Logistycy liczą na wzrost obrotów

Fot. GGDKiA Krzysztof Nalewajko

Branża logistyczna jest najbardziej optymistyczna i przewiduje wzrost zysków.

92 proc. firm logistycznych uważa, że ich obroty w najbliższych 12 miesiącach wzrosną lub pozostaną bez zmian. Dodatkowo, połowa firm logistycznych spodziewa się wyższych zysków w nadchodzącym roku. Spadek przewiduje co trzeci przedsiębiorca. W handlu i produkcji to zdanie podziela 60% firm. Tylko 28% operatorów logistycznych zakłada poprawę w kolejnych miesiącach podczas gdy w handlu i produkcji liczy na to 36% firm, wynika z raportu „Confidence Index” CBRE.

Czytaj więcej w: Miliony metrów magazynów dla e-handlu

Logistyka to jeden z tych sektorów rynku, który na pandemii nie tylko nie stracił, ale wręcz zyskał. Dlatego operatorzy logistyczni są bardziej pewni sytuacji rynkowej i ich poziom optymizmu, mimo wyzwań związanych z sytuacją na świecie, plasuje się na podobnym poziomie jak rok temu. Widać jednak, że przedsiębiorcy mają nadzieję, że kolejne miesiące będą lepsze. Spodziewają się zwłaszcza wzrostu obrotów. Liczą na to zdecydowanie bardziej niż na poprawę warunków prowadzenia biznesu – ocenia dyrektor w dziale badań i analiz w CBRE Agata Czarnecka.

W przyszłym roku ponad połowa przedsiębiorców logistycznych (52%) prognozuje wzrost obrotów. Co czwarty zakłada, że obroty nie ulegną zmianie, taki sam odsetek oczekuje lekkiego spadku.

Czytaj więcej w: Pandemia puściła kolejarzy z torbami

Z badania EFL wynika, że nastroje w sektorze mikro, małych i średnich firm stabilizują się. 32% przedsiębiorstw ocenia, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy kondycja w ich branży poprawi się. To zbliżony wynik do poprzedniego pomiaru (34,5%), który był najwyższym od początku realizacji badania. Ponadto co czwarta firma liczy na powrót koniunktury w ciągu najbliższych miesięcy, a 42% w przyszłym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Raben z siecią drobnicową we Włoszech

W lipcu Raben zwiększy do 51 proc. udziały we włoskiej firmie Sittam. W ten sposób ...

Myto po przejęciu: taniej czy drożej?

NIK zarzuca wzrost kosztów obsługi systemu viaTOLL, a GITD wskazuje, że Izba w swoich ...

Z przewoźnikiem jak z jajkiem

Niedobór rąk do pracy sprawia, że brakuje samochodów, co zachęca do podwyżek cen frachtów. ...

Mocny początek roku terminali w Gdyni

Rosnący eksport poprawił wyniki gdyńskich terminali kontenerowych. W lutym 2021 roku na terminalu kontenerowym ...

Francja zamknęła granicę z Wielką Brytanią

Od północy w niedzielę, Francja zamyka granicę z Wielką Brytanią na co najmniej 48 ...

Robo-kurier zgarnia 40 mln dol. i rusza z ekspansją

Samojezdne roboty dostarczające zakupy dostały kolejny zastrzyk finansowy, który ma zdynamizować rozwój tej innowacyjnej ...