Grupa BSH Home Appliances zamówiła w Panattoni wzniesienie nowej, większej fabryki, do której przeniesie produkcję małych urządzeń gospodarstwa domowego z obecnej lokalizacji. Nowy zakład powstanie w Rudnej Wielkiej koło Rzeszowa. Całkowita wartość tego projektu wyniesie niemal 600 milionów złotych. Zakończenie budowy obiektu o powierzchni 73 tys. m kw. jest zaplanowane na połowę 2026 roku.
Tańszy kredyt rozrusza rynek
Pomimo wyzwań obserwowanych w sektorze nieruchomości magazynowych w całej Unii Europejskiej rynek ten ma przed sobą dobre perspektywy wzrostu, wynika z raportu Newmark Polska „Rynek magazynowo-przemysłowy w Europie, I połowa 2024 r.” - Na koniec czerwca 2024 roku w budowie pozostawało ok. 15 mln mkw. powierzchni magazynowej, czyli ponad 20% mniej niż rok wcześniej – porównuje dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska Jakub Kurek.
Według prognoz ekspertów Colliers, z uwagi na powrót globalnego zainteresowania inwestycjami po okresie niepewności gospodarczej i rosnących stóp procentowych, w 2025 roku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki może nastąpić ożywienie aktywności inwestorów. Ma to związek z przewidywanymi obniżkami stóp procentowych, poprawą płynności i wieloma nowymi możliwościami pojawiającymi się zarówno w głównych, jak i alternatywnych segmentach rynku nieruchomości. – Rynek inwestycyjny w regionie EMEA jest gotowy na ożywienie w 2025 r. ze względu na silniejsze fundamenty i powrót zainteresowania aktywami wysokiej jakości – przewiduje szef działu rynków kapitałowych na świecie i w regionie EMEA, Colliers Luke Dawson.
Mniej towarów do wożenia
Rynku nie rozruszało nawet anemiczne jesienne ożywienie w transporcie. Przewoźnicy nie inwestują w tabor, na czym ciepią producenci naczep i przyczep, tnąc produkcję.
W Polsce rynek od kilku kwartałów wykazuje symptomy ożywienia. Łączna wartość transakcji na rynku po trzech kwartałach 2024 roku wyniosła ponad 3 mld euro, a według szacunków Colliers na koniec roku powinna przekroczyć 4 mld euro. Oznaczałoby to ponad 100-proc. wzrost w porównaniu do 2023 roku. – Obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny sprawiają, że pieniądz jest coraz tańszy, co przekłada się na bardziej atrakcyjne zwroty dla inwestorów. Już teraz widzimy wzmożone zainteresowanie centrami logistycznymi na kluczowych rynkach – podkreśla Senior Partner, Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Colliers w Polsce Piotr Mirowski.
Przykładem najnowszych inwestycji mogą być zakup przez DL Invest Group liczącego 270 tys. m kw. kompleksu produkcyjno-biurowego w Bielsku-Białej, magazynów o powierzchni 212 tys. m kw. w pięciu polskich miastach przez Investika Real Estate Fund oraz mierzących 45 tys. m kw. magazynów w Zabrzu przez Generali Fond Realit.