Jesteśmy w przededniu wielkiej zmiany

Bartosz Mierzwiak, Managing Director CEE & Northern Europe z Logicor, mówi o aktualnej formie rynku magazynowego i kluczowych aspektach, które mogą zmieniać rynek w nadchodzącym czasie.

Publikacja: 25.06.2021 16:08

Jesteśmy w przededniu wielkiej zmiany

Logicor

Foto: Logicor

Materiał powstał we współpracy z firmą Logicor

Zacznijmy od ogólnego podsumowania ostatnich 12-stu miesięcy. 

Cały rynek powierzchni magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej w przeciągu ostatniego roku przechodzi przez ogromną rewolucję. Jest ona napędzana sprzyjającymi warunkami rynkowymi, rosnącą aktywnością branży e-commerce oraz dużym apetytem inwestorów. Podaż łatwo dostępnych zasobów magazynowych „na żądanie” jest niewielka, istnieje silna konkurencja w pozyskiwaniu gruntów pod nowe magazyny, a projekty deweloperskie są obecnie w pełni komercjalizowane jeszcze w fazie planowania. Pracuję w branży nieruchomości logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej od ponad dekady i muszę przyznać, że zainteresowanie magazynami nigdy nie było tak duże.

Jak ta sytuacja wypada na tle zachodnich krajów europejskich?

Polska ma możliwości by sprawnie odpowiedzieć na rosnący popyt i pomimo wielu wyzwań Logicor ma niezbędną wiedzę, doświadczenie, zespół i narzędzia, by skutecznie dostarczać rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów. Możliwość pozyskania atrakcyjnych gruntów, nowa i dobrze skomunikowana infrastruktura drogowa oraz wysoko wykwalifikowana siła robocza sprawiają, że polski rynek jest bardzo atrakcyjny dla klientów z innych krajów. Obecnie wiele firm zwłaszcza z państw zachodnich rozważa zmianę swojego łańcucha dostaw i przeniesienia miejsc produkcji do Europy. Polska może tylko na tym skorzystać.

Jak bardzo zmienił się rynek najmu przez ostatni rok?

Koszty realizacji nowych inwestycji znacznie rosną. Są one spowodowane głównie wzrostem cen gruntów oraz stali. Koszt gruntów w wielu miejscach wzrósł przez ostatni rok nawet o połowę. Można by się spodziewać, że ceny najmu także wzrosną, niemniej nie widać tutaj istotnej korelacji z uwagi na niższe stopy zwrotu. Możemy zatem mówić o swoistym paradoksie dysproporcji. Niemniej pamiętajmy, że to co dzieje się przez ostatnie miesiące w aspekcie wysokości cen najmu jest konsekwencją działań, które miały miejsce jeszcze przed wiosną 2021. Oczywiście znajdziemy przypadki, gdzie czynsz wzrósł, ale uważam, że takie sytuacje są zdeterminowane wzrostem wolumenów produkcyjno – operacyjnych naszych klientów, którzy zabezpieczając dodatkową powierzchnię magazynową nie tylko chcą stworzyć sobie warunki do ekspansji biznesu, ale równocześnie chcą modernizować używaną przestrzeń inwestując w liczne prośrodowiskowe rozwiązania. To wpływa na stawkę najmu, ale w szerszej perspektywie przynosi wiele wymiernych i policzalnych korzyści.

Możemy spodziewać się stabilizacji czy raczej postępujących zmian?

Patrząc na to, jak dynamicznie zmieniają się procesy łańcuchów dostaw na całym świecie i jak wrażliwe są one teraz, wierzę, że w przyszłości nadal będziemy obserwować postępujące istotne zmiany. W dłuższej perspektywie klienci i inwestorzy będą chcieli znacząco poprawiać wpływ swojej działalności na środowisko.

Najemcy najbardziej cenią sobie teraz wysokość cen najmu. Czy może są inne czynniki oprócz dobrej lokalizacji, które stanową o atrakcyjności projektu?

Z dnia na dzień coraz więcej firm wyznacza sobie nowe standardy nie tylko w aspektach środowiskowych, ale także w obszarze społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Nowe podejście znajduje swoje odbicie w doborze powierzchni magazynowych i rozwiązań jakie się w nich znajdują. Na przykład jakość przestrzeni biurowej jest aktualnie tak samo ważna jak powierzchnie produkcyjne czy magazynowe. Jeszcze kilka lat temu niewielu klientów inwestowało tak dużo w poprawę komfortu pracowników czy rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na redukcję emisji CO2. Razem z naszymi klientami analizujemy aktualnie szereg koncepcji, które mamy nadzieje zaowocują niebawem realizacją kilku wyjątkowych projektów dbających przede wszystkim o człowieka i środowisko. W 2020 roku Logicor potwierdził swoje zobowiązanie wprowadzenia pozytywnych zmian poprzez uruchomienie pięcioletniego planu ESG i mianowanie Dyrektora ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jestem przekonany, że aktualnie znajdujemy się w przededniu wielkiej zmiany środowiskowo-społecznej, która istotnie wpłynie naszą branżę w najbliższym czasie.

Materiał powstał we współpracy z firmą Logicor

Zacznijmy od ogólnego podsumowania ostatnich 12-stu miesięcy. 

Pozostało 97% artykułu
Logistyka Kontraktowa
Nowy magazyn leków, oczywiście w Błoniu
Magazyny
E-handel i przenoszenie produkcji zmienią rynek magazynowy
Magazyny
Europejska perspektywa ochrony środowiska
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Ludzie i firmy
Magazyny w czasie pandemii
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką