Na granicy wewnętrznej skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski

Straż Graniczna podsumowała wyniki tymczasowo przywróconych kontroli granicznych, prowadzonych od 15 marca br.

Rząd wprowadził kontrolę z uwagi na zagrożenie COVID-19 i choć była już przywracana przez Polskę wcześniej pięciokrotnie, to nigdy na taką skalę. Od 15 marca granicę wewnętrzną można było przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, pozostałe szlaki komunikacyjne zostały zablokowane.

Kontrolę prowadzono przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, a kontroli granicznej towarzyszyła kontrola sanitarna, za którą odpowiedzialna była Państwowa Straż Pożarna, służby medyczno-sanitarne lub wojsko.

Czytaj więcej w: Ruch pojazdów ciężkich wrócił do normy

Na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej na kierunku wjazdowym do Polski skontrolowano w sumie 2 481 848 osób, w tym najwięcej na odcinku granicy z Niemcami 1 969 845.

Na granicy z Czechami skontrolowano 385 415 osób, ze Słowacją – 14 217, z Litwą – 34 623, w portach morskich – 55 026, i lotniczych – 22 722.

Każdej doby w działania związane z tymczasowo przywróconą kontrolą graniczną na granicy wewnętrznej czyli prowadzenie kontroli ruchu granicznego oraz ochronę tzw. zielonej granicy, zaangażowanych było średnio ok. 670 funkcjonariuszy.

Czytaj więcej w: Dodatkowe kontrole na granicach wykryły przejazdy bez zezwolenia

Podczas prowadzonych kontroli na granicy wewnętrznej ujawniono łącznie 270 osób, które usiłowały przedostać się do Polski, przekraczając granicę RP niezgodnie z przepisami. Na granicy z Niemcami takich osób było 105, w tym najwięcej bo 51 obywateli Polski i 24 obywateli Ukrainy, na granicy z Czechami – 107 osób w tym 49 obywateli Czech i 29 obywateli Ukrainy, na granicy ze Słowacją – 40 osób, w tym 15 obywateli Polski i 10 obywateli Słowacji oraz na granicy z Litwą – 15 osób.

Kontrole na odcinku granicy z Litwą zakończono o godz. 9:00 w piątek 12 czerwca. Na pozostałych odcinkach granicy wewnętrznej kontrole zakończono o północy z 12/13 czerwca br.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy paczki odbierają w automatach

Pandemia zmieniła sposób w jaki Polacy odbierają przesyłki. Dotąd dominowały dostawy za pomocą kurierów, ...

Pesa rozpoczęła dostawy tramwajów do Sofii

Unijne wsparcie dla ekologicznej komunikacji sprzyja producentom tramwajów. Pesa dostarczyła pierwsze Swingi do Soffi, ...

PKP Intercity szykuje wielkie inwestycje. Pożyczyło od EBI miliard złotych

PKP Intercity pożyczyło 12 września 1 mld zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego i szykuje ...

Chińskie kontenery Loconi

Spółka Loconi Intermodal rozbudowała w listopadzie powierzchnię terminala w Warszawie, jednego z kluczowych obiektów ...

Terminal PKP Cargo w Małaszewiczach

PKP Cargo na chińskim szlaku

PKP Cargo, drugi w Europie kolejowy przewoźnik towarowy, planuje dwucyfrowy wzrost przewozów intermodalnych. Liczy na ...

Rekordowa produkcja karetek ratunkowych

Pandemia zmusiła do przyspieszenia zakupów karetek ratunkowych, ale w drugiej połowie roku opóźniania niewykluczone. ...