Na stronie e-Toll w poniedziałek 16 sierpnia pojawiła się informacja, że 26 operatorów kart flotowych było gotowych do rejestracji klientów, we wtorek operatorów było już tylko 12, po czym komunikat znikł.

Rejestracja i urządzenia pokładowe

Jednocześnie np. DKV stwierdził, że „nie jest w stanie na dzień dzisiejszy wykonać zadania opisanego na stronach e-TOLL”. Natomiast operator kart E-100 przyznaje, że jeszcze nie rejestruje klientów, ale trwają nad tym prace. – Rejestrację planujemy podjąć w najbliższym czasie, na dniach, co wynika z przyjętego harmonogramu po naszej stronie – zaznacza Head of Value Added Services E-100 Michał Michalski.

Czytaj więcej w: Niewypał MF z kartami flotowymi w systemie e-Toll

Operatorzy kart flotowych czekają także na certyfikację urządzeń pokładowych. Toll4Europe poinformował 16 sierpnia, że uzyskał certyfikację na urządzenie i jak najszybciej zamierza zaoferować je przewoźnikom.

Michalski dodaje, że E-100 jest w stałym kontakcie w KAS i konsorcjum PolCam, który jest integratorem danych i usług rejestracji klientów operatorów kart flotowych. – Przy tak dużych projektach proces integracji jest długotrwały, nie odbiegamy od średniej przy tego typu projektach – uważa Michalski.

Spółka PolCam Systems (wchodząca w skład Grupy WB) informuje, że „system teleinformatyczny realizujący integrację danych i usług rejestracji klientów Operatorów Kart Flotowych został wytworzony przez Konsorcjum oraz przetestowany pod kątem zgodności z wymaganiami funkcjonalnymi, pojemnościowymi i wydajnościowymi, a także dostępności oraz bezpieczeństwa”.

Czytaj więcej w: KAS zachęca do rejestracji w e-Toll dużą obniżką myta

Rzecznik PolCam Remigiusz Wilk zapewnia, że spółka sprawdziła „wszystkie funkcjonalności niezbędne do realizacji procesu rejestracji. Testy obejmowały komunikację zarówno na poziomie Konsorcjum i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Konsorcjum i Dostawców Kart Flotowych”.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Operatorzy ze sprawdzianem

PolCam spytał dostawców kart flotowych „o gotowość rozpoczęcia procesu rejestracji swoich klientów przy wykorzystaniu kanału integracyjnego Konsorcjum”. Lista tych dostawców trafiła do KAS. – Choć lista operatorów chętnych do umieszczenia na stronie e-TOLL była dłuższa, została zmniejszona jedynie do tych, którzy przetestowali skutecznie narzędzia służące do rejestracji klientów oraz przekazali dane potrzebne do zarejestrowania podmiotów na środowisku produkcyjnym e-Toll. Zostało to również przetestowane wspólnie z Ministerstwem Finansów (przez zarejestrowanie pierwszego podmiotu, pierwszego pojazdu oraz przez dołączenie karty flotowej) – opisuje rzecznik PolCam.

Podkreśla, że nie ma żadnych przeszkód formalnych ani technicznych ograniczających rozpoczęcie rejestracji w nowym systemie e-TOLL przez operatorów kart flotowych. – Cały czas zresztą zwiększa się liczba podmiotów chętnych do jej rozpoczęcia. Obejmuje ponad trzydziestu Operatorów Kart Flotowych, którzy są w trakcie wdrażania swoich narzędzi i przygotowują się do podpisania umów – opisuje rzecznik PolCam.

Czytaj więcej w: Uproszczenia w e-Toll dla kierowców osobówek

Rzecznik podaje, że konsorcjum zawarło umowy z czternastoma operatorami kart flotowych. – W tym tygodniu lista ta ma powiększyć się o nowe podmioty – zaznacza Wilk.

Przyznaje, że po 1 lipca 2022 roku obecny kształt umów wygaśnie, ale konsorcjum będzie nadal gotowe do świadczenia usług integracji technicznej dla operatorów kart flotowych.