Kolejowy świat zjedzie do Gdańska

Na tegorocznych targach Trako w AmberExpo ma się pojawić aż 25 tys. gości. Rekordowa będzie ekspozycja zewnętrzna

Publikacja: 15.09.2023 03:00

Targi TRAKO (na zdjęciu jedna z poprzednich edycji) mają ugruntowaną pozycję nie tylko w Polsce, lec

Targi TRAKO (na zdjęciu jedna z poprzednich edycji) mają ugruntowaną pozycję nie tylko w Polsce, lecz i na rynku europejskim. W tym roku zapowiedziało się ponad 600 wystawców z 30 krajów

Foto: mat. pras.

Materiał powstał We współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Powiedzieć o TRAKO że są targami to mało, bowiem jest to święto branży transportu szynowego.

Wystawcy i debaty

W 15. jubileuszowej edycji Targów weźmie udział ponad 600 wystawców z 30 krajów, w tym potwierdzone są już pawilony narodowe z Austrii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Prognozowany jest też udział ponad 25 tys. gości branżowych z ponad 40 krajów. Rekordowa będzie ekspozycja zewnętrzna, która obejmie aż 51 wystawców, premiery oraz ciekawe eksponaty taborowe.

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo oraz na terenach zewnętrznych będzie można się zapoznać z najnowszymi trendami, rozwiązaniami technologicznymi, poziomem rozwoju systemów transportowych, infrastruktury kolejowej i nowościami w Polsce, Europie i na świecie. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i spotkań w środowisku branżowym.

Uczestnicy TRAKO to przedstawiciele najważniejszych firm związanych z branżą kolejową o zasięgu międzynarodowym, jak i czołówka największych polskich firm sektora szynowego. W wydarzeniu biorą udział eksperci, inwestorzy, producenci, firmy świadczące usługi przewozowe i zarządzające infrastrukturą oraz oferujące usługi i rozwiązania technologiczne. Wydarzenie realizowane jest w czterech podstawowych segmentach: tabor, infrastruktura, spedycja, szynowa komunikacja aglomeracyjna i miejska.

Tradycyjnie podczas TRAKO organizowane są debaty. W tym roku zaplanowanych jest prawie 100 debat, seminariów i konferencji, w tym:

∑ Debata otwarcia ,,Strategiczna rola kolei w budowę odporności Europy”

∑ Debata „Konsolidacja kolei. Szanse i wyzwania” (Grupa PKP)

∑ Seminarium „Koleje Dużych Prędkości (KDP)” (SITK RP)

∑ Debata „Kobiety w sektorze kolejowym – wyrównywanie szans – możliwości i przeszkody” (PKP SA)

∑ Debata/Konferencja „Plany zrównoważonej mobilności – nowe podejście do transportu” (UTK)

Pełen program merytoryczny znajduje się na stronie: www.trakoexpo.com/program-targow/.

Rynek pracy

Branża kolejowa poszukuje pracowników, a w ramach IV Dnia Edukacji i Kariery, który odbędzie się 22 września w godz. 10–16, przedsiębiorstwa zaprezentują oferty pracy, staży i praktyk.

Spotkania umożliwią bezpośrednią wymianę informacji pomiędzy pracodawcami i pracobiorcami, także w perspektywie wyboru kierunku studiów, ich specjalizacji czy też studiów doktoranckich.

Odbędą się prelekcje oraz warsztaty skierowane do osób poszukujących pracy w branży. Dzięki międzynarodowemu charakterowi targów będzie to również szansa na zapoznanie się z projektami realizowanymi dla transportu szynowego za granicą.

Ponadto w programie uczestnicy znajdą także konkursy, program stypendialny, prezentacje technologii wykorzystywanych w kolei, dyskusje panelowe. Rekrutować będą wystawcy TRAKO m.in.: PKP SA, PKP InterCity, PKP Cargo, Polregio, GUP.

Nie zabraknie też... pokazu mody mundurowej, który odbędzie się o godz. 12.30 w Foyer Centrum Konferencyjnego (I piętro). Umundurowanie zaprezentują PKP SA, PKP InterCity, Polregio, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, SKM Warszawa oraz SKM Trójmiasto, a w modeli wcielą się pracownicy tych spółek.

Wśród dodatkowych atrakcji podczas dnia kariery znalazły się ścieżka zwiedzania, czyli okazja do poznania firm z wybranych sektorów branży kolejowej, a także grywalizacja, czyli możliwość poznania firm poprzez zabawę.

Więcej na: www.trakoexpo.com/dzien-edukacji-i-kariery/

TRAKO Dzieciom

Targi TRAKO od 2003 roku poświęcają uwagę działalności charytatywnej. W ramach XI akcji TRAKO Dzieciom odbędzie się konkurs plastyczny o nazwie ,,Pociągiem na wakacje”. Organizatorzy zachęcają do udziału dzieci i młodzież, a nadesłane prace zostaną przekazane na licytację, z której dochód wesprze działania organizacji działającej na rzecz dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży.

W tej edycji Targów TRAKO rozstrzygnięte zostanie osiem konkursów merytorycznych. Po raz drugi wręczona zostanie nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, znakomitego dziennikarza, wieloletniego członka Rady Programowej.

Więcej o wszystkich konkursach: www.trakoexpo.com/konkursy/

Goście branżowi mogą brać udział w targach od wtorku do czwartku w godz. 10–17 i w piątek od 10 do 16. Hobbyści i fani kolei mogą zwiedzać ekspozycje zewnętrzne wyłącznie 22 września (piątek).

Materiał powstał We współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA

Materiał powstał We współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Powiedzieć o TRAKO że są targami to mało, bowiem jest to święto branży transportu szynowego.

Pozostało 93% artykułu
Trako
Koleje mają zagwarantowane dostawy energii
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Trako
Koleje jeszcze bardziej zielone
Trako
Rozwiązania prawno-organizacyjne mogłyby ułatwić wdrożenie nowych technologii
Trako
Udana, kryształowa edycja TRAKO
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Trako
Rynek kolejowy będzie rósł
Trako
Pasażerowie kolei mogą czuć się bezpiecznie