Pracodawcy szybciej zapłacą wynagrodzenie niż podatki

Dla pracodawców priorytetem jest płacenie wynagrodzeń.

Część przedsiębiorców była zmuszona zredukować liczbę pracowników, ale wielu za wszelką cenę starało się utrzymać miejsca pracy. Z majowego badania KRD i NFG „Priorytety płatności firm” wynika, że dla właścicieli MŚP najważniejszy jest pracownik. Pensje pracowników w pierwszej kolejności opłaca 87,6% firm. Dla porównania w styczniu, kiedy jeszcze nic nie zwiastowało kryzysu, wskazania były na poziomie 74,4%.

W maju również znacząco wzrósł odsetek firm deklarujących, że priorytetem jest dla nich wypłacenie pracownikom nagród, premii oraz podwyżek. Co druga firma stosuje taką politykę w regulowaniu płatności, podczas gdy jeszcze na początku roku wskazań tego typu było niespełna 15% (wzrost o 35,3 pkt proc.).

Czytaj więcej w: Pomocowy leasing także dla busów i przewoźników na użytek własny

– Przedsiębiorcy mają też świadomość, że zaraza w końcu wygaśnie, a wtedy przewagę zyskają ci, którzy mają silną i zaufaną kadrę. Nie bez znaczenia jest też wsparcie ze strony państwa w postaci tarczy antykryzysowej – uważa ekspert Rzetelnej Firmy Andrzej Kulik.

Na drugim miejscu priorytetów płatności firm niezmiennie pozostają podatki należne skarbowi państwa (urząd skarbowy, ZUS), choć tutaj nastąpiło znaczące (o 18 pkt. proc.) zmniejszenie odsetka firm deklarujących, że ich regulowanie jest dla nich ważne.

Czytaj więcej w: Duzi przewoźnicy jeszcze czekają na pomoc

Na znaczeniu wyraźnie zyskały natomiast zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów, w przypadku których wskazania wzrosły dwukrotnie. W maju zobowiązania wobec strategicznych partnerów stanowiły priorytet dla 36,8 proc. badanych firm. Na początku roku kluczowi kontrahenci plasowali się na czwartym miejscu od końca w firmowym zestawieniu płatności, mając 18,7 proc. wskazań. – Przedsiębiorcy rozumieją, jakie znaczenie ma utrzymanie płynności finansowej w warunkach kryzysu. Jeśli upadną ich kluczowi dostawcy, sami też na tym stracą – tłumaczy prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Logistyka bez papieru

Branża logistyczna i handlowcy wprowadzając cyfryzację przyspieszają obieg informacji i zmniejszają koszty funkcjonowania. Tysiące ...

Stabilna podaż transportu

Przewoźnicy nie inwestują, ale importerzy samochodów spodziewają się, że to tylko chwilowa sytuacja. Podaż ...

Utrudnienia na granicach ze Słowacją i Ukrainą

Ostrzejsze kontrole, zakaz ruchu pieszego i możliwe dłuższe kolejki. Od 6 kwietnia Słowacja prowadzi ...

Port w Świnoujściu

Półtora miliarda na kolejowe inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście

Ponad 1,5 mld zł ma kosztować poprawa dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i ...

Zmiana w zarządzie Versabox

Jacek Królik prezesem startupu logistycznego Versabox. Spółka przygotowuje się do europejskiej ekspansji. Stanowisko prezesa ...

Gorzów odzyska 2 lipca tramwaje

W 763 rocznicę lokacji Gorzowa na wyremontowane torowiska wrócą tramwaje. Miasto ma nowe torowiska ...