Koniec zamieszania. Operatorzy kart wkrótce zarejestrują klientów w e-Toll

Zamieszanie z rejestracją przez operatorów kart flotowych wkrótce zniknie, obiecują oni koniec przygotowań w tym tygodniu.

Publikacja: 24.08.2021 11:16

Koniec zamieszania. Operatorzy kart wkrótce zarejestrują klientów w e-Toll

Foto: Fot. viaToll

Na stronie e-Toll w poniedziałek 16 sierpnia pojawiła się informacja, że 26 operatorów kart flotowych było gotowych do rejestracji klientów, we wtorek operatorów było już tylko 12, po czym komunikat znikł.

Rejestracja i urządzenia pokładowe

Jednocześnie np. DKV stwierdził, że „nie jest w stanie na dzień dzisiejszy wykonać zadania opisanego na stronach e-TOLL”. Natomiast operator kart E-100 przyznaje, że jeszcze nie rejestruje klientów, ale trwają nad tym prace. – Rejestrację planujemy podjąć w najbliższym czasie, na dniach, co wynika z przyjętego harmonogramu po naszej stronie – zaznacza Head of Value Added Services E-100 Michał Michalski.

Czytaj więcej w: Niewypał MF z kartami flotowymi w systemie e-Toll

Operatorzy kart flotowych czekają także na certyfikację urządzeń pokładowych. Toll4Europe poinformował 16 sierpnia, że uzyskał certyfikację na urządzenie i jak najszybciej zamierza zaoferować je przewoźnikom.

Michalski dodaje, że E-100 jest w stałym kontakcie w KAS i konsorcjum PolCam, który jest integratorem danych i usług rejestracji klientów operatorów kart flotowych. – Przy tak dużych projektach proces integracji jest długotrwały, nie odbiegamy od średniej przy tego typu projektach – uważa Michalski.

Spółka PolCam Systems (wchodząca w skład Grupy WB) informuje, że „system teleinformatyczny realizujący integrację danych i usług rejestracji klientów Operatorów Kart Flotowych został wytworzony przez Konsorcjum oraz przetestowany pod kątem zgodności z wymaganiami funkcjonalnymi, pojemnościowymi i wydajnościowymi, a także dostępności oraz bezpieczeństwa”.

Czytaj więcej w: KAS zachęca do rejestracji w e-Toll dużą obniżką myta

Rzecznik PolCam Remigiusz Wilk zapewnia, że spółka sprawdziła „wszystkie funkcjonalności niezbędne do realizacji procesu rejestracji. Testy obejmowały komunikację zarówno na poziomie Konsorcjum i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Konsorcjum i Dostawców Kart Flotowych”.

Operatorzy ze sprawdzianem

PolCam spytał dostawców kart flotowych „o gotowość rozpoczęcia procesu rejestracji swoich klientów przy wykorzystaniu kanału integracyjnego Konsorcjum”. Lista tych dostawców trafiła do KAS. – Choć lista operatorów chętnych do umieszczenia na stronie e-TOLL była dłuższa, została zmniejszona jedynie do tych, którzy przetestowali skutecznie narzędzia służące do rejestracji klientów oraz przekazali dane potrzebne do zarejestrowania podmiotów na środowisku produkcyjnym e-Toll. Zostało to również przetestowane wspólnie z Ministerstwem Finansów (przez zarejestrowanie pierwszego podmiotu, pierwszego pojazdu oraz przez dołączenie karty flotowej) – opisuje rzecznik PolCam.

Podkreśla, że nie ma żadnych przeszkód formalnych ani technicznych ograniczających rozpoczęcie rejestracji w nowym systemie e-TOLL przez operatorów kart flotowych. – Cały czas zresztą zwiększa się liczba podmiotów chętnych do jej rozpoczęcia. Obejmuje ponad trzydziestu Operatorów Kart Flotowych, którzy są w trakcie wdrażania swoich narzędzi i przygotowują się do podpisania umów – opisuje rzecznik PolCam.

Czytaj więcej w: Uproszczenia w e-Toll dla kierowców osobówek

Rzecznik podaje, że konsorcjum zawarło umowy z czternastoma operatorami kart flotowych. – W tym tygodniu lista ta ma powiększyć się o nowe podmioty – zaznacza Wilk.

Przyznaje, że po 1 lipca 2022 roku obecny kształt umów wygaśnie, ale konsorcjum będzie nadal gotowe do świadczenia usług integracji technicznej dla operatorów kart flotowych.

Na stronie e-Toll w poniedziałek 16 sierpnia pojawiła się informacja, że 26 operatorów kart flotowych było gotowych do rejestracji klientów, we wtorek operatorów było już tylko 12, po czym komunikat znikł.

Rejestracja i urządzenia pokładowe

Pozostało 93% artykułu
Materiał Promocyjny
Kompleksowy fulfillment z InPost
Materiał Partnera
Jakość w logistyce – dlaczego firm nie stać na pozorne oszczędności?
Innowacje w logistyce
AI, IoT, Big Data i telematyka w zarządzaniu flotą pojazdów
Innowacje w logistyce
Poznański Instytut Technologiczny będzie konkurować z Fraunhoferem
Innowacje w logistyce
Telematyczne przejęcie zatrzęsie Europą
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy