Kolejowy świat zjedzie do Gdańska

Na tegorocznych targach Trako w AmberExpo ma się pojawić aż 25 tys. gości. Rekordowa będzie ekspozycja zewnętrzna

Publikacja: 15.09.2023 03:00

Targi TRAKO (na zdjęciu jedna z poprzednich edycji) mają ugruntowaną pozycję nie tylko w Polsce, lec

Targi TRAKO (na zdjęciu jedna z poprzednich edycji) mają ugruntowaną pozycję nie tylko w Polsce, lecz i na rynku europejskim. W tym roku zapowiedziało się ponad 600 wystawców z 30 krajów

Foto: mat. pras.

Materiał powstał We współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Powiedzieć o TRAKO że są targami to mało, bowiem jest to święto branży transportu szynowego.

Wystawcy i debaty

W 15. jubileuszowej edycji Targów weźmie udział ponad 600 wystawców z 30 krajów, w tym potwierdzone są już pawilony narodowe z Austrii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Prognozowany jest też udział ponad 25 tys. gości branżowych z ponad 40 krajów. Rekordowa będzie ekspozycja zewnętrzna, która obejmie aż 51 wystawców, premiery oraz ciekawe eksponaty taborowe.

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo oraz na terenach zewnętrznych będzie można się zapoznać z najnowszymi trendami, rozwiązaniami technologicznymi, poziomem rozwoju systemów transportowych, infrastruktury kolejowej i nowościami w Polsce, Europie i na świecie. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i spotkań w środowisku branżowym.

Uczestnicy TRAKO to przedstawiciele najważniejszych firm związanych z branżą kolejową o zasięgu międzynarodowym, jak i czołówka największych polskich firm sektora szynowego. W wydarzeniu biorą udział eksperci, inwestorzy, producenci, firmy świadczące usługi przewozowe i zarządzające infrastrukturą oraz oferujące usługi i rozwiązania technologiczne. Wydarzenie realizowane jest w czterech podstawowych segmentach: tabor, infrastruktura, spedycja, szynowa komunikacja aglomeracyjna i miejska.

Tradycyjnie podczas TRAKO organizowane są debaty. W tym roku zaplanowanych jest prawie 100 debat, seminariów i konferencji, w tym:

∑ Debata otwarcia ,,Strategiczna rola kolei w budowę odporności Europy”

∑ Debata „Konsolidacja kolei. Szanse i wyzwania” (Grupa PKP)

∑ Seminarium „Koleje Dużych Prędkości (KDP)” (SITK RP)

∑ Debata „Kobiety w sektorze kolejowym – wyrównywanie szans – możliwości i przeszkody” (PKP SA)

∑ Debata/Konferencja „Plany zrównoważonej mobilności – nowe podejście do transportu” (UTK)

Pełen program merytoryczny znajduje się na stronie: www.trakoexpo.com/program-targow/.

Rynek pracy

Branża kolejowa poszukuje pracowników, a w ramach IV Dnia Edukacji i Kariery, który odbędzie się 22 września w godz. 10–16, przedsiębiorstwa zaprezentują oferty pracy, staży i praktyk.

Spotkania umożliwią bezpośrednią wymianę informacji pomiędzy pracodawcami i pracobiorcami, także w perspektywie wyboru kierunku studiów, ich specjalizacji czy też studiów doktoranckich.

Odbędą się prelekcje oraz warsztaty skierowane do osób poszukujących pracy w branży. Dzięki międzynarodowemu charakterowi targów będzie to również szansa na zapoznanie się z projektami realizowanymi dla transportu szynowego za granicą.

Ponadto w programie uczestnicy znajdą także konkursy, program stypendialny, prezentacje technologii wykorzystywanych w kolei, dyskusje panelowe. Rekrutować będą wystawcy TRAKO m.in.: PKP SA, PKP InterCity, PKP Cargo, Polregio, GUP.

Nie zabraknie też... pokazu mody mundurowej, który odbędzie się o godz. 12.30 w Foyer Centrum Konferencyjnego (I piętro). Umundurowanie zaprezentują PKP SA, PKP InterCity, Polregio, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, SKM Warszawa oraz SKM Trójmiasto, a w modeli wcielą się pracownicy tych spółek.

Wśród dodatkowych atrakcji podczas dnia kariery znalazły się ścieżka zwiedzania, czyli okazja do poznania firm z wybranych sektorów branży kolejowej, a także grywalizacja, czyli możliwość poznania firm poprzez zabawę.

Więcej na: www.trakoexpo.com/dzien-edukacji-i-kariery/

TRAKO Dzieciom

Targi TRAKO od 2003 roku poświęcają uwagę działalności charytatywnej. W ramach XI akcji TRAKO Dzieciom odbędzie się konkurs plastyczny o nazwie ,,Pociągiem na wakacje”. Organizatorzy zachęcają do udziału dzieci i młodzież, a nadesłane prace zostaną przekazane na licytację, z której dochód wesprze działania organizacji działającej na rzecz dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży.

W tej edycji Targów TRAKO rozstrzygnięte zostanie osiem konkursów merytorycznych. Po raz drugi wręczona zostanie nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, znakomitego dziennikarza, wieloletniego członka Rady Programowej.

Więcej o wszystkich konkursach: www.trakoexpo.com/konkursy/

Goście branżowi mogą brać udział w targach od wtorku do czwartku w godz. 10–17 i w piątek od 10 do 16. Hobbyści i fani kolei mogą zwiedzać ekspozycje zewnętrzne wyłącznie 22 września (piątek).

Materiał powstał We współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA

Materiał powstał We współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Powiedzieć o TRAKO że są targami to mało, bowiem jest to święto branży transportu szynowego.

Pozostało 93% artykułu
Materiał partnera
Współczesna kolej to zielona kolej
Trako
TRAKO: rzut oka w przyszłość
Materiał partnera
Polregio wprowadza nowoczesne formy sprzedaży biletów
Materiał partnera
Koleje mają zagwarantowane dostawy energii
Trako
Koleje jeszcze bardziej zielone