DB Schenker na sprzedaż?

Wysokie zadłużenie DB AG i konieczność inwestycji w tory może zmusić spółkę do zmiany strategii.

W ubiegłym tygodniu niemieckie media podały, że niemieckie Federalne Biuro Audytu (Bundesrechnungshof), odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, w raporcie dla parlamentarzystów i rządu skrytykowało finansową sytuację Deutsche Bahn AG.

Raport ma wskazywać, że zadłużenie DB przekracza o 1,5 mld euro dopuszczalny limit dla tej spółki. Pojawiły się nawet sugestie, że zagrożona jest jej płynność finansowa. Tabloidy cytowały niemieckiego ministra transportu twierdzącego, że DB AG powinna sprzedać zarówno Arrivę jak i DB Schenker.

W Niemczech narasta przekonanie że jakość sieci kolejowej jest coraz gorsza i konieczne są inwestycje. Pojawił się projekt, w którym w kolejnej dekadzie DB zainwestuje w infrastrukturę 24 mld euro, zaś rząd federalny 62 mld euro.

Rząd dopłaca do kolejowej infrastruktury poprzez Ministerstwo Transportu i Cyfrowej Infrastruktury. W 2009 roku DB AG i ministerstwo zawarły I porozumienie i od tego czasu koleje otrzymały 30 mld euro dopłat. Coroczne dopłaty rosną i w tym roku kończy się porozumienie II. Od 2017 roku trwają negocjacje o trzecim pakiecie pomocowym. DB AG domaga się zwiększenia rocznych dopłat o ponad miliard euro.

Bundesrechnungshof alarmował ministerstwo, że rząd nie ma dokładnej wiedzy o stanie infrastruktury oraz narzędzi do kontrolowania czy przyznane fundusze zostały efektywnie wykorzystane. Także sankcje są mało skuteczne, brakuje też oceny skutków inwestycji. Tymczasem jak twierdzi instancja kontrolna, dochodzi do nadużyć, a publiczne pieniądze są często marnowane. Bundesrechnungshof sugerował w raporcie dla Bundestagu pilną zmianę nieefektywnego systemu.

Bundesrechnungshof już wcześniej krytykował DB AG za inwestycje w różne przedsięwzięcia, gdy w tym samym czasie jakość sieci kolejowej w Niemczech pogarszała się. Proces sprzedaży Arrivy już trwa i prawdopodobnie zakupi ją amerykański fundusz inwestycyjny. Nie jest wykluczone, że pod młotek trafi także DB Schenker, choć oznaczałoby to zwrot w strategii niemieckiego giganta. Miałoby także znaczący wpływ na jego bilans, jako że DB Schenker wykazywał zyski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przybywa chętnych na kody kreskowe

Handel w Internecie spopularyzował kody EAN. Od marca tego roku zauważamy znaczący wzrost liczby ...

Silne spadki sprzedaży opon

Wzrosła tylko sprzedaż opon przemysłowych. W pierwszym kwartale roku sprzedaż opon do samochodów osobowych ...

Niemcy wypowiedzieli wojnę handlową

Niemiecka regulacja uderza w podstawy Unii Europejskiej. Jestem za natychmiastowym zniesieniem obowiązku stosowania płacy ...

Port Gdynia ma nowy magazyn wysokiego składowania

W Gdyńskim porcie działa już nowy magazyn wysokiego składowania, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie terminali ...

Miliony na roboty w magazynach

Firmy logistyczne wydają miliony na automatyzację magazynów. Tempo inwestycji w automatyzację narzuca rozwój e-handlu. ...

Norwedzy wybierają nowe paliwo do napędu promów

W 2024 roku Norwegowie zamierzają wybudować pełnowymiarowy prom z napędem wodorowym. W budżecie na ...