Zły rok dla przewoźników drogowych

Dla branży transportu międzynarodowego miniony rok był jednym z najgorszych w historii. Bieżący nie zapowiada się lepiej.

Publikacja: 13.02.2025 10:00

Zły rok dla przewoźników drogowych

GDDKiA zima eska 2021

Foto: GDDKiA

Na koniec 2024 roku liczba zarejestrowanych w Polsce firm transportu międzynarodowego zmalała o 1,1 proc. do 45 054 podmiotów. Branżę przestał zasilać napływ nowych chętnych – ich liczba w 2024 roku wyniosła 3127 i zmalała o ponad 22 proc. w stosunku co 2023 roku, wynika z danych Biura Transportu Międzynarodowego przy GITD. 

Więcej bankructw i restrukturyzacji

Na transporcie już się nie zarabia, a coraz częściej bankrutuje. Z danych wywiadowni gospodarczej MGBI wynika, że w rankingu branż zagrożonych niewypłacalnością transport drogowy znalazł się na czwartym miejscu – w 2024 roku zbankrutowały 34 firmy, co stanowi blisko 3-krotny wzrost rok do roku. Dodatkowo 639 firm poddało się restrukturyzacji, o blisko 25 proc. więcej niż w 2023 roku, wylicza MGBI. 

Czytaj więcej

Więcej funduszy dla bogatych krajów UE

Na sytuację finansową firm mają wpływ rosnące obciążenia. Przede wszystkim bardzo wysokie myto w Niemczech, do którego tamtejsza administracja wliczyła emisje CO2. – Z niemieckiego rynku ubywa polskich przewoźników. Nowy maut spowodował mega turbulencję (przede wszystkim pogorszył płynność finansową przewoźników), a po drugie każdy pusty km kosztuje „20 centów” extra, więc nie jest to tylko „zapłacony” już kierowca i „zapłacone” auto, tylko 0,34 euro/km twardego kosztu zewnętrznego – podkreśla prezes FineLog Dariusz Wakuła. 

firmy pozostające aktywne nie redukują floty – jej wielkość w segmencie ciężkim zmalała zaledwie o 0,3 proc. do 304 120 wypisów, zaś w segmencie aut o dmc od 2,5 do 3,5 tony wzrosła o niemal 5 proc. do 37 882 wypisów. 

Segment aut lekkich przejdzie w połowie 2026 roku metamorfozę, gdy te pojazdy będą musiały być wyposażone w tachografy, a ich kierowcy będą podlegać takim samym regułom czasu prowadzenia jak ich koledzy z ciężkich samochodów. 

Czytaj więcej

Kontenery nie pomkną torami CPK

Możliwe, że ta perspektywa sprawiła, że w 2024 roku nowych wypisów w segmencie lekkim było o 44,6 proc. mniej niż rok wcześniej (863 wypisy). Liczba wypisów w segmencie pojazdów o dmc pow. 3,5 tony zmalała tylko o 1,1 proc. do 7301.  

Nadal widoczna jest postępująca koncentracja w branży. Średnio na firmę przypada 6,8 samochodu o dmc pow. 3,5 tony (rok wcześniej 6,7), a wliczając wszystkie (od 2,5 tony w górę) średnia na firmę wyniosła 7,6 samochodu, gdy rok wcześniej 7,5 samochodu, a dwa lata temu 7,3 pojazdu. 

Na sytuację w branży mają wpływ także inwestycje zagraniczne. Na podstawie analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, iż na dzień 19 kwietnia 2024 roku w Polsce działało 5420 firm zagranicznych zajmujących się drogowym transportem towarów. 

Wśród nich 2200 należało do kapitału ukraińskiego, co oznacza przyrost w stosunku do wcześniejszego roku o 42 podmioty. Funkcjonuje 1117 firm z kapitałem białoruskim (o 86 więcej niż rok wcześniej), ubyły natomiast 3 firmy z kapitałem białoruskim i na dzień 21 czerwca 2024 roku działało 107 takich przedsiębiorstw. 

Wysokie koszty hamują wzrost

Polski Instytut Ekonomiczny przypomina powołując się na dane Komisji Europejskiej wskazują, że wartość handlu towarami i usługami na jednolitym rynku europejskim stanowiła 36 proc. polskiego PKB w 2023 roku. Głównym partnerem handlowym są kraje UE, a tamtejsza gospodarka jest pogrążona w stagnacji. Wzrost PKB państw strefy euro w ostatnim kwartale był zerowy, a gospodarki Niemiec oraz Francji skurczyły się odpowiednio o 0,2 proc. i 0,1 proc. k/k. 

Czytaj więcej

Ukraińcy pojadą bez zezwoleń

EBC ocenia, że strefa euro pogrążona jest w strukturalnym kryzysie, który jest związany z wysokimi kosztami energii oraz brakiem siły roboczej. Politycy EU nieśmiało przebąkują o rewizji Zielonego Ładu, który wywindował ceny energii do niebotycznych poziomów. 

Na dodatek konkurencyjność polskich przedsiębiorstw pozostaje w dużej mierze pochodną sprawności funkcjonowania czterech swobód na Jednolitym Rynku Europejskim: przepływu dóbr, usług, kapitału i pracowników. PIE zaznacza, że biznes jednak coraz wyraźniej komunikuje, że istniejące rozwiązania regulacyjne hamują rozwój, a zwłaszcza długoterminowe planowanie inwestycji. Zgodnie z wydanym przez Komisję Europejską Raportem nt. Jednolitego Rynku i Konkurencyjności za 2025 roku, ocena obciążeń prawno-administracyjnych przez przedsiębiorców w Polsce wyniosła 2,69, co, w porównaniu ze średnią dla całej UE wynoszącą 3,87 (skala im mniej, tym gorzej), wskazuje na powagę wyzwania. Niska ocena sygnalizuje potrzebę usprawnienia procesów decyzyjnych oraz poprawy efektywności usług publicznych, w tym ich cyfryzacji. 

Drogowy
Ukraińcy pojadą bez zezwoleń
Drogowy
Unijna gospodarka spowalnia i razem z nią rejestracje ciężarówek
Drogowy
Leasingodawcy: poprawa w transporcie tuż za rogiem
Drogowy
Stagnacja gospodarcza bije w rejestracje ciężarówek
Drogowy
Koszmarny spadek rejestracji ciężarówek w grudniu