KE przedłuży ważność niektórych dokumentów

W przygotowaniu jest projekt rozporządzenia, które wejdzie w życie w najbliższym czasie.

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia określającego specjalne i tymczasowe rozwiązania związane z walką z pandemią covid-19 w wydłużające terminy odnawiania i przedłużania dokumentów oraz badań odnoszących się do transportu drogowego.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy słono zapłacą za eToll

KE proponuje, aby w związku z trudną sytuacją pandemiczną w wielu krajach UE, wydłużeniu o 7 miesięcy podlegały dokumenty i badania, których termin upłynął/upłynie w okresie od 1 września 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. Wydłużeniu ważności podlegałyby m.in.:

– świadectwo kwalifikacji zawodowej

– karta kwalifikacji kierowcy

– „kod 95” w prawie jazdy

– prawo jazdy

– przegląd okresowy tachografu

– badania techniczne pojazdu

– licencja wspólnotowa

– świadectwo kierowcy

Przedsiębiorcy przyklasnęli inicjatywnie. – Jest to korzystne dla branży rozwiązanie, inicjatywa wyszła od kilku państw członkowskich, a poparła ją KE przygotowując stosowne propozycje legislacyjne. ZMPD nie zgłosiło zastrzeżeń do tych proponowanych rozwiązań. Te regulacje zwiększą margines bezpieczeństwa dla przewoźników drogowych, ich kierowców, z uwagi na wydłużony przez pandemię czas na załatwianie wszelkich formalności administracyjnych – uważa dyrektor Departamentu Transportu ZMPD Piotr Mikiel.

Czytaj więcej w: Elektroniczny bat na przeładowane ciężarówki

Także TLP pozytywnie ocenia propozycje Komisji, ale uważa, że rozporządzenie powinno obejmować szerszy katalog rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie transportu drogowego w okresie pandemii COVID-19. TPL przekazało na ręce Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz polskich europosłów listę dodatkowych kwestii, które w opinii TLP powinny zostać uwzględnione w proponowanym akcie prawnym.

Zalicza się do nich m.in. wyłączenie kierowców wykonujący przewozy towarów lub osób z obowiązkowych zgłoszeń, rejestrów, formularzy oraz przeprowadzania testów na Covid-19. – Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej państwa członkowskie powinny zapewnić płynny ruch pojazdów ciężarowych dostarczających codziennie towary do wszystkich krajów UE. Niestety nie wszystkie państwa członkowskie o tym pamiętają – zaznacza prezes TLP Maciej Wroński.

Czytaj więcej w: Od poniedziałku przewoźnicy mogą składać wnioski o zwrot kar

TLP wnioskuje o uwzględnienie również dokumentów niezbędnych w przewozach towarów niebezpiecznych oraz na możliwość czasowego złagodzenia wybranych przepisów rozporządzenia 561/2006, dotyczącego czasu jazdy i odpoczynku kierowców.

Branża spodziewa się, że projekt wejdzie w życie w najbliższym czasie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pakiet mobilności zamrożony. Batalia o TIR-y trwa

Niekorzystny dla polskich firm transportowych pakiet mobilności zamrożony. Przewodniczący Parlamentu Europejskie zdjął głosowanie z ...

Bez transportu towarowego nie uda się osiągnąć globalnych celów klimatycznych

Cele redukcji dwutlenku węgla przez transport wydają się nieosiągalne.   Międzynarodowe Forum Transportu (ITF) ...

Transport nadzorowany przez inteligentne tachografy

Eurobiurokraci przewidują wyposażenie ciężarówek w tachografy kolejnej generacji. Pozycja polskich przewoźników może słabnąć w ...

Iveco na celowniku UOKiK

UOKiK przeprowadził przeszukania w polskim biurze producenta ciężarówek Iveco oraz u dilerów tych pojazdów. ...

Ruch pojazdów ciężkich wrócił do normy

Jedynie ruch samochodów osobowych jest o jedną siódmą mniejszy od normalnego. Od 1 do ...

Przewoźnicy muszą przygotować się na twardy brexit

Coraz poważniejsza groźba długich kolejek tirów na granicy z Wielką Brytanią. Propozycja brytyjskiego rządu ...