Cele klimatyczne wyznaczone przez Komisję Europejską obowiązują także branżę logistyczną. Grupa Raben już przygotowuje się do nowych wyzwań i zmniejsza obciążenie środowiska. Zaczęła 6 lat temu od raportów CSR dla działalności w Polsce. – W tym roku opublikowaliśmy pierwszy raport zrównoważonego rozwoju, który obejmuje nie tylko cele społeczne, ale także środowiskowe i ładu korporacyjnego. Raport powstał dla trzech krajów: Polski, Niemiec i Czech, które obejmują 85 proc. przychodów grupy. Za 2021 rok planujemy zaraportować całą Grupę, czyli wszystkie 14 krajów – zaznacza Head of Sustainability w Grupie Raben Ewelina Jabłońska – Gryżenia.
Dodaje, że jako podmiot nie notowany na giełdzie Grupa Raben nie musi publikować raportów. – Chcemy być jednak postrzegani jako firma, która nie boi się pokazać najróżniejszych danych, tzw. niefinansowych. A do nich należą działania m.in. w obszarach: pracowniczym, środowiskowym, łańcuchu dostaw czy wsparcia lokalnych społeczności iinstytucji pozarządowych. Wkrótce dyrektywa obejmie obowiązkiem publikacji raportów wszystkie podmioty zatrudniające ponad 250 osób, więc lepiej przygotować się do tego zadania. Raport to pół roku pracy przy zaangażowaniu wszystkich departamentów. W sumie to zajęcie dla 80 osób – podlicza Head of Sustainability w Grupie Raben.
Kredyt z ekologicznymi wskaźnikami
Grupa Raben nie poprzestaje na raportach. Niedawno uzyskała jeden z pierwszych w Europie dla sektora logistycznego kredyt połączony z celami zrównoważonego rozwoju (Sustainability Linked Loan – SLL).
Gdy we wrześniu 2020 roku Grupa Raben zwróciła się do banków o przedłużenie kredytu konsorcjalnego na kwotę 225 mln euro, ze strony banków padła propozycja, aby rozważyć kredyt SLL. Do konsorcjum sześciu banków: BNP Paribas Bank Polska, który pełnił rolę koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju, ING Bank Śląski (pełnił funkcję agenta), Coöperatieve Rabobank (był koordynatorem dokumentacji) Commerzbank, mBank, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski dołączył UniCredit Bank i w kwietniu 2021 roku rozpoczęły się rozmowy i ustalanie wskaźników (KPI).
Po stronie Grupy Raben w rozmowach brały udział 3 osoby (CFO, dyrektor ds. ryzyk i sustainability manager). Po stronie banków zasiedli pracownicy BNP Paribas (ten bank posiadał ekspertów z dziedziny zrównoważonego rozwoju i negocjował cele). – Wybór celów to wynik intensywnych rozmów naszych przedstawicieli i BNP Paribas oraz oszacowania realnych działań, zgodnych z założeniami naszej strategii zrównoważonego rozwoju oraz inicjatywy Eco2Way 2025. Kredyt podpisano w lipcu 2021 roku, a więc po zaledwie czterech miesiącach przygotowań – podkreśla Marek Zdanowicz, CFO Grupy Raben.