Covidowe paszporty dla kierowców zawodowych

IRU domaga się od WHO i rządów pilnego wprowadzenia covidowych paszportów.

Publikacja: 20.05.2021 10:49

Covidowe paszporty dla kierowców zawodowych

Foto: Fot Sachs Trans

Międzynarodowa Unia Transportu IRU jest zaniepokojona utrudnieniami w przekraczaniu granic przez kierowców pojazdów użytkowych. Domaga się od WHO i rządów państw stworzenia cyfrowej bazy danych szczepień i badań kierowców, aby skrócić czas oczekiwania przejazdu przez granicę oraz zmniejszyć koszty testów.

Czytaj więcej w: O zielonych korytarzach przewoźnicy mogą tylko pomarzyć

IRU wskazuje, że cały czas na granicach pojawiają się tworzone z nagła punkty kontroli lub testów dla kierowców i będące skutkiem tych działań długie kolejki pojazdów.

Od marca UE tworzy podobny system paszportów covidowych dla turystów. Pomysł poparł Parlament Europejski i system ma ruszyć jeszcze przed wakacjami. Będzie on zawierał informacje o szczepieniu oraz o przejściu choroby. Parlamentarzyści chcą, aby system był bezpłatny, podobnie jak testy na covid.

Czytaj więcej w: Niemcy sparaliżowały południową Europę

Certyfikaty paszportowe zachowają ważność przez 12 miesięcy. Służby kontrolne będą mogły on-line sprawdzić wydany certyfikat bez pytania o zgodę i dostęp państwa z którego pochodzi kontrolowany obywatel. System nie będzie przechowywał historycznych danych.

Obserwatorzy są sceptyczni czy pomysł zostanie szybko zrealizowany. Na przeszkodzie stoją sprawy techniczne oraz prawne, jak np. RODO. Parlament przyjął, że uznane w systemie będą tylko szczepionki zaaprobowane przez Europejską Agencję Leków (EMA). Tymczasem np. wielu Węgrów zaszczepionych jest preparatami nie mającymi certyfikacji EMA. Władze węgierskie uważają, że szczepienia powinny być uznawane przez kraje na zasadzie wzajemności.

Czytaj więcej w: Pracodawca zbada trzeźwość kierowcy

Ponadto Dania, Austria, Francja już zaczęły tworzyć własne systemy. Unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders ostrzegł, że Unii grozi fragmentacja systemów, nie do zweryfikowania w innych krajach członkowskich. „Grozi nam zalew sfałszowanych dokumentów” – ostrzegł komisarz.

Z WHO pracuje Estonia nad stworzeniem standardowych elektronicznych certyfikatów szczepień.

Ludzie i firmy
Efektywna sprzedaż wielokanałowa potrzebuje wsparcia profesjonalistów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie i firmy
Etyka i zysk: jak odpowiedzialny biznes staje się nieodłączną częścią nowoczesnej strategii przedsiębiorstw
Ludzie i firmy
Ponad 25 000 punktów DPD Pickup – DPD Polska tworzy największą sieć out-of-home w Polsce
Ludzie i firmy
Kto zostanie Człowiekiem Roku branży TSL?
Ludzie i firmy
Rzeczpospolita nagrodziła wyróżniające się firmy branży TSL