odwrót od elektromobilności
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Elektromobilność
Dla KE nie liczą się przewoźnicy drogowi, ważni są tylko producenci samochodów
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście