Logistycy liczą na wzrost obrotów

Branża logistyczna jest najbardziej optymistyczna i przewiduje wzrost zysków.

Publikacja: 29.04.2021 11:31

Logistycy liczą na wzrost obrotów

Foto: Fot. GGDKiA Krzysztof Nalewajko

92 proc. firm logistycznych uważa, że ich obroty w najbliższych 12 miesiącach wzrosną lub pozostaną bez zmian. Dodatkowo, połowa firm logistycznych spodziewa się wyższych zysków w nadchodzącym roku. Spadek przewiduje co trzeci przedsiębiorca. W handlu i produkcji to zdanie podziela 60% firm. Tylko 28% operatorów logistycznych zakłada poprawę w kolejnych miesiącach podczas gdy w handlu i produkcji liczy na to 36% firm, wynika z raportu „Confidence Index” CBRE.

Czytaj więcej w: Miliony metrów magazynów dla e-handlu

Logistyka to jeden z tych sektorów rynku, który na pandemii nie tylko nie stracił, ale wręcz zyskał. Dlatego operatorzy logistyczni są bardziej pewni sytuacji rynkowej i ich poziom optymizmu, mimo wyzwań związanych z sytuacją na świecie, plasuje się na podobnym poziomie jak rok temu. Widać jednak, że przedsiębiorcy mają nadzieję, że kolejne miesiące będą lepsze. Spodziewają się zwłaszcza wzrostu obrotów. Liczą na to zdecydowanie bardziej niż na poprawę warunków prowadzenia biznesu – ocenia dyrektor w dziale badań i analiz w CBRE Agata Czarnecka.

W przyszłym roku ponad połowa przedsiębiorców logistycznych (52%) prognozuje wzrost obrotów. Co czwarty zakłada, że obroty nie ulegną zmianie, taki sam odsetek oczekuje lekkiego spadku.

Czytaj więcej w: Pandemia puściła kolejarzy z torbami

Z badania EFL wynika, że nastroje w sektorze mikro, małych i średnich firm stabilizują się. 32% przedsiębiorstw ocenia, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy kondycja w ich branży poprawi się. To zbliżony wynik do poprzedniego pomiaru (34,5%), który był najwyższym od początku realizacji badania. Ponadto co czwarta firma liczy na powrót koniunktury w ciągu najbliższych miesięcy, a 42% w przyszłym roku.

Logistyka
Zielona energia w logistyce
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Logistyka
„Rzeczpospolita” nagrodziła firmy branży TSL
Logistyka
2600 ciężarówek stoi w 58-kilometrowej kolejce na granicy Ukrainy z Polską
Logistyka
Przed godziną 11 rozpoczęła się blokada przejścia drogowego w Dorohusku-Jagodzinie
Logistyka
Gala Liderów Logistyki 2022 i rozdanie nagród za nami!