Fot. UPS

UPS zamierza dostarczać przesyłki z wykorzystaniem innowacyjnych mini samolotów elektrycznych pionowego startu (eVTOL).

Gigant zapowiedział, że kupi do 150 tego typu pojazdów, by świadczyć usługi na wybranych rynkach. Pierwsze dziesięć samolotów eVTOL we flocie UPS Flight Forward (spółka zależna firmy kurierskiej) pojawi w 2024 r. Nowatorski sprzęt dostarczy startup Beta Technologies. Jak w rozmowie CNBC tłumaczy Kyle Clark, założyciel Beta Technologies, w projekcie nie chodzi o zastąpienie helikopterów, czy odrzutowców. – W rzeczywistości dajemy całkowicie alternatywne rozwiązanie – dzięki eVTOL umożliwiamy uruchomienie zupełnie nowych tras i misji logistycznych – tłumaczy.

Zdaniem Clarka umowa z UPS to sygnał dla innych firm i branż, że samoloty pionowego startu i lądowania to nowe możliwości. Pojazdy od Beta Technologies o nazwie Alia-250 zasilane są baterią elektryczną, posiadają pięć śmigieł, dzięki czemu mogą startować pionowo niczym helikopter, a następnie latać jak samolot. Pojazd może przenosić ładunek o masie 635 kg. Zasięg e-samolotu sięga 400 km. Alia-250 może pokonać ten dystans w godzinę. Wedle UPS takie samoloty mogłyby uzupełnić flotę cięższych transportowców. Przewoziłyby one przesyłki np. z lotniska do centrów dystrybucji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Klienci w kolejce do odbioru przesyłki kurierskiej

Świąteczny szczyt to kolejki przed punktami dostaw kurierskich paczek. To co jest trochę irytujące ...

Transport nie inwestuje

Przewoźnicy drogowi zmniejszyli inwestycje, ale branża logistyczna nadal utrzymuje wysokie obroty. Firmy transportowe oceniły ...

Niemcy zwrócą przewoźnikom miliony euro z maut

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wydał 28 października bardzo ważny wyrok, który pozwoli firmom ...

Europejscy przewoźnicy nie kupują samochodów

O blisko jedną piątą zmalały rejestracje samochodów ciężarowych (o dmc powyżej 3,5 tony) w ...

Niewystarczająca infrastruktura hamuje wzrost lotniczych przewozów ładunków

Główni gracze rynku lotniczych przewozów ładunków ocenili podczas II Spotkania Liderów LTS jakie warunki ...