Przewoźnicy polują na okazje

Enson

W maju urzędy zarejestrowały 918 samochodów ciężarowych o dmc powyżej 6 ton, o 71 proc. mniej niż w maju 2019 roku.

W kluczowym dla rynku segmencie powyżej 6 ton dmc rejestracje zmalały w maju o blisko 72 proc do 823 sztuk, wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Po pięciu miesiącach spadek rejestracji całego rynku przekracza 51 proc. w stosunku do 2019 roku. Liderem jest DAF, przed MAN i Volvo. Importerzy dostrzegają jednak powolną poprawę sytuacji. – W maju zrobił się ruch, większe zainteresowanie widoczne jest w rozmowach, ale jeszcze nie w zamówieniach – zaznacza przedstawiciel Mercedes-Benz Trucks Polska Igor Kaczorkiewcz. Dodaje, że w marcu i kwietniu przewoźnicy nie szukali kontaktu z importerami. – Dopiero w maju zaczęli sami z nami rozmawiać – podkreśla Kaczorkiewicz.

Czytaj więcej w: Pandemia wyhamowała Wielton

Podobne uwagi mają konkurenci. – Przewoźnicy pracujący dla branży motoryzacyjnej wyłączyli telefony i nie było nawet jak się do nich dodzwonić. Końcówka maja jest bardziej optymistyczna. Liczba zapytań w porównania do kwietnia urosła znacząco, nawet jeżeli nie zawsze przeradzają się w kontrakt – podkreśla Marcin Majak z Renault Trucks Polska. Poprawę zauważa również Paweł Paluch ze Scanii. – Serwisowo sytuacja jest niezła. Wydaje się, że dołek mamy za sobą, choć lipiec i sierpień to zawsze najsłabsze miesiące roku – zaznacza Paluch.

Okazja czyni klienta

Majak uważa, że nabywcy szukają okazji. – Część przesiada się z nowych samochodów na używane. Na rynku jest dużo 24-miesięcznych pojazdów, a w ofercie są roczniki 2017, 2018, 2019 – wylicza Majak.

Natomiast Kaczorkiewicz przyznaje, że klienci pytają zarówno o używane jak i nowe auta, ale coraz więcej przewoźników pyta jednak o nowe samochody. Mercedes przygotował nawet specjalną ofertę z finansowaniem zakupu nowego modelu na 36 lub 60 miesięcy. Spłaty zaczynają się dopiero od czwartego miesiąca. Kampania właśnie ruszyła i potrwa do końca czerwca.

Czytaj więcej w: Girteka tnie diety kierowców

Z kolei Scania postawiła na sprzedaż modeli używanych. – W ostatnich dwóch tygodniach sprzedaliśmy spory procent takich aut. Widzimy szeroki odzew, choć zaczęliśmy 25 maja – podkreśla Paluch.

Jesień będzie kluczowa

Majak przypuszcza, że czerwiec może być na poziomie przeszło tysiąca samochodów, jednak decydujący dla nastrojów przewoźników będzie wrzesień. – Wszyscy wstrzymują się z decyzjami czekając na ten miesiąc, co wydarzy się po wakacjach – mówi Majak.

Wskazuje, że nadchodzące miesiące będą trudne dla firm transportowych. – Przychody będą małe, ponieważ było wyraźnie mniej pracy w marcu, kwietniu i maju. Na dodatek zmalały stawki, więc wpływy będą marne, a koszty stałe na dotychczasowej wysokości – porównuje Majak.

Dodaje, że z danych telematycznych flot wynika, że przewoźnicy jeżdżą na 70-80 proc. możliwości.

Nie wyklucza, że część przewoźników może mieć kłopot z płynnością. Problemy z płatnościami już dały o sobie znać, kłopoty z regulowaniem faktur miały m.in. samorządy, które straciły część wpływów podatkowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przewoźnicy powinni wprowadzić dodatki za opóźnienia na brytyjskiej granicy

Londyn daje branży spedycyjnej pół roku na opanowanie formalności importowych. Kontrole ruszą od stycznia ...

Nie daj się wyprzedzić – tankuj LNG w swojej bazie transportowej!

Możliwość zatankowania floty pojazdów bezpośrednio w miejscu wyjazdu w trasę to dla przewoźników najbardziej ...

Pesa w Bawarii, ale na jak długo?

Pesa dostarczyła spalinowe pociągi Link dla Deutsche Bahn, jednak przewoźnik już przygotowuje przetarg na ...

Pakiet Mobilności podniesie koszty wynagrodzeń kierowców o 30 proc.

Pakiet Mobilności oznacza wzrost wynagrodzeń z powodu objęcia delegowaniem kabotażu i przerzutów. W dłuższym ...

Nowe samochody dla GITD

W połowie roku inspektorzy otrzymają do dyspozycji 64 nowe furgony inspekcyjne. 27 września GITD ...

Załadowcy Evergiven zakładnikami zarządu kanału

Egipski sąd potwierdził, że jego areszt dotyczy zarówno statku jak i ładunku. Po aresztowaniu ...