Komisja Europejska narzuca państwom i przedsiębiorstwom limity emisji CO2, a regulacje obejmą także logistykę. – Powstanie w Brukseli pakiet regulacji i jest tylko kwestią czasu, kiedy prawo wymusi nadzorowanie emisji CO2. Musimy dbać o planetę i każda firma dostosowuje się do regulacji. Mocno pracujemy nad tym, aby mieć wgląd, gdzie oraz ile energii zużywamy we wszystkich naszych 165 magazynach w Europie – zaznacza prezes Raben Group Ewald Raben.
Dodaje, że już dzisiaj buduje prawie zeroemisyjne magazyny. – Wszystkie obiekty, które budujemy, chcemy mieć ekologiczne. Takie magazyny są droższe, ale w Europie Zachodniej nie dostaniemy pozwolenia na budowę obiektu innego standardu. Jest tam kłopot z dostępem do działek, a logistyka jest niemile widziana. W Austrii kupiliśmy lidera rynku, który ma stare magazyny. Chcemy wymienić je na niskoemisyjne budynki – opisuje prezes Grupy Raben.
Oszczędności fotowoltaiki
Dodaje, że w Polsce firma zakupiła w PGE energię z fotowoltaiki. – Możemy pracować z zieloną energią, co kosztuje, ale mamy dzięki temu przyjazną dla środowiska energię. Fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem – ocenia Raben.
Wysokie koszty inwestycji w fotowoltaikę odstraszają niektórych właścicieli obiektów. Według członka zarządu Rohlig Suus Logistics Adama Galka niesłusznie. – Mamy doświadczenia z ekologicznymi magazynami i dyskutowałbym, czy niskoemisyjne rozwiązania są droższe od tradycyjnych. Ekologiczne rozwiązania przyczyniają się do oszczędności. Zużywają mniej zasobów do procesu (prądu, wody) – zapewnia członek zarządu Rohlig Suus.