Coraz częściej firmy logistyczne zakładają przejście na neutralność energetyczną, inwestując w energooszczędne rozwiązania oraz alternatywne źródła energii. Przykładem mogą być inwestycje w panele fotowoltaiczne, instalowane przez prosumentów. Ich liczba już rok temu przekroczyła milion, a na koniec 2022 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych sięgnęła 12,2 GW. Średnia moc instalacji wyniosła 7,3 kW i zapewne będzie rosła, ponieważ coraz częściej na instalacje fotowoltaiczne decydują się przedsiębiorstwa, w tym logistyczne, dysponujące magazynami.
Niezależność energetyczna
W Polsce powierzchnia nowoczesnych magazynów sięga 30 mln m kw. i jest to poważny potencjał dla fotowoltaiki. Przedsiębiorcy inwestujący w nią zakładają pokrycie co najmniej dwóch trzecich potrzeb energetycznych obiektu. Liczą, że zwrot nakładów z instalacji paneli fotowoltaicznych następuje po 6-8 latach. Niektórzy zakładają całkowitą samodzielność energetyczną. – Klienci już pytają o odłączenie od sieci ciepłowniczej i planują wytwarzać własny prąd. Jednak dojście do neutralności (netto zero) jest bardzo drogie, dlatego KE wyznaczyła osiągnięcie tego celu do 2050 roku – wyjaśnia Jakub Frejlich z JLL. Przyznaje, że nakłady choć wysokie, dadzą inwestorom płynność za kilka lat, gdy nabywcy będą poszukiwali tylko magazynów spełniających coraz bardziej wyśrubowane wymagania energooszczędności.
Holenderska spółka NewCold, która działa także w Polsce, wykorzystuje także najnowsze technologie chłodnicze i sama produkuje energię elektryczną, w ostatnich latach kupiła panele o mocy 25 MW, a w kolejnym roku podwoi tę wielkość. – Zużywamy o połowę mniej energii od konkurencyjnych magazynów. Inwestujemy w fotowoltaikę i elektrownie gazowe i na bio-gaz. W 2026 roku 80 proc. zużywanej energii będziemy produkować sami, a w Holandii ruszy w przyszłym roku nasz magazyn, który nie będzie podłączony do sieci energetycznej. Zmusił nas do tego brak mocy przyłączeniowej, więc stawiamy pierwszy, samowystarczalny obiekt – wyjaśnia założyciel i dyrektor generalny NewCold Bram Hage.
Czytaj więcej
Specjalizująca się w obsłudze branży produktów szybko zbywalnych i farmaceutycznej spółka inwestuje w cyfryzację i alternatywne paliwa.
Inwestycja w samowystarczalność energetyczną stawia przed operatorem nowe wyzwania dotyczące nadzorowania i serwisowania poprawności zainstalowanych systemów oraz możliwości natychmiastowej reakcji, kiedy występuje anomalia. – W momencie wystąpienia anomalii parametrów, np. wskutek zmian klimatycznych, lockdownu sieci, uszkodzenia sieci, etc. - odłączenie sprzętu może być brzemienne w skutki - jeśli nie ma natychmiastowej informacji do służb, które są kompetentne w obszarze nadzorowania czy serwisowania, prowadzi to zwykle do strat – ostrzega współzałożyciel i szef działu R&D w Blulog Zbigniew Bigaj.