Niemcy dopłacą przewoźnikom do nowych ciężarówek

Rząd federalny zdecydował 3 czerwca o uruchomieniu dopłat do złomowania ciężarówek.

Firma, która odda samochód klasy Euro V otrzyma 15 tys. euro dopłaty do zakupu nowego pojazdu spełniającego normę Euro VI. Oddając samochód o standardzie Euro III lub IV otrzyma 10 tys. euro dopłaty.

Dopłaty nie są częścią wartego 130 mld euro pakietu pomocowego dla niemieckich przedsiębiorstw. Berlin negocjuje z KE, aby ten projekt stał się częścią unijnego programu odnowy floty w latach 2020-21. Niemcy przewidują, że projekt zostanie sfinansowany z unijnych funduszy. Nie jest jasne kiedy program zostanie wdrożony.

Czytaj więcej w: W maju ruch ciężarówek na poziomie marca

Pakiet był negocjowany w Bundestagu przez 2 dni. Rząd federalny oznajmił, że dopłaty do wymiany floty obejmą także przewoźników miejskich. Celem jest ułatwienie im zakupu pojazdów na paliwa alternatywne, konkretnie autobusów elektrycznych. Tylko ten program wart jest 1,2 mld euro. Cały transport publiczny otrzyma 25 mld euro dotacji.

Pakiet pomocowy zawiera także ułatwienia księgowe dla firm (szybsza amortyzacja) oraz zwiększające płynność (np. podatek od importu płatny 26 dnia następnego miesiąca).

Czytaj więcej w: http://Scania zredukuje 5 tys. etatów

W ramach programu pomocowego Berlin obniżył VAT z 19 na 16 proc. i z 7 do 5 proc. od 1 lipca do końca tego roku. Składki na ubezpieczenie społeczne zmaleją o 60 proc. do końca 2021 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

KE musi uznać przedłużenie wiz

Firmy transportowe muszą upewnić się, czy ich zagraniczni kierowcy wjadą do innych państw UE. W ...

Przewoźnicy coraz bardziej zadłużeni

Niepokojąco rośnie zadłużenie branży transportowej. Na początku lutego br. wynosiło jeszcze 843 mln zł, ...

Granice wewnętrzne nadal otwarte dla transportu

MSWiA przedłużyło zamknięcie granic do 13 kwietnia. Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających ...

Pakiet Mobilności już w trilogu

Parlament Europejski za ochroną rynków poszczególnych państw i przeciw swobodnemu przepływowi usług. Komisja ds. ...

Nowy pobór myta ruszy w czerwcu

Przewoźnicy będą mieli tylko 2-3 tygodnie okresu przejściowego. 30 czerwca viaToll przestanie działać. Nowy ...

Wynajem rozrusza rynek aut dostawczych

Polski rynek lekkich aut dostawczych będzie rósł dzięki coraz popularniejszej ofercie najmu długoterminowego. Półrocze ...