Europejski ranking deweloperów

Fot Raben

Najwięksi deweloperzy postawili na e-handel i budownictwo przemysłowe.

W 2020 roku w Europie deweloperzy oddali do użytku 6,64 mln m kw magazynów, o 0,03 mln m kw więcej niż w 2019 roku i o 0,29 mln m kw więcej niż w 2018 roku.

W Europie największym deweloperem jest Panattoni, który w trzech latach: 2018-2020 wybudował 6,46 mln m kw powierzchni magazynowej. Na drugim miejscu znalazł się Prologis z wynikiem 2,41 mln m kw, przed Segro, które wybudowało 2,38 mln m kw, wynika z rankingu PropertyEU. Pierwszych trzech graczy wybudowało ponad połowę dostarczonej nowej powierzchni magazynowej.

Czytaj więcej w: Nie słabnie popyt na magazyny

Łącznie siedemnastu największych deweloperów oddało w trzech wzmiankowanych latach 19,6 mln m kw powierzchni magazynowej, w tym blisko 3 mln m kw powierzchni magazynowej w miastach.

Rynek magazynowy napędzany jest przez e-handel. – Zautomatyzowane centra dedykowane temu sektorowi stanowią już 35 proc. wszystkich naszych projektów. Szybko zwiększa się też liczba parków miejskich, dedykowanych obsłudze tzw. ostatniej mili, zarówno w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce – wyjaśnia CEO Panattoni Robert Dobrzycki.

Czytaj więcej w: Deweloperzy podwajają zyski

Ważnym segmentem są projekty przemysłowe. – Kolejne 25 proc. wszystkich naszych realizacji stanowią wysoce zaawansowane technologicznie projekty produkcyjne. Panattoni specjalizuje się w budowie tego typu obiektów, skrojonych pod konkretnego klienta. Zamieszanie, które pandemia poczyniła w łańcuchach dostaw, powoduje, że wiele firm myśli teraz o relokacji swoich biznesów produkcyjnych lub ich części do Europy, by być bliżej klienta. Rynki środkowo-europejskie, na których operujemy, tylko na tym zyskają – przekonuje Dobrzycki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zaskakująco szybkie odbicie w transporcie

Brakuje możliwości przewozowych w transporcie drogowym i morskim, azjatyckie fabryki zatykają się z zamówieniami. ...

Nadeszły transportowe żniwa

Jesień jest najważniejszym okresem dla transportu, co potwierdzają statystyki GDDKiA z pierwszego tygodnia września. ...

Rekordowe przychody i zyski Solarisa

Podpoznański producent autobusów spodziewa się tłustych nadchodzących lat. Zarząd Solaris Bus & Coach zaciera ...

Poczta Polska buduje cyfrowy model sieci logistycznej

Operator ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Politechniką Warszawską stworzył Konsorcjum Naukowo-Badawcze, którego ...

Ekol ze wszystkimi rodzajami transportu

Firma Ekol Polska wprowadza nowe produkty: transport lotniczy i morski. Spółka Ekol Polska rozszerzyła ...

Sukiennik w Vive

Vive Logistics ma nowego prezesa. Nowym prezesem kieleckiej Vive Logistics jest od kwietnia Piotr Sukennik. ...