Koleje z rekordową liczbą pasażerów

Szersza oferta, atrakcyjne ceny biletów i drogie paliwo zachęciły podróżnych do skorzystania z kolei.

Publikacja: 30.08.2022 13:01

Koleje z rekordową liczbą pasażerów

Foto: Polregio

W lipcu tego roku koleją przewieziono 30,5 mln osób, czyli o ponad 29,4% więcej niż przed rokiem. Był to najlepszy wynik przewozowy w lipcu od czasu zbierania danych przez Urząd Transportu Kolejowego

Czytaj więcej

Rzeczpospolita nagrodziła wyróżniające się firmy branży TSL

Od stycznia do lipca tego roku pociągami podróżowało ponad 188,6 mln osób, wykonano pracę przewozową na poziomie 13,2 mld pasażerokilometrów, wartość pracy eksploatacyjnej wyniosła 108,1 mln pociągokilometrów. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. nastąpił wzrost tych parametrów odpowiednio o 56,4% w liczbie pasażerów, 70,2% w pracy przewozowej i 5,8% w pracy eksploatacyjnej.

Przewoźnicy notują rekordy

Od początku roku do końca lipca z usług Polregio, największego pasażerskiego przewoźnika kolejowego skorzystało o 56,3% (ponad 17 mln) osób więcej niż w analogicznym okresie roku 2021. 

Od maja do końca lipca wzrost wyniósł niemal 780 tys. pasażerów w porównaniu do takiego samego okresu roku 2019. W porównaniu do 2021 roku. Liczba pasażerów w maju i czerwcu br. wzrosty pasażerów wyniosły odpowiednio 2,7 i 2 mln pasażerów w porównaniu do analogicznych miesięcy ubiegłego roku. – Wzrost liczby pasażerów to efekt obranej przez nas ścieżki dalszego rozwoju spółki, w której stawiamy na obsługę coraz większej liczby połączeń. Od kilku miesięcy obsługujemy więcej pasażerów niż przed pandemią, co pokazuje, że z trudnego okresu 2020-2021 wyszliśmy wzmocnieni – zaznacza prezes zarządu Polregio Artur Martyniuk. 

Rekordy bije także PKP Intercity. Od stycznia do lipca br. pociągi tego przewoźnika wybrało przeszło 32 mln osób. To ponad 15 mln więcej (90%) niż w tym samym czasie w ubiegłym roku – wówczas po 7 miesiącach było 16,8 mln pasażerów. To także 16% lepszy wynik niż w analogicznym okresie rekordowego do tej pory 2019 roku. 

Czytaj więcej

Miliony czekają na przewoźników za zwrot urządzeń viaBox

Lipiec br. okazał się, po czerwcu i maju, kolejnym miesiącem rekordowego zainteresowania usługami PKP Intercity – blisko 6,5 mln pasażerów to o 34% więcej niż w lipcu 2019 roku (4,8 mln pasażerów). 

Spółka kontynuuje dobrą passę w sierpniu. Od piątku 12 do poniedziałku 15 sierpnia pociągi PKP Intercity przewiozły 960 tys. pasażerów. W tych dniach pociągami przewoźnika podróżowało średnio 240 tys. osób dziennie. 

Rekordowym dniem był piątek 12 sierpnia – tego dnia aż 251 tys. osób wybrało się w podróż z PKP Intercity. Poprzedni rekord dzienny został ustanowiony 19 czerwca br., kiedy na pokłady pociągów PKP Intercity wsiadło 247 tys. podróżnych. 

Zdalnie kupowane bilety

Przewoźnik wzmocnił 216 pociągów 377 wagonami. Najwięcej dodatkowych pociągów i składów o wydłużonych relacjach zostało uruchomionych w poniedziałek 15 sierpnia. Spółka oferuje od 31 maja br. zakup biletów przez aplikację mPay, a od 2 czerwca taka możliwość jest dostępna w serwisie e-podróżnik.pl. Przez aplikację mPay i serwis e-podróżnik podróżni kupili już 200 tys. biletów na połączenia przewoźnika.

W pierwszym półroczu bilety PKP Intercity przez kanały zdalne, przede wszystkim internet lub aplikację mobilną, kupiło 67,6% pasażerów. Ta forma zakupu cieszy się rosnącą popularnością – w pierwszym półroczu 2019 r., korzystało z niej 53,8% podróżnych. Jednocześnie Polacy coraz rzadziej kupują bilety w kasach i przez terminale mobilne. W pierwszym półroczu 2019 roku ich udział w sprzedaży wyniósł 46,2%, a w pierwszych sześciu miesiącach br. już tylko 32,4%. 

Czytaj więcej

Wdrożenie Pakietu Mobilności oznacza nowe i surowe kary dla firm i kierowców

Do dobrych wyników przyczyniają się nie tylko oferty biletowe i większa liczba pociągów. Od podróżowania samochodami odstraszają wysokie cyny paliw. W pierwszych 6 miesiącach br. konsumpcja paliw płynnych przewyższała wyniki z I półrocza ubiegłego roku o 9%. Konsumpcja benzyn silnikowych wzrosła o 13% i jest to obniżka dynamiki w stosunku do I kwartału 2022 r. o 9 punktów procentowych – porównuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. 

Większa sprzedaż wynikała ze zwiększenia w Polsce liczby samochodów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych oraz turystyki paliwowej południowych i zachodnich sąsiadów. Początek wakacji pokazał też kontynuację trendu spędzania – w większym stopniu niż było to jeszcze kilka lat temu - wakacji i czasu wolnego w kraju, tłumaczy POPiHN. 

Drogowy
Wielton przygotowuje się do rozbudowy fabryki w Wieluniu
Drogowy
Szansa na zmniejszenie kolejek ciężarówek na wjazd z Ukrainy do Polski
Szynowy
Wojna na Ukrainie rozpędziła rynek przewozów kolejowych
Morski
Gdańsk największym portem kontenerowym na Bałtyku
Elektromobilność
Panele solarne na ciężarówkach dają 6 proc. oszczędności