Uproszczenia w e-Toll dla kierowców osobówek

Fot. KAS

KAS obiecuje w najbliższych tygodniach uprościć rejestrację dla kierowców osobówek.

Zaskakujące jest duże zainteresowanie systemem Toll wśród pojazdów lekkich, co przyznaje Krajowa Administracja Skarbowa, zarządzająca nowym systemem poboru myta e-Toll. Płaci w nim myto 4095 osobówek, gdy ciężarówek tylko 545 (stan na koniec 6 lipca). W systemie e-Toll użytkownicy zarejestrowali 10 976 pojazdów lekkich.

Za dużo powiadomień

Narzekania na aplikację padają ze strony kierowców aut osobowych. Denerwuje ich częste przypominanie o niskim stanie konta (poniżej 120 zł), zbyt skomplikowana, wymagająca wielu danych rejestracja, brak informacji o funkcjonowaniu aplikacji oraz powolne komunikowanie się z systemem, przez co na automatycznych bramkach tworzą się kolejki.

Czytaj więcej w: Szykuje się wyścig po urządzenia e-TOLL

KAS podaje, że do 6 lipca zarejestrowała 1977 reklamacji. KAS przyśpieszy wdrożenie niektórych funkcjonalności przewidzianych dla użytkowników pojazdów lekkich. – Planujemy znacząco uprościć proces rejestracji osoby fizycznej, która będzie zakładać konto przedpłacone, z jednym pojazdem osobowym zarejestrowanym na terytorium Polski. Chcemy by ten rodzaj rejestracji w systemie, który na roboczo nazywamy ‘fast track’, był dostępny dla naszych użytkowników w przeciągu najbliższych tygodni i umożliwiał wyjazd na państwowe drogi płatne, po przysłowiowych ‘3 kliknięciach’ w systemie e-Toll – obiecuje rzeczniczka KAS. Docelowo KAS planuje zlikwidować w grudniu br. bramki na państwowych autostradach.

Przewoźnicy ostrożnie próbują

Najwięcej uwagi i pracy pochłania pobór myta od pojazdów ciężkich. KAS przypomina, że „uiszczanie opłaty elektronicznej od pojazdów ciężkich wymaga podawania bardziej szczegółowych danych (np. w zakresie certyfikatu posiadanej klasy EURO, czy przyczep bądź naczep), tworzenia dedykowanych kont rozliczeniowych, wprowadzania informacji o całych flotach pojazdów oraz urządzeniach, które będą wykorzystywane do zbierania i przesyłania współrzędnych geolokalizacyjnych.”

Czytaj więcej w: Inteligentne tachografy powiedzą wszystko inspektorom

W systemie e-Toll zarejestrowano na koniec 6 lipca 33 232 ciężkie pojazdy, a wszystkich kont jest 31 107. Wynika z tego, że na razie do nowego systemu przystępują mniejsze floty. – Duże, mające nawet ponad 300 ciężkich pojazdów, będziemy uruchamiać w najbliższych tygodniach. W czerwcu zamontowaliśmy kilka tysięcy urządzeń. Firmy jednak delikatnie testują nowy system – zaznacza Karol Kobyłecki z radomskiej firmy Tekom.

Grzegorz Szlagor z kluczborskiej firmy Geobox podaje, że wysłał do klientów już tysiąc urządzeń i czeka na dostawę kolejnego tysiąca. – Przewoźnicy sami montują nasze OBU – wyjaśnia Szlagor.

Czytaj więcej w: Polscy przewoźnicy dofinansują holenderskich?

Z kolei Tekom sprzedaje w większości ZSL (zewnętrzne systemy lokalizacyjne). – OBU podłączane do gniazda zapalniczki wybierają użytkownicy aut zastępczych – dodaje Kobyłecki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drogi ekspresowe pozostaną bezpłatne dla osobówek

Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza obciążyć mytem samochodów osobowych na drogach ekspresowych. Drogi ekspresowe pozostaną ...

Firmy coraz częściej stawiają na automatyzację

Przedsiębiorczość w Polsce rozwija się nad wyraz dynamicznie. Firmy coraz częściej mogą pochwalić się ...

Rozruszał się biznes LNG w Polsce

Shell otworzył drugą stację w Świecku, trzecią wzniesie w Piotrkowie Trybunalskim. Po kilku latach ...

Rekord przychodu Poczty Polskiej. Miliard na kurierce

Poczta Polska przekroczyła barierę miliarda złotych przychodu z obsługi rynku e-handlu. Rok 2019 był ...

Znikające Eurowiniety

Niemcy przewodniczący w II półroczu unijnym gremiom usunęły po cichu z porządku obrad propozycję ...

WIDEO | Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo: Oferujemy kompleksową ofertę logistyczną

Chcemy wznowić produkcję wagonów w fabryce w Gniewczynie Łańcuckiej – mówi Czesław Warsewicz, prezes ...