Autostrada A2 do granicy z Białorusią już projektowana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 6 września umowę na zaprojektowanie ostatniego, 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 pomiędzy Białą Podlaską a granicą państwa z Białorusią.

Publikacja: 06.09.2021 11:48

Podpisanie umowy na projekt A2 do granicy z Białorusią 6 IX 21

Podpisanie umowy na projekt A2 do granicy z Białorusią 6 IX 21

Foto: GDDKiA

Wykonawcą kontraktu jest firma Mosty Gdańsk. Umowa o wartości 9,8 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 30 miesięcy od daty jej zawarcia. Zadaniem projektanta jest wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 32-kilometrowego fragmentu A2 na odcinku od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa.

Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że budowa autostrady A2 w tej części Polski jest możliwa dzięki decyzji rządu w 2017 roku o zwiększeniu finansowania inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

Stan prac nad autostradą A2 na wschód od Warszawy

Stan prac nad autostradą A2 na wschód od Warszawy

GDDKiA

Na wschód od Warszawy w realizacji jest siedem odcinków A2, w ramach których wybudowane zostanie ponad 100 km autostrady. W sierpniu 2020 r. do ruchu oddany został ponad 15 km odcinek trasy A2 pomiędzy węzłem Lubelska w Warszawie a obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Wiosną 2020 r. zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Wojewoda Mazowiecki prowadzi obecnie postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Zakończenie prac na tych odcinkach A2 jest planowane w 2023 r. Na początku tego roku została zawarta umowa na realizację autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów w województwie mazowieckim. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w 2024 r. Te trzy odcinki A2 mają łączną długość ponad 37 km. 

W kwietniu tego roku GDDKiA podpisała umowy na realizację czterech kolejnych fragmentów A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, o łącznej długości prawie 64 km. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosków o wydanie decyzji ZRID.

Przewozy
Europejski problem: brakuje parkingów dla ciężarówek
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Przewozy
Z Warszawy do Wrocławia w dwie godziny
Drogowy
Elektryczne furgony tańsze od spalinowych
Przewozy
Modny intermodal, czyli tiry nie chcą wjechać na tory
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Drogowy
Czy będą subwencje na wymianę tachografów?