Będzie łatwiej znaleźć parking dla ciężarówki?

Korporacje inwestują w systemy rezerwacji miejsc parkingowych. Komisja dorzuci na budowę parkingów.

LogPay, należący do Volkswagen Financial Services dostawca usług mobilnych, przejął największą w Europie, holenderską platformę rezerwacji parkingów dla ciężarówek Truck Parking Europe. Obejmuje ona ponad 37 tys. miejsc parkingowych w całej Europie, z tego blisko 8,5 tys. z Niemczech i 4,5 tys. we Francji.

Truck Parking Europe szacuje, że 7 proc. parkingów wyposażonych jest w telewizję przemysłową, a 2 proc. parkingów dla ciężarówek jest ogrodzonych.

Czytaj więcej w: Pakiet Mobilności to otwarcie raju dla złodziei

Konkurencyjną platformę rezerwacji parkingów przygotował Bosch Secure Truck Parking. Natomiast operator kart paliwowych DKV współpracuje w całej Europie z około 1500 płatnymi parkingami, z czego 60 to parkingi strzeżone.

Według badania przeprowadzonego przez Unię Europejską w Europie brak około 100 tys. bezpiecznych miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych. Docelowo powinno ich być 400 tys. Przedsiębiorcy nie spieszą się z inwestycjami w parkingi, bo jak wykazują badania w Niemczech, które są największym w Europie krajem tranzytowym, ponad połowa kierowców niczego nie kupuje na parkingach. Tymczasem – znów według niemieckich szacunków – budowa jednego miejsca to koszt co najmniej 50 tys. euro.

Czytaj więcej w: Zaskakująco szybkie odbicie w transporcie

GDDKiA podlicza, że w Polsce przy autostradach i drogach ekspresowych działa 230 miejsc obsługi podróżnych, w tym 140 w podstawowym standardzie z sanitariatami.

Czytaj więcej w: Niezbędne nowe zasady wynagrodzenia kierowców

Komisja Europejska ogłosiła niedawno przeznaczenie 60 mln euro na budowę bezpiecznych parkingów i strzeżonych parkingów (SSTPA). Jedna trzecia kwoty pochodzi z funduszy CEF, natomiast reszta z budżetu Polityki Spójności UE. KE udostępni także 1,4 mld euro na wsparcie europejskiej infrastruktury transportowej. Bruksela proponuje jednocześnie wprowadzenie wspólnych standardów dla bezpiecznych parkingów – „Parking UE” – od najniższego poziomu (brązowy) przez średni (srebrny) do wysokiego (złoty i platynowy).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

InPost z Empikiem ruszają z darmową dostawą

InPost – operator logistyczny, w którego zainwestował jeden z największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, Advent ...

Elektryki zbyt drogie dla poczty

DHL zaprzestanie produkcji elektrycznych podstawczaków nazywanych StreetScooter. Okazuje się, że elektryczne pojazdy ostatniej mili ...

Ministrowie Polski i Litwy o transporcie w czasie kryzysu politycznego na Białorusi

Ministrowie omówili wpływ kryzysu polityczne na Białorusi na transport i wizytowali budowy dróg i ...

Udany rok na rynku magazynowym

Deweloperzy nie zwalniają tempa, ale wskaźnik pustostanów na rekordowym poziomie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni ...

Karta paliwowa na Nowy Rok: przez internet, bez zabezpieczeń, w 5 minut

Operator karty paliwowej DKV, wyspecjalizowanej dotąd w obsłudze ciężkiego transportu, stworzył rozwiązanie „pudełkowe”, dzięki ...