Laboratorium na kółkach może w ciągu doby wykonać ponad 500 testów.
Powstało na bazie samochodu dostawczego MAN TGE. Lekki pojazd dotrze do miejsca, gdzie powstało podejrzenie zakażenia, na przykład do domów opieki społecznej, szkół, przedsiębiorstw lub na przejścia graniczne.
Wyniki testów PCR gotowe są w 39 minut. Cały proces testowania obejmujący pobranie wymazu, przygotowanie próbek i wykonanie samego testu zajmuje niecałą godzinę. Wyniki testów PCR przesyłane są cyfrowo, w czasie rzeczywistym, z urządzenia testującego na laptop.
Czytaj więcej w: Transport szczepionek to najbardziej wymagająca operacja logistyczna w historii
Przygotowano pojazdy według dwóch koncepcji. Pierwszy ma standardowy rozstaw osi i całkowitą masę dopuszczalną 3,5 t, zaś drugi posiada dłuższy rozstaw osi i całkowitą masę do 5,5 t.
Pojazdy w krótszej wersji zostały wyposażone w 16 aparatów testujących. Wymazy pobierane są poza pojazdem, pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość wykonania testów u wielu osób i dobrze sprawdza się w przypadku konieczności testowania pensjonariuszy domów opieki, uczniów i personelu szkół, uczestników dużych imprez lub pracowników przedsiębiorstw.
Czytaj więcej w: Jumbo Jet maseczek
Pojazdy w dłuższej wersji mogą być stosowane bardzo elastycznie, gdyż znajdująca się bezpośrednio w pojeździe kabina do pobierania wymazów i umieszczone po obu stronach markizy umożliwiają szybszą zmianę miejsc testowania i obsługę większej liczby lokalizacji. W dłuższych pojazdach zainstalowanych jest 8 urządzeń do wykonywania testów PCR.
Czytaj więcej w: Elektrycznie na sygnale
Oba pojazdy, dzięki wyposażeniu w moduł MAN Telematik-Box, mają dostęp do Internetu.
Autorami pomysłu i koncepcji mobilnego pojazdu diagnostycznego do wykonywania testów na obecność koronawirusa są firmy Leeloo Medical i MAN Truck & Bus. Firma MKT-Krankentransport przygotowała jako operator karetek pogotowia ekspertyzę dotyczącą postępowania z pacjentami. MAN we współpracy z firmą AMS Ambulanzmobile przebudowują pojazdy zgodnie z wymaganiami medycznymi i epidemiologicznymi. Dwa pierwsze pojazdy wyprodukowano w październiku 2020 r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.