FM Logistic, DB Schenker, Gefco, Rohlig Suus, Raben, DHL, GEFCO zaprzęgają automatykę do pracy. Firmy technologiczne oferują coraz bardziej zaawansowane technicznie urządzenia: od rękawiczek-skanerów po ezoszkielety, wspomagające ruchy pracowników. W pierwszej połowie roku DB Schenker przeprowadził pilotaż na stanowisku kompletacji zamówień i sekwencjonowania paczek o wadze do 15 kilogramów. Pracownicy wyposażeni w egzoszkielet zdejmowali paczki z regałów magazynowych, a następnie układali je na paletach. Egzoszkielet wspierał sekwencję ruchów.
Automaty wkraczają do magazynów
Szacuje się, że do 2023 r. rynek robotów funkcjonujących w branży logistycznej wart będzie 80,64 mld dol. Dwa lata później liczba robotów pracujących w magazynach wzrośnie do czterech milionów. Rosnące zainteresowanie robotami potwierdza członek zarządu Versabox Jacek Królik. Jego firma produkuje autonomiczne wózki magazynowe.
Ponieważ nie wszystkie czynności da się zautomatyzować, personel nadal jest niezbędny. Jednak braki na rynku pracy zmuszają firmy do sięgnięcia po roboty w coraz większej skali. Liczba firm, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy postawiły mocniej na automatyzację, wzrosła aż dwukrotnie – wynika z tegorocznego raportu Deloitte. Firma doradcza oszacowała, że w najbliższych trzech latach automatyzacja zwiększy wydajność pracowników o 27 proc.
W magazynach i fabrykach coraz częściej spotyka się autonomiczne wózki. Fot. Versabox
W centrach realizacji zamówień roboty są w stanie wykonywać znormalizowane zadania, takie jak pobieranie lub przenoszenie towarów. Niektóre źródła podają, że wydajność linii produkcyjnej wzrasta o 40 proc., gdy kluczowego pracownika zastępuje robot. Według szacunków jednego ze sklepów internetowych z produktami spożywczymi, wdrożenie robotyki w magazynach przełożyło się na wzrost sprzedaży o 12 proc.